OFPOF

Sosyal Medya, Gençlerin Zihinsel Sağlığını Olumsuz Yönde Etkiliyor

-
329
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sosyal Medya, Gençlerin Zihinsel Sağlığını Olumsuz Yönde Etkiliyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Yeni bir rapor, sosyal ağların sigara ve alkolden daha çok bağımlı yaptığını ve gençlerin zihinsel sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söylüyor.

İngiltere Kraliyet Toplum sağlık Örgütü tarafından 14-24 yaşlarındaki yaklaşık 1,500 genç üzerinde yapılan çalışmada; anksiyete, depresyon, benlik kimliği ve beden imgesi gibi konularda sosyal medya platformlarının sağlık ve refahı nasıl etkileyebileceği hakkında incelemelerde bulunuldu.

Araştırma, 16-24 yaş grubundaki çocukların %91'inin sigara ve alkolden daha fazla bağımlılık yapıcı sosyal ağlar olarak interneti kullandığını tespit etti. Sosyal medyanın artan kullanımı da gençlerde kaygı ve depresyon oranlarının artmasına neden olmuş ve son 25 yılda %70 oranında artmıştır. Uzmanlar bağımlılık seviyesine ulaşan bir kişinin her yıl sosyal medyaya harcadığı zaman yerine 200 kitap okuyabileceğini belirtiyor.

Zihin Durumu raporu, çoğu sosyal medya platformunun gençlerin refahı üzerinde genel olarak olumsuz bir etkisi olduğunu, ancak Youtube'un tek istisna olduğuna karar verdi. Instagram, Snapchat, Facebook ve Twitter gibi büyük sosyal medya web sitelerinin tümünün olumsuz etkileri ortaya çıkarken, video akışlı web sitelerinin en olumlu etkisinin olduğu bulundu.

İlginçtir, fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram'in, gençlerin zihinsel sağlığı üzerinde en kötü etkisinin olduğu tespit edildi.

Konuyla ilgili olarak bir uzman raporda Instagram, insanların sade bir şekilde filtre ekledikleri ve resimlerini düzenledikleri fotoğraflarda "bedenlerini yeteri kadar iyi değilmiş" gibi hissetmelerini sağladığını söyledi.

Araştırma ayrıca, 10 gençten 7'sinin siber zorbalığa uğradığını ve gençlerin %37'sinin yüksek frekanslı zorbalığa maruz kaldıklarını belirtiyor. Facebook kullanıcılarının, herhangi bir diğer sosyal ağa kıyasla zorbalık görme olasılığının iki kat olduğu açığa çıktı. Bu tür zorbalık mağdurlarında düşük okul başarısı, depresyon, endişe ve kendine zarar verme olasılığı daha yüksek bulunmuştur.

Kaynak: tribune.com.pk

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık