OFPOF

Judy Kötücül Yazılımı 36.5 Milyon Android Kullanıcısını Etkilemiş

-
296
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Judy Kötücül Yazılımı 36.5 Milyon Android Kullanıcısını Etkilemiş
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Toplamda 18.5 milyona ulaşan indirme sayısı ile kötü amaçlı yazılım milyonlarca kullanıcıya ulaşmış.

Check Point'ten güvenlik araştırmacıları, Android cihazlarını etkileyen en büyük zararlı yazılım kampanyalarından birini keşfetti. Kötü amaçlı yazılım bir Kore şirketi tarafından geliştirilmiş olup 41 farklı biçime sahiptir. Judy olarak adlandırılan bu kötü yazılım için gerekli araştırmaların ve güvenlik önlemlerinin de halen devam ettiği öğrenildi.

Birkaç diğer geliştiricinin uygulamaları da aynı tarz zararlı yazılımlara sahipti ve bu uygulamalar ile şu anki Kore uygulamaları arasındaki bağlantı henüz net değil. Kötü amaçlı yazılım içeren uygulamalardan gelen kötü amaçlı kod, bilerek veya bilmeyerek üçüncü taraf geliştiriciler tarafından çoğaltılabilir haldedir.

Kötü amaçlı yazılım, genel olarak reklam tıklamalarına gizlenmiş bir halde görülmüştür. Yani reklam tıklamaları ile çoğalan ve sızan bu kötü amaçlı yazılımlar başka bir komuta ve kontrol sunucusu ile de bağlantılıdır.

2016 yılından bu yana şimdiye dek toplamda onlarca uygulama arasından sızıp bunların 4.5 ile 18.5 milyon arasında bir rakamda indirildiği ve tahmine göre de 8.5 milyon ile 36.5 milyon arasında kullanıcıya ulaştığı tahmin edilen Judy kötü amaçlı yazılımın google Check Point tarafından yakalandığı belirtildi. Ardından ise Play Strore’dan bu virüse ait olan ve barındırılan uygulamaların da kaldırıldığı açıklandı.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık