OFPOF

Fidye Saldırıları Arkasında Unit 180 Olabilir

-
299
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Fidye Saldırıları Arkasında Unit 180 Olabilir
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Kuzey Kore'deki Unit 180 özel bir siber savaş hücresi olarak görev yapıyor ve birçok saldırının arkasından kanıtlar bulunuyor.

Kuzey Kore'nin ana casus ajansına, online kaçakçılarına, yetkililerine ve internet güvenlik uzmanlarına göre, en cesur ve başarılı bir şekilde siber saldırıların başlangıç ve sürdürme noktasının muhtemelen Unit 180 adlı özel bir hücre tarafından gerçekleştirildiği iddia ediliyor.

Kuzey Kore, son yıllarda çoğunlukla finansal ağlar üzerinden ABD, Güney Kore ve bir düzineden fazla birçok ülkede daha yapılan bir Dizi çevrimiçi saldırıdan sorumlu tutulmuştu. Her ne kadar halkın internet kullanımı yasaklı ve sınırlı olsa da, devlet bünyesi içerisinde ve korumasında oldukça iyi yetiştirilmiş hackerlar var. Siber güvenlik araştırmacıları, Kuzey Kore'yi bu ay 150 ülkede 300.000'den fazla bilgisayara bulaşan küresel WannaCry "fidye" siber saldırısı ile bağlantılı olabilecek teknik kanıtlar bulduklarını da açıkladılar. Pyongyang ise ilk açıklama olarak sadece iddiayı "saçma" olarak nitelendirdiğini belirtti.

Kuzey Kore'ye yönelik iddiaların temel unsuru, geçen sene Bangladeş merkez bankasında 81 milyon dolarlık sibir hırsızlığına ve 2014 yılında Sony'nin Hollywood stüdyosuna yapılan saldırıya bağlı Lazarus adlı bir hack grubuna bağlanması. ABD hükümeti Kuzey Kore'yi Sony saldırısından sorumlu tuttu ve bazı ABD'li yetkili savcıların Bangladeş Bankasının hırsızlığa uğramasından dolayı Pyongyang’a karşı bir dava açtığını belirtmişti.

Kesin kanıt sağlanmadı ve henüz hiçbir ceza davası açılmadı. Kuzey Kore, Sony ve bankacılık saldırılarının arkasındaki varlıkları da reddetti. Kuzey Kore, dünyadaki en kapalı ülkelerden biridir ve gizli operasyonlarının ayrıntılarını bulmak zordur. Ancak, sınır dışı ülkeyi inceleyen uzmanlar şu an için çalışmaları da gizli yürütme kararı aldı.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık