OFPOF

Microsoft, Görme Engelliler İçin Al Görme Uygulaması Yayınladı

-
288
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Microsoft, Görme Engelliler İçin Al Görme Uygulaması Yayınladı
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Microsoft görme engelli kişiler için Al (Yapay Zeka) ile çalışan bir uygulama geliştirdi ve iOS versiyonunu yayınladı.

Microsoft, görme engelli kişilere yardımcı olacak AI (Yapay Zeka) proje uygulaması başlattı. AI görme adı verilen bu uygulama, görme engelli insanlara, bu tür uygulamalarla yapay zekayı kullanarak göremeyen insanlar için günlük nesneleri algılayan şeyleri görmelerine yardımcı olur.

Geçen sene Mart ayında açıklanan bu akıllı kamera uygulaması, görme engelli kişilerin sesli anlatım yoluyla 'görmelerine' yardımcı oluyor. Özellikleri kanallar biçimindedir ve belgeleri okumak, alışveriş yaparken nesnelerin barkodlarını taramak, karşılaştığı insanların yüzlerini tanımlamak için destek içerir.

Üstelik görünüşte konuştuğunuz kişileri tanımlayarak video görüşmelerine izin verir. AI, bir metni algıladığı anda herhangi bir metni yüksek sesle okuyabilir.

Bu uygulamanın büyük bir özelliği, yakın çevresindeki kişiyi çevreleyen ortamda algılayarak yakın gelecekte neler olacağını tahmin edebilmesidir. Bu, görme engelli kişilerin sıkça karşılaştığı bir sorundur. Örneğin; uygulama, nesnenin kullanıcının önünde hareketini değerlendirir.

Ayrıca bu özellik para notlarını da okuyabilir. Bu uygulama, görme engelli bir kişinin hayatında bir diğer insana olan bağımlılığını kaldırıyor. Şu anda, iPhone uygulaması App Store'da indirilebilir. Android sürümü ise henüz açıklanmadı.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık