OFPOF

Litvanya Hükümeti, Kaspersky Programını Önemli Bilgisayarlardan Kaldırıyor

-
311
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Litvanya Hükümeti, Kaspersky Programını Önemli Bilgisayarlardan Kaldırıyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Litvanya hükümeti verilerinin çalınabileceğini düşünerek önemli bilgisayarlara Kaspersky Lab’ın kurulmayacağını açıkladı.

Kaspersky Lab antivirüs programı gün geçtikçe erimeye devam ediyor çünkü Rus hükümeti için çalıştığı ve ülkelerden önemli bilgiler çalındığı iddiaları da gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Litvanya hükümeti Perşembe günü yaptığı açıklamada, Moskova merkezli şirket Kaspersky Lab'dan gelen yazılımların, Litvanya ulusal güvenliğini tehdit ettiğini ve bundan sonra ürünlerinin hassas bilgisayarlarda kullanılmasını yasaklanacağını söyledi.

Yazılım, özel şirketler tarafından işletilenler de dahil olmak üzere enerji, finans veya ulaşım gibi kritik altyapıyı kontrol eden bilgisayarlardan çıkarılıyor. Devlet kurumları, yalnızca bilgisayarlar siber güvenlik kuruluşu tarafından hassas sayılmıyorsa, yayınlanmaya devam edebilir.

Kaspersky'nin anti-virüs yazılımı, şirketin Moskova'daki istihbarat bürolarıyla yakın bağları olduğu ve yazılımının Rus casusluğunu sağlamak için kullanılabileceği endişeleri nedeniyle bu yıl ilk olarak ABD hükümeti tarafından yasaklanmıştı.

Bu ay İngiltere'nin önde gelen siber güvenlik ajansı, İngiliz hükümet kurumlarına anti-virüs yazılımlarını Rus şirketlerinden kaçınılması gerektiğini belirtti. Litvanya hükümeti Kaspersky Labs yazılımının "ulusal güvenlik için potansiyel bir tehdit" olduğunu söyledi.

Devlet siber güvenlik kuruluşundan sorumlu direktör yardımcısı Rytis Rainys, Reuters'e verdiği demeçte, "Yazılımı kullanan bilgisayarlardan gelen bilgiler, sonuçta ortaya çıkmasını istemediğimiz ülkelere sızabilir.” dedi.

Kaynak: firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık