OFPOF

THY Yolcularını İsyan Ettiren Davranış

-
15.5b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
THY Yolcularını İsyan Ettiren Davranış
29.062 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

THY, yoğun kar yağışı nedeni ile birçok sefer iptal ederken, bazı uçuşlarını sürekli geciktirerek yolcularını isyan ettirdi

İstanbul'da yoğun kar yağışı devam ediyor. 09.01.2017 Pazartesi günü, Atatürk havalimanında günlerdir bekleyen yolculara, uçuşların yapılacağını umut ederek yeni yolcular da eklenince yoğunluk tekrardan arttı. Bir süre geciktikten sonra birer birer iptal anonsları yapılmaya başlandı. Ancak bir uçuş vardı ki diğer hepsinden farklıydı.

THY, TK1971 No'lu Londra Heathrow Uçuşunu Sürekli Erteledi

THY'nin, TK1971 uçuş numaralı 14:55 Londra Heathrow uçağı sabah saatlerinde saatinde kalkacağı yazılıydı ekranlarda. Sonra yetkililer 15:25 olarak 30 dakikalık bir gecikme bildirdiler. Bu 30 dakika yolcuları rahatlatmıştı. Çünkü 30 dakika, saatlerdir ve hatta günlerdir bekleyen yolcular için çok ta önemli değil ve sadece 30 dakikalık gecikme verilmesi uçağın kalkacağına işaretti.

THY Hiç Bir Açıklama Yapmadı

Saatler 15:25'i gösterdiğinde; ne uçakta ne de görevlilerde bir hareket yoktu henüz. Kalkış saati hala 15:25'i gösteriyor olsa da, saat 16:00'yı çoktan geçmişti. Sonra gecikme saatlerleri yavaş yavaş ilerletildi. Tam o sırada; bir anons ile Atatürk havaalanı genelinde saat 18:00'e kadar bütün uçuşlar ertelendi. Herkes saat 18:00'i beklemeye başlarken bazı uçakların yeniden havalanmaya başlaması umutları yükseltti ve yolcular yine TK1971 seferinin yapılacağı 228A kapısına akın etti.

THY'nin bir türlü açıklama yapmamasından şikayet eden yolcular ve TGS görevlileri arasında gerilim tırmandı ve kavgalar, hakaretleşmeler başladı. En çok şikayet edilen konu ise; saatler geçmesine rağmen tek bir THY yetkilisinin dahi orada bulunmaması ve bankoda bulunan TGS görevlilerinin ise konudan bihaber olmasıydı.

Ne yemek Verildi Ne Su! Çocuklar, İnsanlar Yerlerde

Saatler ilerledikçe, THY sürekli yarım saat sonra uçağı kaldıracağını ekranlardan duyuruyor ve yolcuların çileden çıkmasını sağlıyordu. Çocuklar yerlerde ağlıyor, insanlar aç ve susuz bırakılıyordu. THY yetkililerinden bir salon istendi ve kabul edilmedi. Yemek dağıtmaları istendi ve kabul edilmedi. Su vermeleri istendi o da kabul edilmedi. Otel istendi, kabul edilmedi.

Uçak bir türlü iptal edilmiyor, sürekli saati erteleniyordu ve kesinlikle hiçbir açıklamaya gerek duymayan THY yetkilileri, yolcuların sabrını iyice taşırmaya başladı.

THY Neden Yolcuları Bu Kadar Zor Duruma Soktu?

Yolcular, saatler geçtikçe başka sitelerden uçuş hakkında bilgi almaya ve kendi aralarında paylaşmaya başladılar. THY ve DHMİ haricindeki hemen hemen bütün sitelerde TK1971 uçuşu iptal olarak gösteriliyordu. Buna Heathrow terminalinin websitesi de dahil. Ancak THY, TK1971 no'lu uçuşunu bir türlü iptal etmiyordu. Bunu yolcular şu şekilde değerlendirdi:

 • THY, herkese otel ayarlamak zorunda. Bu sebepten dolayı iptal etmiyor
 • Heathrow'a gece uçuşlar kısıtlı ve bu sebepten uçak kalkmıyor
 • THY, ek para ödemek istemiyor
 • Heathrow'a Gece Uçuşları Kısıtlı

