OFPOF

Facebook, Instagram ve Twitter Verileri Geofeedia ile Paylaşıldı

-
91
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Facebook, Instagram ve Twitter Verileri Geofeedia ile Paylaşıldı
610 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Geofeedia ile paylaşılan Facebook, Instagram ve Twitter verileri yetkililer tarafından insanları gözaltına almak için kullanıldı.

Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ siteleri, hükümet yetkilileri ile veri paylaşımı konusunda kendileri ile gurur duyuyorlar. Ancak geçtiğimiz yılın Ekim ayında Kaliforniya'daki American Civil Liberties Union (ACLU) tarafından yayınlanan raporda Facebook, Instagram ve Twitter, kullanıcı verilerinin Geofeedia ile paylaşılmasından suçlu bulundu. Geofeedia, Amerikalı yetkililerin protesto aktivitelerini takip etmek ve izlemek için bir gözetim aracı olarak kullanıldığı bilinen, konuma dayalı bir analitik platform.

Üç sosyal medya ağı da Geofeedia'ya erişimi API'ler aracılığıyla sağladı. Örneğin, Facebook, medya şirketleri tarafından belirli konularda, hashtag'larda, etkinliklerde veya yerlerde ilgili konularda Facebook'daki genel yayınlara erişmek için kullanılan bir araç olan "Topic Feed API" adlı veri feed'ine erişim sağladı. Instagram, bu yayınlarla ilişkili konum verilerini içeren genel Instagram yayınlarına erişim sağladı. Twitter, diğer taraftan ortak veritabanına bir yan kuruluş aracılığıyla erişim sağladı.

Geofeedia kendisini; konuma göre gerçek zamanlı sosyal medya içeriğini öngörme, analiz etme ve bunlara göre hareket etme konusundaki uzmanlığıyla bulut tabanlı, konuma dayalı bir analiz platformu olarak nitelendiriyor. Bu veriler yalnızca Amerikalı yetkililere değil, aynı zamanda pazarlamacılar ve reklam verenlere, eğitim ve kurumsal güvenlik için de veri sağlıyor.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık