OFPOF

Zomato'da Dahili Bir Güvenlik İhlali Nedeniyle 17 Milyon Kullanıcının Verileri Çalındı

-
274
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Zomato'da Dahili Bir Güvenlik İhlali Nedeniyle 17 Milyon Kullanıcının Verileri Çalındı
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Zomato internet sitesinde dahili bir güvenlik problemi nedeniyle 17 milyon kullanıcıya ait veriler sızdırıldı.

Zomato'nun 17 milyon kullanıcı hesabının e-posta adresleri, karışık parolalarla birlikte çalındı. Kullanıcı parolaları karışık olduğu için saldırganlar şifreleri düz metin haline getiremez veya şifreleri çözemez. Bu, kullanıcıların parolaların tehlikeye düştüğü konusunda endişelenmesine gerek olmadığı, ancak aynı şifreyi kullanan diğer hesaplara Zomato kaynaklı sızıntılardan erişilebileceği anlamına geliyor. Ancak Zomato mühendisleri, kullanıcılar Zomato hizmetlerine erişmek için de aynı şifre kullanıldıysa, diğer kullanıcı hesaplarındaki şifrelerini de değiştirmesini istediler.

Zomato Baş teknoloji Görevlisi Gunjan Patidar, bir blog yazısında gerçekleşen güvenlik ihlalini açıkladı. Zomato, etkilenen kullanıcıların şifrelerini sıfırlamış ve bunları web sitesinin yanısıra mobil uygulamadan da çıkardı. Zomato mühendisleri ihlali araştırıyor ve sistemdeki boşlukları kapatmak için uğraşıyor. Bir çalışanın hesabının ele geçirilmesinin ardından ihlal oluşmuş gibi görünüyor. Zomato, ihlalin tekrar olmasını önlemek için verilere erişimi olan ekipler için ek bir yetkilendirme adımı başlatacak.

Zomato, panik yapmaya gerek olmadığını belirtti. Çalınan bilgilerde yalnızca kullanıcıların e-posta adresleri ve karışık şifreleri bulunuyor. Ödeme bilgileri ve kredi kartı bilgileri başka bir veri kasasında saklanıyor ve saldırganlar tarafından ihlal edilmedi. İhlal, Zomato üzerindeki 120 milyon aylık aktif kullanıcının yalnızca 17 milyonunu etkiliyor.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık