OFPOF

Facebook'un Hesap Kurtarma Özelliği Kritik Bir Kusurla Karşılıyor

-
296
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Facebook'un Hesap Kurtarma Özelliği Kritik Bir Kusurla Karşılıyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

18 Yaşındaki James Martindale, Facebook’un şifre kırma açığını buldu ve hak iddia etti.

Bir güvenlik araştırmacısı Cuma günü medya üzerinden bildirdiği bir rapora göre, Facebook'un hesap kurtarma özelliğinde herhangi birinin hesabınıza kolayca girmesine izin verebilecek bir kusur tespit ettiğini iddia ediyor.

Bağımsız bir raporda "erişmek için bir şifreye gerek yoktur ve dolandırıcıların da kendi hesabınıza kolaylıkla girebileceğini" söyledi. Keşif, 18 yaşındaki James Martindale tarafından telefonuna yeni bir SIM kartı takıldığında yapıldı.

Raporda, Martindale, "Yeni sayıyı hesabına bağlamamasına rağmen bir süre hesabına girmediğini" bildiren bir mesaj aldı. Ardından Facebook'ta tek bir hesap oluşturan numarayı araştırdı.

Martindale daha sonra hesabı kullanıcı adı olarak kullanarak giriş yapmaya ve rastgele bir parola girerek giriş yapmaya çalıştı ancak girdiği şifre yanlış olduğu için başarısız oldu. Hesabını kurtarmak için 'Şifremi Unuttum' seçeneğini tıkladı, ancak yine başarısız oldu.

Martindale, yeni numarayla hesabı aradı ve hesaba erişmek için hesap kurtarma seçeneklerinin bir listesini (bir e-posta adresi ve altı telefon numarası içeren) buldu. Raporda, "Bu seçeneklerden bir tanesi Facebook'un metni, Martindale'nin yeni giriş yapmaya çalıştığı çok sayıda şifre sıfırlama kodudur" dedi. Seçeneği seçtikten sonra kodu aldı ve başarıyla 'kişinin' hesabına giriş yaptı. Raporda, "Facebook, daha sonra gerçek kullanıcıyı hesaptan çıkaracak ya da sahneyi atlamak için şifreyi değiştirme seçeneği verdi, bu da hesabının saldırıya uğradığını asla bilemez anlamına geliyor" dedi. Martindale ise rahatlıkla şifreyi değiştirebildi ve böyle bir güvenlik açığından yakındı.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık