OFPOF

WhatsApp Sahte Haberi Kontrol Etme Yollarını Araştırıyor

-
338
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
WhatsApp Sahte Haberi Kontrol Etme Yollarını Araştırıyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

WhatsApp sahte haberlerin platform üzerinden yayılmasını kontrol etmenin yollarını araştırdığını açıkladı.

Whatsapp yazılım mühendisi Alan Kao, platformdaki iletilerin uçtan uca şifrelenmesi nedeniyle durumu "karmaşık" olarak niteledi; gönderen ve alıcı dışında kimsenin iletileri okumasına izin vermiyor. Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp bugün sahte haberlerin platform üzerinden yayılmasını kontrol etmenin yollarını araştırdığını açıkladı ancak uçtan uca şifreleme bunu zorlaştırıyor.

Kao, "Sahte haberlerimizi platformumuzda görmek istemiyoruz ve sahte olanı neyin bulunmadığını belirlemede karmaşık bir problem var. Şifreden dolayı mesajların içeriğini okuyamıyoruz" dedi.

Ayrıca Facebook şirketine ait şirketin sahte haberlere "denemek ve en aza indirmek" için ürününü değiştirebileceği farklı yollara baktığını da belirtti.

Bir çok örnek, bir GPS çipi içeren yeni para notlarının söylentileri ve Muzaffarnagar ayaklanmalarıyla ilgili videoların WhatsApp üzerinde viral olarak paylaşıldığı, birçoğunun gerçek olması için aldığı söylentileri de dahil olmak üzere bir Dizi örnek olmuştur.

200 milyondan fazla kullanıcısıyla Hindistan, WhatsApp'ın dünyadaki yaklaşık 1.3 milyar kullanıcısına sahip en büyük pazarı.

Kao, WhatsApp'ın kullanıcıları platformda paylaşmadan önce içeriğin orijinalliğini kontrol etmesi gerektiğini açıklamaya yönelik eğitimler de dahil olmak üzere bir takım adımlar attığını söyledi.

Kaynak: www.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık