OFPOF

İran Yerli Teknoloji İçin Zemin Hazırlıyor

-
284
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
İran Yerli Teknoloji İçin Zemin Hazırlıyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

AppStore’dan uygulamaları kaldırılan İran yönetiminden sert tepkiler devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde AppStore’dan herhangi bir İran menşeili bir uygulama yüklemek isteyen vatandaşlar şu uyarı mesajı ile karşılaşmaya başlamış ve uygulamaların AppStore’dan kaldırıldığını görmüşlerdi. “Ne yazık ki, İran bölgesinde erişilebilen bir App Store bulunmuyor. İran merkezli şirketler ve kuruluşlarla ait uygulamalar, İran’a yönelik yaptırımlara aykırı oldukları için App Store’da yer alamıyor. Uluslararası ticaret yasalarının revize edilmesinin ardından başvurunuzu yeniden teslim etmenizi öneriyoruz.” 

Bunun üzerine sert açıklamalarda bulunan İran telekomünikasyon ve bilgi teknolojisi bakanı sert açıklamalarına bir yenisini daha ekledi ve 27 Ağustos'ta Apple'ın İran uygulamalarındaki yasağının yerli teknolojilerin gelişmesine neden olacağını iddia etti.

Tasnim haber ajansı Xinhua'nın bildirdiğine göre, Mohammad Javad Azari-Jahromi, Apple Inc'in İran'ın, ABD'nin ekonomik yaptırımlarına uygun olduğu iddiasıyla İran tescilli uygulamalarını İran'ın doğru yolda bir ifadesi ve yerel start-uplar geliştirme başarısı olarak kaldırması yönündeki son kararını açıkladı.

Azari-Jahromi, ABD gibi bir kem düşmanının İran teknolojilerine bu ambargoyu yerleştirmesi üzerine İran'ın yerli teknolojilere yatırım yapması gerektiğini söyleyerek konuyu biraz daha politik bir hale getirdi.

Kaynak: www.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık