OFPOF

Ukrayna NotPetya Kötü Amaçlı Yazılımın Peşinde

-
270
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Ukrayna NotPetya Kötü Amaçlı Yazılımın Peşinde
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Yazılım firmalarının sunucularını ele geçirdiğinden şüphelenilen NotPetya kötü amaçlı yazılım için çalışmalar başlatıldı.

Ukrayna'nın Cyber ​​Polisi başkanı Serhiy Demedyuk geçtiğimiz hafta dünyanın önde gelen şirketlerinde bilgisayar sistemlerini sakat bırakan bir malware virüsünün yayılmasından şüphelenilen bir muhasebe yazılım firmasının sunucularını ele geçirdiğini söyledi.

Ayrıca Serhiy Demedyuk, Reuters'e, saldırının soruşturmasının bir parçası olarak, Ukrayna'nın en popüler muhasebe yazılımı M.E.Doc'un sunucularını ele aldığını söyledi. Geçen hafta meydana gelen saldırının ardında kimin olduğunu hala araştırmaya devam etmekle birlikte, Ukraynalı istihbarat yetkilileri ve güvenlik firmaları, ilk enfeksiyonların bazılarının M.E.Doc tarafından yayınlanan kötü niyetli bir güncelleme yüzünden yayılması üzerine şirket sahiplerini reddetti.

M.E.Doc'un yazılımının resmi bir bayisi olduğunu belirten Premium Service, M.E.Doc'un Facebook sayfasında maskeli adamların M.E.Doc'un ofislerini aradıklarını ve yazılım firmasının sunucuları ve hizmetlerinin kesildiğini bildiren bir yazı yazdı.

Konu ile ilgili ESET üst düzey zararlı yazılım araştırmacısı Anton Cherepanov, teknik bir notta, "Saldırganların M.E.Doc'un meşru modüllerinden birine enjekte ettiği çok gizli ve kurnaz bir arka kapı tespit ettik." "Saldırganların bunu M.E.Doc'un kaynak koduna erişmeden yapabilecekleri pek mümkün görünmüyor" dedi.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık