OFPOF

Google, Jpeg Dosya Boyutunu %35'e Kadar Küçültüyor

-
234
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Google, Jpeg Dosya Boyutunu %35'e Kadar Küçültüyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Google, yükleme işlemlerinin hızlanmasını sağlamak adına JPEG resim dosyalarının boyutlarını %35'e kadar küçültüyor.

İnternet hız probleminin üstesinden gelmek için google, JPEG boyutunu yaklaşık %35 oranında azaltan yeni bir açık kaynak görüntü sıkıştırma algoritması olan Guetzli'yi geliştirdi. Ayrıca görüntü kalitesinin etkilenmeyecek ve görüntülerin mevcut web tarayıcıları ve resim düzenleme uygulamaları ile uyumlu olacak.

Bununla birlikte, Guetzli, diğer çözümlerle karşılaştırıldığında görüntüyü sıkıştırmak için daha uzun süreye ihtiyaç duyacak. Ancak, web sitelerinin daha hızlı yüklenmesi ile sonuçlanan, daha küçük bir boyuta sahip yüksek kaliteli görüntü elde etmek için, daha uzun süre beklemeye değer. Bu yavaşlığın arkasında yatan sebep Guetzli'nin renk algılaması ve görsel maskeleme yaklaşımına yakın dosya boyutunu küçültmek için "Butteraugliuce" adlı bir psiko-görsel modeli kullanmasından kaynaklanıyor.

Google araştırmasına göre, sıkıştırılmış resim dosyası boyutları sabit tutuluyor, çünkü libjpeg dosyaları aynı boyutta ya da biraz daha büyük olmasına rağmen, insanların libjpeg yerine sıkıştırılmış resimleri tercih ettikleri görülüyor.

Google'ın ayrıca resim sıkıştırma, PNG oluşturma gibi işlemler ile ilgili yeni projeleri de bulunuyor. Guetzli, Github üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Kaynak: www.gizbot.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık