OFPOF

Twitter, Propaganda Yapan 45 Hesabı Askıya Aldı

-
278
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Twitter, Propaganda Yapan 45 Hesabı Askıya Aldı
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Twitter, Brexit, ABD Başkanı Donald Trump ve Almanya Başkanı Angela Merkel ile ilgili propaganda yapmaktan şüphelenilen 45 hesabı askıya aldı

25 Kasım'da BuzzFeed News'de yayınlanan bir habere göre Twitter, Rusya bağlantılı hesapları incelemek ve bulgular edinmek için harekete geçmeye başlamıştı. Brexit Referandumu, yani İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde çıkması ve ABD Başkanlık Seçimi gibi siyasi olaylar, sahte haberlere ve yanlış bilgiler yayılmasında sosyal botların kullanılması ile araştırmalar başlatan sosyal medya devleri yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.

Özellikle de Twitter bu alanda hesap kapatmaları ile gündeme geliyor. Brexit’in yanı sıra 2016 yılındaki ABD Başkanlık seçimleri sonrasında da Facebook ve google da sahte haberlere, bot hesaplara ve teşvik edici mesajlara karşı savaş açmıştı. Twitter'da 156.252 Rus hesabı bulundu ve bunlardan da #Brexit’den bahsedilenler tespit edildi ve teşvik edici mesajlar yayınlayanlar tek tek bulundu. ABD Başkanlık seçimindeki zorlukların yaşanmaması için kolları sıvayan Twitter, 48 saat içerisinde AB referandumuyla ilgili yaklaşık 45.000 mesajın incelendiğini belirtti ve bu mesajların sahibi olan 45 hesabı askıya aldığı açıkladı. Galler'deki Swansea Üniversitesi'nden ve Berkeley Üniversitesi'nden veri bilimciler ise, Ukrayna ihtilafı hakkında bilgi yayınlayan 150.000'den fazla Rus hesabını tepsit etti ve 2016 seçimlerine kadar geçen günlerde Brexit hakkında tweet'lerin yayınlanmaya başladığını belirtti. Bunların birçoğunun ise Putin yanlısı olduğu ortaya çıkarıldı.

Kaynak: firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık