OFPOF

Çalışan kadınların süt izni hakları kaç saattir

-
118
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Çalışan kadınların süt izni hakları kaç saattir
148 izlenme
Ofpofer
-

Doğum sonrası çalışmaya başlayan kadınların çocuklarını emzirme için kanuni izin hakları

Çalışan kadınlar çocuklarını kaç saat emzirebilir?Memurların süt izni kaç saattir?Süt izni için amirin izni gerekir mi?

Çalışan kadınların en çok sıkıntı yaşadığı durum doğum sonrası işe dönüştür.Doğum sonrası izin hakkı biten ve ücretsiz izne ayrılmayan kadınlara çocuklarını emzirebilmeleri için kanun çalışma saatleri içerisinde emzirme için belli bir hak tanımıştır.Bu yazımızda süt izni ile ilgili tüm sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

4/a yani SSK kapsamında çalışanların kaç saat süt izin hakkı vardır?

Doğumdan sonra işe başlayan 4/a yani SSK kapsamındaki kadın işçilerin 1,5 yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde 1,5 saatlik süt izni hakları bulunmaktadır.Kadın sigortalı bu süreyi istediği zaman ve saatte kullanabilme hakkına sahiptir.Süt izninin kullanılacağı saati kanun amire değil işçiye bırakmış böylece bu hakkı güvence altına almıştır.

4/c yani Emekli Sandığı kapsamında çalışan kadın memurların kaç saat süt izni hakkı vardır?

Hemen hemen tüm sosyal ve maddi haklarda olduğu gibi süt izni konusunda da memurların ssk kapsamında çalışanlara göre üstünlüğü bulunmaktadır.Kadın memurun ilk altı ayda günde 3 saat, ikinci altı ayda ise günde 1,5 saat süt izni hakkı bulunmaktadır.

SSK'lı çalışanlarda olduğu gibi kadın memurlar da yukarıda belirtilen süt izinlerini istedikleri saat ve zaman aralığında kullanma serbestliğine sahiptirler.Süt izninin kullanılacağı saati amir belirleyemez.

Çalışanların doğum izni hakları

Hem memurların hem de SSK kapsamında çalışanların doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık kanuni doğum izni hakları bulunmaktadır.Çoğul gebeliklerde doğum sonrası izni 10 hafta olarak kullanılmaktadır.

 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık