OFPOF

Instagram Kullanıcıları Depresyon Testinde Kullanıldı

-
307
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Instagram Kullanıcıları Depresyon Testinde Kullanıldı
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Sosyal medya devlerinden Instagram kullanıcıları paylaşımları, efektleri, yazıları ve mesajları ile depresyon testinden geçti.

Instagram yazıları, kullanıcılar arasında zihinsel hastalık belirtileri aramak için kullanılmıştır. Kullanıcı ayarları, fotoğrafın çekildiği günün saati, kullanılan filtreler ve çerçevede bulunan kişi sayısı, sorunu saptamak için yapılmış işaretçilerdir.

SpringerOpen tarafından yürütülen ve Instagram fotoğrafları adlı bir araştırmada depresyonun prediktif belirteçleri ortaya çıktı. Depresyonu tespit etmek için araçlar yaratmak için kullanılan 166 kişiden oluşan Instagram verileri alındı. Bu veriler daha sonra 43.950 katılımcının Instagram yayınlarında kullanılmıştır.

Oluşturulan araçlar, Instagram yazılarını analiz etmek için yüz algılama algoritması kullandı. Bu araçlar, mesajda konunun dışındaki insanlar, yayın sayısıyla birlikte alınan her seviye ve yorum sayısı varsa tespit etti. Bu rakamlar, kullanıcı katılımının amacını çözdü.

Depresif kişilerin yayınlara daha fazla yorum yapacakları bulundu; bu arada sağlıklı kişiler daha fazla mesaj istiyor. Ayrıca, sayım yüzünden geldiğinde, depresyondaki insanlar yalnızca daha fazla resim göndermekle kalmadı, her yazıdaki ortalama kişi sayısı sağlıklı bireylerden daha düşüktü ve toplumsal yaşamı hakkında bir fikir veriyordu.

Bu arada, fotoğraflarında yüksek ton, doygunluk ve değer (HSV) olan kişiler, daha düşük HSV'ye kıyasla depresyona daha az eğilimli idi. Depresyona maruz olanlar daha fazla blues, grays ve daha koyu efektlere sahip olan resimler yaptı.

Kaynak: firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık