OFPOF

'WannaCry' Saldırısını Durduran Siber Güvenlik Uzmanı, ABD'de Tutuklandı

-
354
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
'WannaCry' Saldırısını Durduran Siber Güvenlik Uzmanı, ABD'de Tutuklandı
0 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Dünya genelinde pek çok kullanıcıyı ve büyük firmaları etkileyen WannaCry saldırısını durduran siber uzman, hackerlık suçlamalarından tutuklandı.

Bu senenin başında gerçekleşen küresel çaptaki WannaCry fidye saldırısını durdurmak için yardım etmesi ile tanınan bir siber güvenlik araştırmacısı, Perşembe günü mühürsüz mahkeme belgelerine göre, hackerlık suçundan tutuklandı.

Bir ABD Adalet Bakanlığı sözcüsü tarafından söylenene göre Mayıs ayında WannaCry solucanını etkisiz hale getirmeyi başaran "kill switch" özelliğini tespit etmesiyle dikkat çekmeyi başarmış olan 23 yaşındaki İngiliz zararlı yazılım araştırmacısı Marcus Hutchins, Çarşamba günü Las Vegas'ta FBI tarafından gözaltına alındı. Her yıl gerçekleştirilen Black Hat ve Def Con kongreleri sırasında yapılan baskında gözaltına alınan on binlerce hacker arasında yer aldı.

"MalwareTech" olarak da bilinen Hutchins ile ilgili ABD Bölge Mahkemesi tarafından bir iddianame yayınlandı. Bu iddianamede online bankacılık ve kredi kartı bilgilerini ele geçirmeyi sağlayan "Kronos" olarak da bilinen malware kodunun reklamının yapıldığı, dağıtıldığı ve fayda sağlandığı iddiaları yer aldı. İddia edilene göre Hutchins, Temmuz 2014 ve Temmuz 2015 tarihleri arasında bu etkinliği gerçekleştirdi.

Kronos ile ilgili olarak altı adet suçlamayla karşı karşıya kalan Hutchins, 12 Temmuz'da isimsiz bir eş davalı ile birlikte suçlandı; ancak dava, tutuklanmasından sonraki gün olan Perşembeye kadar mühür altında kaldı.

Kaynak: www.businesstimes.com.sg


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık