OFPOF

NASA, LASER Teknolojisine Dayalı Yüksek Hızlı Uzay İnterneti Geliştiriyor

-
376
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
NASA, LASER Teknolojisine Dayalı Yüksek Hızlı Uzay İnterneti Geliştiriyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

İnternet yeryüzünde giderek daha fazla nüfusa sahip bir hale geldiği için, NASA yüksek hızda veri hareketliliğini hızlandıran bir sistem geliştiriyor.

dünya genelinde kullanılan mevcut sistemler, veri değişimi için Radyo frekansı (RF) sinyallerinden yararlanmaktadır. Böyle bir iletişim sistemi, yavaş hız ve kullanımdaki bant genişliğinin aşırı yüklenmesi gibi çeşitli dezavantajlara sahiptir.

NASA'nın üzerinde çalıştığı yeni sistem, LASER'ı kullanıyor ve buna Lazer Haberleşme Aktarma Gösteri (LCRD) adı veriliyor. Bu sistemde, veriler daha önce yerine kullanılmış olan RF yerine LASER sinyaline dönüştürülür. Bu sistem, bir uzay aracı ile yeryüzündeki terminal arasında gerçekleşen iletişim gibi uzun mesafe iletişimi için kullanılacaktır.

NASA Uzay Teknolojisi Misyon Direktörlüğü ve LCRD projesinin baş editörü Steve Jurczyk, "LCRD, NASA'nın yakın dünyadaki ve derin uzay görevleri için optik iletişim kullanma vizyonunun uygulanmasında bir sonraki adım." dedi. Bu teknolojinin uzay iletişim teknolojisini muazzam bir şekilde devrimcileştireceğini söyledi. LCRD projesi için NASA'nın Uzay Teknolojisi Misyon Direktörlüğü, MIT Lincoln Labs ile işbirliği yapacak ve ABD Hava Kuvveti gibi büyük yapılanmalarla ortaklık kuracak.

Bu iletişim sisteminin gerçek yetenekleri gerçek hayat senaryosunda (düşük yörünge misyonları hariç) test edilmekle birlikte, LCRD'nin 2019 yılında başlatılması ve kullanılması planlanmakta ve 100'den fazla veri hızı teklif etmektedir.

Kaynak: tecake.in


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık