OFPOF

WannaCry Saldırısından 200.000 Sistemin Etkilendiği Öngörülüyor

-
329
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
WannaCry Saldırısından 200.000 Sistemin Etkilendiği Öngörülüyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Europol, WannaCry siber saldırısının 150 ülkede yaklaşık 200.000 sistemi etkilediğini tahmin ediyor.

Cuma günü gerçekleşen küresel çaptaki siber saldırı, en az 150 ülkede 200.000 kişiye ulaştı ve Avrupa Birliği polis teşkilatı başkanının Pazar günü yaptığı açıklamada, insanların Pazartesi günü işe döndüklerinde bu sayının daha da artabileceği belirtildi. Siber güvenlik uzmanları, bilgisayarlarını çeşitli ülkelerdeki otomobil fabrikalarında, hastanelerde, mağazalarda ve okullarda kilitli tutan "fidye virüsü" olarak adlandırılan WannaCry adlı virüsün yayılmasının yavaşladığını ancak henüz tamamen bitmediğini söyledi.

Europol Direktörü Rob Wainwright ITV'nin Pazar programında Peston'a verdiği demeçte, saldırının benzersiz olması nedeniyle bu fidye yazılımının "solucan işlevselliği" ile kombinasyon halinde kullanıldığını ve böylece enfeksiyonun otomatik olarak yayıldığını belirtti. "Küresel çapta bir saldırıya ulaşmak eşi benzeri görülmemiş bir gelişmedir. En son sayı, en az 150 ülkede 200.000'den fazla kurbanın olduğu yönünde ve bu kurbanların büyük bir kısmı büyük şirketler de dahil olmak üzere işletmelerden oluşuyor." dedi.

"Şu an, artan bir tehditle karşı karşıyayız. Sayılar giderek yükseliyor; insanlar Pazartesi sabahı çalışmak için makinelerini açtığında sayıların nasıl artacağını merak ediyorum." dedi.

Europol ve diğer ajanslar saldırının arkasında kim olduğunu ise henüz bilmiyorlar.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık