OFPOF

Google’dan Yeni En Boy Oranına Sahip Cihazlar İçin Uygulama Kodlama Önerisi Geldi

-
365
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Google’dan Yeni En Boy Oranına Sahip Cihazlar İçin Uygulama Kodlama Önerisi Geldi
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

LG ve Samsung firmaları yeni amiral gemilerinde klasik 16:9 en boy oranında vazgeçti ve uygulamacıların işini zorlaştırdı.

Samsung Galaxy S8 ve LG G6 akıllı cihazlar ile birlikte uzun süredir alıştığımız 16:9 en boy oranına veda etmek zorunda kalacağız. Şimdi bu firmalar kendi standartlarını oluşturmaya başladılar ve kullanıcılara yeni deneyimler sunma peşindeler.

Samsung firması S8 akıllı cihazı ile birlikte en boy oranını 18.5:9’a ve LG firması da en boy oranını 18:9’a genişleterek yepyeni bir deneyim sunuyor. Ancak her ne kadar Android işletim sistemi bu boy oranlarında bir sıkıntı yaşamasa da uygulamalar için oldukça sıkıntılı bir süreç olabilir. Çünkü uygulama tasarımcıları da genellikle standart ölçüler üzerinden gider ve en ufak bir değişiklikte bir çok nokta değiştirmek zorunda kalabilirler, ancak yine de en boy oranı belirli bir standarda ulaştırıldıysa uygulama otomatik olarak en ve boy ayarı yapar. Ancak bu cihazlarda pek standart yok çünkü daha iyi görünüm için tasarlanmış. Bu da uygulama yapımcılarının bu cihazlara özel tasarımlar yapmak zorunda kalabileceğini gösteriyor.

Bu tartışmadan sonra gözler yine Android işletim sistemi yapımcısı google’a çevrildi. Geliştiriciler üzerindeki yükü hafifletmek için Google, Android geliştiricileri bloguna bir yazı gönderdi. Burada, bir geliştiricinin en-boy oranını birkaç kod satırı ekleyerek nasıl düzeltebileceği açıklanıyor. Şu anda, uygulamalar 16: 9 veya 1,86 oranını destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Google, şimdi geliştiricilerin uygulamalarını 2,1 oranını (yaklaşık 19: 1) destekleyecek şekilde tasarlamalarını öneriyor ve kodlar ile yardımcı oluyor.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık