OFPOF

Eşcinseller İçin Rela Uygulaması Çin’de Durduruldu

-
306
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Eşcinseller İçin Rela Uygulaması Çin’de Durduruldu
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Lezbiyen ve gayler için tanışma ve arkadaşlık uygulaması olan Rela hükümet kararı ile kapatıldı.

Eşcinsel topluluklarının eşcinsel çiftlere evlilik hakkı veren, Asya için bir ilk olan eşcinsel topluluğunun iletişime geçmesi gibi, lezbiyenlere yönelik popüler bir Çinli tanışma ve arkadaşlık uygulaması web sitesi ve sosyal medya hesabı kapatıldı.

2012'de kurulan Rela uygulaması, yaklaşık 5 milyon kayıtlı kullanıcısına sahip. Apple'ın iTunes sitesinde önbellekte bulunan bir sürümü de var.

Ancak kullanıcılar geçen hafta Weibo hesabı ve web sitesi ile birlikte, Twitter'a benzer Weibo hesabına ve web sitesine erişimin olmadığını fark etmeye başladı, hashtag #rela ve #relahasblocked ile Weibo kullanıcıları da tepki mesajları ilettiler.

Rela, "hizmette önemli bir ayarlama" nedeniyle geçici olarak askıya alındı. ”Rela her zaman sizinle birlikte olmuştur ve dönüşünü bekleyin lütfen!" diye ekledi, ancak hizmetin neden askıya alındığına dair hiçbir ayrıntı henüz verilmedi.

Weibo'ya lezbiyen bir kullanıcı şunları yazdı: "Bu bize yani lezbiyenlere karşı ayrımcılıktır." dedi.

İnternet düzenleyicisi Çin'in Siber Yönetim Merkezi, ulusal bir tatil olan Pazartesi günü yapılacak faks talebine de henüz yanıt vermedi.

Geçmişte hükümet, Facebook ve google'ın ana arama motoru ve Gmail hizmeti gibi Batılı siteleri de içeren Komünist Parti yönetimine meydan okuyabileceği veya istikrarı tehdit edebileceği düşünülen siteleri engellemişti.

Ülke, eşcinselliği 2001 yılına kadar zihinsel bir bozukluk olarak görse de, Çin'de gay olmak yasadışı değildir.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık