OFPOF

Facebook İşitme Engelliler İçin Altyazılı Canlı Yayın Geliştiriyor

-
278
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Facebook İşitme Engelliler İçin Altyazılı Canlı Yayın Geliştiriyor
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

İşitme engelli kullanıcılar için altyazılı canlı yayın denemeleri yapılmaya başlandı.

Sağır veya işitme engelli kullanıcılar tarafından Facebook'u daha erişilebilir kılmak için sosyal medya devi artık yayıncıların canlı videolar için altyazı oluşturmasına ve yayın almasına izin verecek. Bunlar kendi donanımlarını kullanarak veya Ai-Media ya da Telestream gibi bir teknoloji satıcısının yardımıyla çekilebilir ve düzenlenebilir videolar halinde olacaktır.

Kapalı altyazılar canlı olmayan videolar için Facebook tarafından hazırlanmış ve geçen sene transkriptleri daha da kolaylaştırmak için otomatik altyazı aracı kullanmışlardı. Bu, Youtube gibi her zaman ses ile klipleri oynatan platformlarla reklamcılık kanalını daha rekabetçi hale getirmek için yapıldı.

Ses tanıma yazılımı ile güçlendirilmiş, altyazıları düzenlemeyi kolaylaştırırken, güçlüğü transkripsiyonundan alıyor. Son zamanlarda, bu araç Mark Zuckerberg'in Harward konuşmasının yanlış başlıklarını teslim ettikten sonra çok fazla eleştiri altına girmişti. Bununla birlikte, Verge daha sonra bunun, Facebook değil Harward sistemlerinin hatası olduğunu bildirdi.

360 milyon işitme engelli seyirci Facebook tarafından göz ardı edilemez ve onlara göre siteye gönderilen beş videondan birinde canlı yayın var. Bu duyuru ile artık videoların önemli bir bölümüne ilk kez işitme engelliler erişebilecek.

Geçen sene Facebook, görsel engelli kişilere yardımcı olan, metinleri konuşmaya çeviren bir ekran okuyucusu olan kullanıcılara fotoğraflarını anlatan bir araç başlatmıştı.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık