OFPOF

Rusya’da Yeni Bir Sahte Twitter Hesabı Vakası Daha Var

-
304
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Rusya’da Yeni Bir Sahte Twitter Hesabı Vakası Daha Var
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Sahte Twitter hesabı, Rusya’nın Olimpiyatlardan men edilmesi için tepkili hashtag oluşturdu ve tüm ülkeyi arkasına aldı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) gelecek yılın başlarında "benzeri görülmemiş" doping ihlalleri nedeniyle Rusya takımını Güney Kore'deki Pyeongchang oyunlarından men etme kararı almıştı. Bunun üzerine de tepkiler oluşturan Rus vatandaşlar, bir hashtag için çok fazla destek verdiler. Üstelik bu hashtag sahte bir hesap üzerinden oluşturulmuş ve konuyu evrenselleştirilmişti. Bunun üzerine harekete geçen Twitter yönetimi hesabı kapatmak istese de gelen tepkilerden sonra hesabın ve hashtag’in devam etmesine izin verdi.

Bununla birlikte, bu kamuoyu duygusu, Reuters ve bir İngiliz tabanlı güvenlik araştırmacısı tarafından sosyal medya trafiğinin analizine göre, "botlar" ve "troller" olarak bilinen görünüşte otomatikleştirilmiş veya yarı otomatikleştirilmiş Twitter hesaplarıyla güçlendi.

Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Salı günü IOC kararını "düzenlenmiş ve siyasi amaçlı" olarak reddettiğini açıklamıştı. Kampanyanın ayrıca, en az beş hesaptan oluşan bir grup tarafından teşvik edildiği de açıklandı. #NoRussiaNoGames hashtagi ile yayılan Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne olan tepki çığ gibi büyüyor ve henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak bu tepkilerden sonra Komite yeniden karar almak için masaya oturabilir.

Kaynak: firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık