OFPOF

Avrupa, İnternet Şirketleri ile İlgili Bir Taslak Hazırladı

-
291
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Avrupa, İnternet Şirketleri ile İlgili Bir Taslak Hazırladı
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Avrupa internet şirketlerinin nefret dolu konuşmalarla nasıl mücadele ettiklerine uyum sağlayabilir.

İnternet şirketleri nefret dolu konuşmalara karşı zaten harekete geçtiler, ancak bunun daima aynı şekilde halledemiyorlar. Birisi düşmanca materyali hemen silebilirken diğeri ise harekete geçmeden önce gözden geçirmek için bir süreye ihtiyaç duyabiliyor. 

Reuters, AB'nin nefret söylemi, uygunsuz videolar ve diğer yasadışı içerikleri online şirketlerin kaldırma yöntemleri arasında uyum sağlayan önlemleri uygulayacağını önermek üzere bir Avrupa Komisyonu taslağı hazırladığını açıkladı. Maddeyi nasıl oluşturacakları açık değil, ancak Facebook, google, Microsoft ve Twitter zaten avans taleplerini içeren AB davranış kuralını 24 saat içinde kabul ettiler.

Taslak, ortak bir kural setinin kolay olmayacağını kabul etmekte hızlı oldu. Örneğin, içeriğin türüne bağlı olarak "haklı" farklılıklar bulunuyor. Bununla birlikte, istikrarlı yayından kaldırma talimatlarının internet şirketlerinin nefret dolu konuşmalarını daha fazla sınırlandırmaya istekli olacağı "daha şeffaf ve öngörülebilir bir çevre" oluşturacağına inanıyor.

Ancak böyle bir kağıt eylemi garanti etmiyor. Yine de, teknoloji endüstrisinin zorunlu görevler ile huzursuz olduğu görülüyor. Kurallar çok katıysa siteler ve hizmetler arasındaki farklar hesaba katılmazsa zorluk oluşacaktır. Uyumlaştırılmış bir süreç, hızlı bir şekilde, 24 saatlik zaman içinde kaldırma işlemlerinin büyük çoğunluğu için gerçekçi bir zaman çerçevesi olmasını sağlayabilir. Bu yüzden AB'nin hem şirketler hem de halk için kabul edilebilir gerçekçi kurallar koymaya dikkat etmesi gerekecek.

Kaynak: engadget.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık