OFPOF

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

-
134
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
207 izlenme
Ofpofer
-

8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihçesi, Dünya'da ve Ülkemizde nasıl kutlandığı, yapılan açıklamalar, yasaklamalar

dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.Türkiye'de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı.

1. 8 Mart 1857 Polisin işciler'e saldırması

8 Mart 1857 Polisin işciler'e saldırması
8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

2. Yangında ölen kadın işciler'in anısına

Yangında ölen kadın işciler'in anısına
26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

3. Adı "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak tarihe geçti

Adı "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak tarihe geçti
İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi.

4. İstanbul’da kadınlar dev pankartla yürüdü

İstanbul’da kadınlar dev pankartla yürüdü
Maltepe’de 8 Mart dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılan etkinlikte 25 bin kişinin el bastığı 1.2 kilometre uzunluğundaki bez pankartı taşıyarak yürüyüş yapan kadınlar, ’şiddete hayır’ dedi.

5. Artvin Valisi Cirit Kadınlar Gününü Kutladı

Artvin Valisi Cirit Kadınlar Gününü Kutladı
Vali Cirit, mesajında, Birleşmiş Milletler öncülüğünde başlatılan ve Türkiye'de de kutlananDünya Kadınlar Günü'nün, kadın haklarının hatırlanması, sorunlarının çözülmesi ve yeni projelerin uygulamaya konulması noktasında önemli bir gün olduğunu belirtti.

6. Batman Valiliği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yapılacak etkinliğe izin verilmediğini duyurdu.

Batman Valiliği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yapılacak etkinliğe izin verilmediğini duyurdu.
Valilikten yapılan açıklamada, yarın saat 11.00'de 16 Mayıs Şehir Stadyumu yanında 8 Mart dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılacağı bildirilen açık hava toplantısının, il sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve kamu esenliğinin sağlanması amacıyla yasaklandığı bildirildi.

7. (09-03-2014) Paris Sokaklarında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çoşkusu

(09-03-2014) Paris Sokaklarında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çoşkusu
Fransa’nın başkenti Paris’te emekçi kadınlar sokakları isyana boyadılar. Yaklaşık yirmi bin kadının katıldığı yürüyüş Bastile Meydanında başlayarak Republıc alanına kadar sürdü. Avrupa Demokratik kadın Hareketi’de yürüyüş boyunca sloganlarıyla ve bayraklarıyla yer aldı. Ayrıca ADKH’nin 8 Mart bildirisinin dağıltığı yürüyüşte Cinsel Sömürüye karşı başlatmış olduğu imza kampanyası içinde imzalar toplandı.

8. Londra’da Enternasyonal 8 Mart Buluşması

Londra’da Enternasyonal 8 Mart Buluşması
One Million Women Rıse kadın örgütünün her yıl düzenli olarak organize ettiği 8 Mart bu yılda Londra’nın merkezinde öğlen saatlerinde binlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

9. Hamburg’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Coşkuyla Kutlandı.

Hamburg’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Coşkuyla Kutlandı.
Hamburg’da  Avrupa Demokratik kadın Hareketi Hamburg komitesininde içerisinde yer aldığı  ”Kadın Ağı” nın  çağrısıyla düzenlenen yürüyüş yüzlerce kadının katılımıyla Hachmannplatz’da saat 14:30 da başladı.

10. İsviçre; Kadın Mücadelesi Özgürlüğü Yeşertir..!

İsviçre; Kadın Mücadelesi Özgürlüğü Yeşertir..!
İsviçre’nin Zürich Kantonu’nda, Avrupa Demokratik kadın Hareketi’nin de bileşeni olduğu, yerli ve göçmen 20’ye yakın kadın örgütü ve kurumundan oluşan “Zürich 8 Mart Komitesi’nin” çağrısıyla 8 Mart saat 13:30’da yürüyüş gerçekleştirildi.Zürich Hectplatz’da başlayan yürüyüş programı içersinde ADKH faaliyetçilerinin oynadığı kısa bir sokak tiyatrosu yapıldı.Sokak tiyatrosunda, kadının kendi rengi ve sesiyle, yüzyıllardır süregelen suskunluğunu parçalamanın, örgütlü olmakla dünyayı değiştirmenin mümkün olabileceği dans ve müzik eşliğinde sergilendi.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.