Bunlar, en çok konuşulan sebeplerdi. Fakat burada en büyük rolü aslında Heathrow oynuyor olabilir. Bu olasılık çok daha fazla öne çıkıyor. Londra Heathrow terminaline gece uçuşları son derece sınırlandırılmış durumda. Özellikle gece 23:00 - 06:00 arası uçuşlar, uçakların gürültüsünden dolayı kabul edilmiyor. Gece uçuşlarının 80%'i ise sabah 04:30 ve 06:00 arasında yapılıyor.

Annesini Defnetmek İçin Üç Gündür Bekliyor

70-75 yaşlarında İrlanda'lı bir kadın yolcu, tatildeyken annesini kaybettiğini ve üç günden beri annesini defnetmek için İrlanda'ya gitmeye çalıştığını söylüyor, ancak bu hiç kimsenin umrunda değildi. Gecenin ilerleyen saatlerinde THY uçuşunu sadece yarım saat, bir saat gibi erteleme göstererek, yolcularıyla dalga geçer gibi sadece ekranlardan ve websitesinden duyuru yapıyordu. Pilotların uçağa girmesi ortalığı önce rahatattı fakat saatler sonra pilotlar uçaktan çıkarak tekrar alana gittiler. Bu defa TGS görevlileri, uçuş personeli olmadığı için uçağın hazırlanamadığını iddia etti. Uçuş personeli bir türlü gelmiyor, insanlar aç ve susuz bir şekilde bekletiliyordu. Kadınlar ve çocuklar yerlerde ağlıyor ve hala tek bir THY yetkilisi ortalarda yoktu.

Uçuş Görevlisi Gönüllüleri

Bir süre sonra yolcular uçakta servis istemediklerini haykırmaya başladılar. "Servisi biz yaparız, yeter ki götürün bizi buradan" diye bağırmaya başlayanlardan tutun; "Ben bu ülkeden hemen gitmek istiyorum" diye ağlayanlara kadar. Sonra uçağın kalkış saati 03:35'e çekildi. Bir yolcu ise matematik hesabı yaparak bu uçağın sabah 6-7'den önce Heathrow'a inmesinin mümkün olmadığını ve uçuşu 4 saat düşünecek olursak en iyi ihtimalle 5-6 arası kalkacağını söylüyordu. Tespiti doğru olsa gerek ki; 03:35'den sonra 04:45 ve sonrasında da 05:45'e ertelendi uçak. Uçak Londra'ya vardığında ise saatler Londra saati ile 07:20 TSİ 10:20 idi.

15 Saat Rötar

Özetlemek gerekirse THY'nin 09.01.2017 tarihindeki, TK1971 sefer sayılı Londra Heathrow uçağı, 15 saatten fazla rötar yaparak uçuşunu gerçekleştirdi.

THY Yolcularını İsyan Ettiren Davranış-t96q0liind

THY'den Açıklama Bekleniyor

Şimdi herkesin aklında şu sorular var:

 1. THY yetkilileri bu konuda bir açıklama yapacaklar mı?
 2. Diğer havayolları uçuşlarını gecikmeli bile olsa yaparken THY’nin 15 saatlik rötarı mantıklı mıdır?
 3. Sivil Havacılık Müdürlüğü, THY'ye bir yaptırım uygulayacak mı?
 4. Havayolu ile seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik hükümleri neden uygulanmadı? 
 5. Beş saat ve üzeri gecikmeler için Yolcu Hakları Yönetmeliği gereği, THY yolcularına içecek, yemek, ücretsiz iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya e-posta hizmetini neden teklif etmemiştir? 
 6. THY, yönetmelik gereği özellikle hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler ve çocukların ihtiyaçlarının karşılanması için neden özel ilgi göstermemiştir? 
 7. THY'den yolcular herhangi bir tazminat talep edebilir mi?
 8. THY, yolcularını sahipsiz ve ilgisiz bırakarak mı Avrupa’nın en iyi havayolu firması seçildi? 

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık