OFPOF

Sam Pitroda İnternette Gezen Yalan Haberler İçin Firmaların Sorumsuzluğuna Dikkat Çekti

-
249
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Sam Pitroda İnternette Gezen Yalan Haberler İçin Firmaların Sorumsuzluğuna Dikkat Çekti
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Hint teknoloji dünyasının en önde gelen isimlerden biri olan Sam Pitroda internette gezen yalan haberler için firmaların sorumsuzluğuna dikkat çekti.

Sam Pitroda, Hint Telekom'un ve Teknolojinin devrim yapanı olarak bilinmektedir. C-DOT, Foundation for Revitalisation of Local Health Traditions gibi şirketlerin de kurucusu olan Sam internet dünyası ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Bir telekom mucidi ve politika uzmanı olan Pitroda, google, Facebook ve Twitter gibi çevrimiçi platformların içeriğin sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini vurguladı. Pune'daki Pune Uluslararası Mühendislik Akademisi üyesi olan Sam bu konu ile ilgili oldukça detaylı araştırmalar yaptığını da belirtti.

Pitroda, “Tüm dünyada yirmi milyar insan bulunuyor ve Facebook, Google gibi büyük şirketlerin içeriklerinin sorumluluğunu almasını istiyoruz." dedi.

Pitroda, internetteki bütünlüğü ve toplumsal değerleri korumayı amaçlayan Paris merkezli bir ajans olan Accountability and Internet Democracy (AAID) Derneğine de atıfta bulundu. Halen AAID'in 24 yönetim kurulu üyesinden biri olarak çalışan Sam "Gazeteler yanlış bilgi yayınlıyorsa, özür dileyecekler ama diğer yandan Google ve Facebook içeriği bile kaldırmayacak, bu bence kabul edilebilir bir şey değil. Onlar da sorumluluk almalı.” diyerek sözlerine devam etti.

Raporda, yanlış bilgilendirme, dedikodu ve cinayetin varlığı da var. Pitroda, insanların yanlış bilgilere eklemeleri için teşvik edildiğine işaret ediyor çünkü yeni düşünceye ve bilgiye kolaylıkla odaklanıyor.

Pitroda, "dünya sadece Hintliler tarafından yeniden tasarlanabilir, ancak evimiz düzgün olmadığı için böyle bir göreve başlamaya hazır değiliz, bugün dünya Hindistan'ın öncülüğünü almasını bekliyor." dedi.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık