OFPOF

Teknolojinin Ne Kadar Geliştiğini Gösteren 14 Müthiş Gif

-
819
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Teknolojinin Ne Kadar Geliştiğini Gösteren 14 Müthiş Gif
3.001 izlenme
-

Teknoloji dünyasında, zamandan ve emekten muazzam oranda tasarruf sağlayan, son zamanların en popüler buluşları.

İçinde bulunduğumuz çağda bilimin geldiği seviye herkesin malumu. Ancak bazen öyle buluşlara denk geliyoruz ki insan hayret edemeden edemiyor. Bilgisayar ve özellikle kablosuz iletişimin tüm nimetlerinden bilim dünyası hunharca yararlanmakta. Fakat takdir edersiniz ki çoğu insanlık adına faydalı buluşlar hatta bazıları neredeyse çığır açacak düzeyde. Yapay zeka ve robot teknolojisinin geldiği nokta insanoğlunda biraz korku da yaratmıyor değil. Umulur ki insanlık adına faydalı işler de kullanılır bu teknolojiler, kötü emellerle alet olmaz. Son zamanda trend olmuş bir kaç gif aşağıda mevcuttur. keyif alınması dileğiyle..

1. Fevkalade hareketli tekerlekli sandalye

Fevkalade hareketli tekerlekli sandalye

Klasik tekerlekli sandalyelerin aksine gerçekten mükemmel bir hareket kabiliyetine sahip. Yaygınlaşması halinde engelli bireylerin de toplumla bütünleşmesi adına büyük kolaylık sağlayacak, kendi başlarına başkalarına bağımlı olmadan istedikleri gibi gezip dolaşabileceklerdir.

2. Yazı yazıp silebilen robot

Yazı yazıp silebilen robot

Yazının girişinde de bahsedildiği gibi özellikle son on yılda robot teknolojisi bir hayli mesafe katetmiş durumda. Görselde de görüldüğü üzere bu robotlar bir insan kadar düzgün yazabilmekte aynı zamanda hızlı ve pratik bir şekilde yazdıklarını silebilmektedirler.

3. Kilidin açılıp kapanmasıyla farklı şekil alan kapı

Kilidin açılıp kapanmasıyla farklı şekil alan kapı

Yine aynı şekilde bu buluş da hem hızlı hem pratik aynı zamanda kullanışlı. Kilidin içindeki dişili mekanizmalarına bağl olarak çalışmakta, çok kısa süre içerisinde kapıyı şeffaf hale getirebilmektedir.

4. Ağaç sökme ve dikme makinası

Ağaç sökme ve dikme makinası

uzun zamanlar harcayıp bir ağacı bir yerden söküp başka bi yere taşıma derdine son vermiş bir araçtır kendileri. Üstelik ağaca hiç zarar vermeden.

5. El hareketine aşırı duyarlı aygıt

El hareketine aşırı duyarlı aygıt

Belki kendi başına pek bir anlam ifade etmez ama farklı teknolojiler ile birleşince çok işe yarayacağı kesin.

6. Sese duyarlı reklam panoları

Sese duyarlı reklam panoları

tanımlanan sese  göre hareket etmekte, görselde de anlaşılacağı üzere tanımlanan ses aralığı ve cinsine göre hareket etmekte, göz zevki açısından güzel bir manzara yarattığı söylenebilir.

7. Portatif yazıcı

Portatif yazıcı

wireless  ve bluetooth özelliği sayesinde notebook, tablet ve cep telefonlarında çıktı alınabilmekte. Çok kısa sürede kaliteli baskılar yapabilmekte, telefon tablet gibi yanda taşınabilmekte.

8. Ful Otomatik fermuar

Ful Otomatik fermuar

Geçmeli ve mıknatıslı yapısı sayesinde hemen yuvasına oturmakta.

9. Çöpün düşeceği yeri hesaplayıp ona göre hareket eden çöp kutusu

Çöpün düşeceği yeri hesaplayıp ona göre hareket eden çöp kutusu

Bilgisayar ve wireless teknolojisi sayesinde çöpün düşeceği yeri hesaplayıp ona göre konum alan çöp kutusu. Artık çöpe basket atarken ıskalama şansınız yok.. Bunun farklı bir versiyonu olarak da alkış sesiyle önceden belirlenen konumlarına dönen, yerleşen çalışma koltukları, sandalyeleri mevcuttu.

10. Görünmez tabaka

Görünmez tabaka

silikona benzer yapısı ve ultra şeffaf formu sayesinde insan gözünün  görmekte güçlük çektiği bir buluştur kendileri.

11. Anlık çeviri

Anlık çeviri

Simultane tercümeden daha hızlı ve daha pratik kelimeyi görür görmez anında belirlenen dile çeviriyor. Bu teknoloji bir harika...

12. Gerçeğe yakın protez kollar bacaklar

Gerçeğe yakın protez kollar bacaklar

Bilimsel ilerlemelerin insanın işine en çok yaradığı alan. Uzuvlarını kaybeden bireyler için hareket kabiliyeti yüksek protez kol, bacak teknolojisi.

13. Hidrofobik giyilebilir teknolojiler

Hidrofobik giyilebilir teknolojiler

Kahve lekesi çimen lekesi nar lekesi... ilerleyen dönemlerde bunları reklamrda duymayacağız gibi duruyor. Zira  giysiler üzerinde böyle bir leke oluşmayacak hidrofobik teknolojiyle..

14. Vücut ısısıyla hareket eden mekanizma

Vücut ısısıyla hareket eden mekanizma

Kuşkusuz, yenilenebilir enerji dalında çok daha farklı versiyonlarına ilham kaynağı olacaktır. Ancak kendi başına bile bir mükemmellik abidesi, hiç enerji harcamadan doğayı kirletmeden mekanizmayı harekete geçirebiliyorsunuz...


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.