OFPOF

Facebook Siyasi Reklamların İstatistiklerini Açıklamayacak

-
261
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Facebook Siyasi Reklamların İstatistiklerini Açıklamayacak
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Facebook'un genel müdür yardımcısı Rob Sherman artık siyasi reklamlar ile ilgili demografik verilerin açıklanmayacağını belirtti.

Facebook, araştırma için veri isteyen siyaset bilimcilerin iddialarına rağmen, siyasi kampanyalı reklamcılık veya kaç tane kullanıcının reklamları tıkladığı ve reklam mesajları demografik veriler arasında tutarlı olması gibi ilgili verileri açıklamayacağını açıkladı.

Reklam sıklığı, onlara ne kadar para harcandı, nerelerde görüldükleri, mesajların ne olduğunu ve kaç kişinin ulaşıldığı gibi ayrıntılar, ticari politik reklamcılıkla aynı olan şirket politikasıyla gizli kalacaktı. Facebook'un genel müdür yardımcısı Rob Sherman, Çarşamba günü yapılan bir röportajda “Reklam verenler reklamlarını ve reklam hedefleme stratejilerini rekabet açısından hassas ve gizli olarak değerlendiriyor." dedi. "Pek çok durumda bize, Facebook'ta reklam yayınlamanın bir şartı olarak, hizmetlerimizde kampanyalar yürütme yöntemiyle ilgili bu ayrıntıları açıklamamalarını isteyecekler." dedi. Sherman, "Bizim açımızdan, bu reklam verenlerin gizli bilgileri" dedi ve siyasi reklamcılık için bir istisna oluşturmayacaklarını söyledi. "Bütün dünyada tutarlı politikalara sahip olmaya çalışıyoruz; böylece herkes için benzer şartlar önermiş oluyoruz."

dünya çapında siyasi kampanyalar yürüten akademisyenler, bu tür bilgilerin adayların oylar için nasıl rekabet edip etmediğini ve seçim sistemlerinin adaletli beklentilere cevap verip vermediğini analiz ederek hesap verebilirliği artırdığını söyledi. Şeffaflık, hileli reklamları da caydırabilir nitelikte. Bowdoin College profesörü Michael Franz, Wesleyan Medya Projesi'nin eş direktörlüğünü yaptığı "Geleneksel televizyonda siyasi reklamlarda kataloglama yapmanın şu anda kapasitesine sahip değiliz.” dedi.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık