OFPOF

Google'ın 2,7 Milyar Dolar Para Cezası Arama Tarafsızlığının Önemini Vurguluyor

-
304
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Google'ın 2,7 Milyar Dolar Para Cezası Arama Tarafsızlığının Önemini Vurguluyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Google Alışveriş'in tekelcilik karşıtı yasalara uygun olmaması sonucu Google ceza almıştı ve bu da arama tarafsızlığının önemini gösteriyor.

Avrupa Komisyonu geçtiğimiz günlerde google'da 2,42 milyar avro (yaklaşık 2,7 milyar dolar) tutarında ağır para cezası verdi. Google'ın karşılaştırmalı alışveriş hizmeti olan "Google Alışveriş"i diğer benzer hizmetlere kıyasla teşvik etmesi ve hakim çevrimiçi arama motoru olarak yetkisini kötüye kullanması sonucu tekelcilik karşıtı kuralları ihlal ettiği yönünde suçlamalarda bulunulmuştu.

Google'ın arama motorları arasındaki baskın konumu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Google'a olan bağımlılık, seçimlerin çoğunun, ziyaret edilen web sitelerinin, görülen bilgilerin, satın alınan ürünlerin ve daha fazlasının Google tarafından gösterilen arama sonuçlarına göre belirlenmesine neden oluyor. Bu, Google'a arama sonuçlarını tarafsız gösterebilmek ve rekabeti ortamını korumak için büyük bir sorumluluk yüklüyor. Bunun sonucunda ise net tarafsızlık ve İnternet servis sağlayıcılarının internetteki informasyon akışının yöneticisi olmasını önlemenin önemi üzerine tartışmalar ortaya çıkıyor.

Bu özel durum, Google'ın çevrimiçi karşılaştırma alışveriş hizmeti olan Google Alışveriş'i hesaba katıyor. Bu, Avrupa Komisyonu'nun bulgularına göre başarısız bir girişimdi. Google bunu farklı bir şekilde kullandı ve şimdi onu, herhangi bir ürünün arama sonuçlarının üstünde görünen, aynı ürün için farklı fiyatlar, web siteleri ve yorumlar sunan alışveriş ürünleri listesi şeklinde görmeyi sağlıyor.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık