OFPOF

Google, Android'de Root'u Sonlandırmak İstiyor

-
317
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Google, Android'de Root'u Sonlandırmak İstiyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Google Play Store, artık Android'de Root'u algılayıp bu cihazlarda birçok uygulamaların kullanılmasını engelleyebilecek.

Birçok kullanıcı, geçen hafta Netflix uygulamasının Root'lu cep telefonlarıyla nasıl çalışmayı bıraktığına tanık oldu. Şirket, Root'lu cep telefonlarında çalışmayan, Pokémon Go veya Super Mario Run gibi harika oyunlarda olduğu gibi farklı uygulamalardan biri olduğu için bunu birkaç gün sonra doğruladı. Bunun nedeni ise, geliştiricilerin Android telefonlarını geliştirmelerine yardımcı olacak yeni sistemin google Play Store'da bulunuyor olması.

Netflix'in ve dolayısıyla Google'ın Root'u Android'de sona erdirmeyi amaçladığı silahlardan biri olan bu duruma verilen yanıt (giderek artan bir şekilde gereksiz bir sistem) bu son saatlerde yaşadığımız bir şey. Çözüm şu ki, uygulama geliştiricilerinin kendileri, uygulamalarının bir aygıta kurulmasına izin vermek için SafetyNet filtresini yapılandırabilirler.

Cihaz bu filtreyi geçemezse, istenen uygulama "Uyumsuz" olarak işaretlendiği için doğrudan Mobil Play Store'da görünmez. Diğer bir deyişle, bir telefonun SafetyNet testlerini geçememesi durumunda, mobil cihazın orijinalliği değiştirilir ve bu nedenle özel uygulama ile uyumlu olamaz.

Elbette, bu, Google uygulamalarının pazardaki uygulamalarının modifiye edilmiş APK'ları ile ilgili değil; bilinmeyen kaynaklardan uygulamalar indirirken akıllı telefonlarımızın karşılaşabileceği riskleri zaten biliyoruz. Dolayısıyla, bu durumda tehlikenin yalnızca Root'lu bir mobil cihaza sahip olmasına değip değmediğini değerlendirmeniz gerekecek.

Kaynak: hitechgazette.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık