OFPOF

Facebook, Sahte Haberler İçin Mozilla ve Wikipedia ile Çalışacak

-
235
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Facebook, Sahte Haberler İçin Mozilla ve Wikipedia ile Çalışacak
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Facebook, haber doğruluğunu sağlamak için Mozilla, Wikipedia ve akademisyenler ile ortak olarak çalışacak.

İnternet kullanıcılarının aldıkları haberlerin sahte olmadığından emin olmak için Facebook, 14 milyon doları Haber Doğruluğu Girişimi (News Integrity Initiative) isminde bir konsorsiyuma aktardı. Akademisyenler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşların yanı sıra, Mozilla ve Wikipedia kurucusu Jimmy Wales de haber doğruluğunu araştıran bu konsorsiyumun bir parçası olarak biliniyor.

News Integrity Initiative, insanların çevrimiçi olarak okudukları haberler konusunda hassas olmalarına yardımcı olacak araçlar geliştirmeyi amaçlıyor. CUNY Gazetecilik Enstitüsü internet sitesindeki bir haber bülteninde, "New York City Üniversitesi, Gazetecilik Enstitüsü inisiyatifi idare edecek ve yeni okur yazarlıklarını başlatacak ve dünyada gazeteciliğe güveni artırmayı hedefleyecek," dedi.

ABD Başkanı Donald Trump 2016'da yapılan başkanlık seçimlerinde aday olarak ilan edildikten sonra Facebook, sahte haberleri tanıtması ve geliştirmesi için ciddi eleştirilere maruz kaldı. Sahte haberlerle mücadele etmek ve itibarını yeniden oluşturmak için, sosyal ağ devi sahte hikayeleri tespit etmek ve ayıklamak için bir takım projeleri olduğunu açıklamıştı. Görünüşe göre önümüzdeki günlerde Facebook, Mozilla ve Wikipedia ile el ele vererek sahte haberleri internet aleminden tamamen kaldıracak.

Kaynak: tech.firstpost.com

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık