OFPOF

Hackerlar, Jamaika'daki 16 Okulun Verilerini 5000 Dolar Karşılığında Rehin Tutuyor

-
316
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Hackerlar, Jamaika'daki 16 Okulun Verilerini 5000 Dolar Karşılığında Rehin Tutuyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Jamaikalı okulların verilerini saklayan SchoolManagerJa'nın ABD'de barındırılan bir çevrimiçi veritabanındaki bilgileri hackerlar tarafından çalındı.

16 yerel liseden 14.000'den fazla Jamaikalı öğrenciye ait bilgiler, ABD'de barındırılan bir çevrimiçi veritabanında saklanıyor ve hackerlar tarafından 5000 ABD doları tutar karşılığında tüm veriler rehin tutuluyor.

Altı yıl önce benzer bir saldırıya maruz kalan sistem, öğrencilerin performanslarıyla ilgili okul raporları üretmek için kullanılıyor. Ebeveynler ayrıca çocuklarının gelişimlerini izlemek için ona erişebiliyorlar. Öğretmenler hakkında ise herhangi bir bilgi içermiyor.

2009'da geliştirilen SchoolManagerJa'nın sahibi olan Michael Dingwall, geçen Pazartesi günü sorunu keşfettiğini, okullara ve Jamaika Karakol Kuvvetleri'nin Siber Haller Birimi'ne haber verdiğini söyledi.

bilim, Enerji ve teknoloji Bakanlığı ise Dingwall The Sunday Gleaner'e verdiği demeçte şunları söyledi: "Ona saldırdılar ve sunucudaki her şeyi şifreliyorlardı, makinedeki her şeyi şifreliyorlardı. Aslında makine artık kullanılamıyor, ödemeyi talep ediyorlar, buna "fidye aygıtı" deniyor."

SchoolManagerJa'nın sahibi Dingwall ise "Olay geçen Pazar akşamı ve Pazartesi sabahları arasında bir yerde oldu, normalde her gün kontrol ediyorum, ancak Pazar günleri iyi değildim, bu yüzden günlük çeklerimi yapmadım ve ardından hosting şirketlerini aradım ve onlara bir şeylerin olduğunu söyledim. Soruşturma yaptıklarında, verilerin karıştırıldığını fark ettiler." şeklinde bir açıklamada bulundu.

Kaynak: jamaica-gleaner.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık