OFPOF

Wannacry Saldırısının Arkasındaki Güçler Araştırılıyor

-
289
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Wannacry Saldırısının Arkasındaki Güçler Araştırılıyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

İngiltere'nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, WannaCry fidye saldırısının arkasında Kuzey Koreli hackerların olabileceğini söylüyor

Medyada çıkan haberlere göre, İngiliz güvenlik yetkilileri Kuzey Kore'deki bilgisayar korsanlarının geçen sene Ulusal sağlık Hizmetleri (NHS) ve dünyanın çeşitli yerlerindeki organizasyonları savunmasız bırakan saldırıları gerçekleştirdiğini söyledi. Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) yetkilileri Perşembe günü BBC'ye verdiği demeçte Lazarus adlı Kuzey Koreli hacker grubunun saldırıyı başlattığına inandıklarını söyledi. Ayrıca grubun 2014 yılında Sony Pictures'ı hedef aldığı düşünülüyor.

Şirket, Kuzey Koreli lider Kim Jong-un'a olan suikast girişi ile ilgili "The Interview" filmini yayınlamayı planladığında Sony'e saldırı gerçekleştirilmişti. İlk gecikmeden sonra film sınırlı bir çıkış yapmıştı. Lazarus grubu ayrıca, Güney Koreli bir süpermarket zincirine karşı kullanılan fidye saldırısının gerçekleşmesiyle de bağlantılıydı.

Mayıs ayında, WannaCry olarak adlandırılan fidye uygulaması, bilgisayarları kilitleyerek ve bunların kilidini açmak için ödeme talep ederek tüm dünyayı etkiledi. Özellikle İngiltere'deki Ulusal Sağlık Hizmetleri çok kötü bir şekilde etkilenenler arasında yer aldı. BBC'ye göre NCSC yetkilileri kendi soruşturmalarına başlayıp değerlendirmelerini tamamladılar.

 

kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık