OFPOF

2017'de Hindistan'da 20 Kez İnternet Kapatıldı

-
326
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
2017'de Hindistan'da 20 Kez İnternet Kapatıldı
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Hindistan'da bu yıl önceki yıla kadar daha fazla sayıda internet kapatıldı ve birçok insanın hayatını etkiledi.

Software Freedom Law Center tarafından hazırlanan bir rapora göre, Hindistan 2017'de 20 kez internetin kapatılmasına tanıklık etti. 2012'den bu yana Hint hükümeti interneti 79 kez kapattı.

Çok yakın bir tarihte, 5 Haziran ve 6 Haziran'da hükümet, çiftçi ajitasyonu sırasında sırasıyla Maharashtra ve Madhya Pradesh eyaletlerinde interneti kapatmıştı. Bu arada 7 Haziran'da Halk Savunma Partisi (PDP), güvenlik güçleri tarafından bir sivilin öldürülmesiyle Cammu ve Keşmir'de internetin kapatılmasını talep etti. Ertesi gün, Uttar Pradesh'de, Dalit liderin üst ve alt kast arasındaki çatışmanın ardından tutuklandığında interneti kapatma çağrısı yapıldı.

Bütün bu durumlarda internetin kapatılması koruyucu bir önlem olarak kullanıldı, böylece şiddeti teşvik eden içeriğin çoğunun Whatsapp veya Facebook gibi sosyal medya uygulamaları aracılığıyla dolaştırıldığı Hindistan'ın iç yönetim mekanizması tehlikeye atılmadı. 2012'de sadece üç kapatma olayının ardından 2017'de 20 kez kapatılma gerçekleşti. Cammu ve Keşmir'de Mayıs ayı başlarında internetin kapatılması Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kınandı. BM özel raportörü David Kaye, "İnternet ve telekomünikasyon yasakları toplu ceza niteliğindedir ve ifade özgürlüğünü sınırlandırmak için uluslararası insan hakları yasasında belirtilen standartlara uymamaktadır." dedi.

Kaynak: tech.firstpost.com


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık