OFPOF

Denizlerin Diplerinde Yaşayan 12 Ölümcül Yaratık

-
876
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Denizlerin Diplerinde Yaşayan 12 Ölümcül Yaratık
345 izlenme
Ofpofer
-

Denizlerin derinliklerinde yaşayan en ölümcül canlıları hakkında kısaca bilgilendirilmeye ne dersiniz? İşte başlıyoruz...

Dünyanın 4'de 3'ünün su olduğunu düşünürsek, su altında yaşayan canlıların, su üzerinde yaşayanlardan hem çeşit hem de sayıca daha fazla olması normal karşılanabilir. Fakat aralarında öyle canlılar var ki sanki farklı gezegenlerden gelmiş, birer korku bilim-kurgu filminden çıkmış gibi canlılardır. Bu canlılardan en tehlikeli 12 tanesi ile karşınızdayız.

1. Fırfırlı Köpekbalığı

Fırfırlı Köpekbalığı

Listemize ilk sıradan giriş yapan bu köpekbalığı , genellikle okyanusun diplerinde yaşar fakat arada kendini hatırlatmak için yüzeye çıktığı da olur.

Korkutucu olmasının en büyük nedeni , üç sıralı keskin dişlere sahip olmasıdır. Tek bir ısırık ile bir insanı rahatlıkla ikiye bölebilir.

2. Gulper Yılanbalığı

Gulper Yılanbalığı

Bir pelikan gibi çene yapısına sahip olan bu balık aslında bir yılanbalığı türüdür. Yüzeyden 3000 metre aşağılarda yaşarlar.

Korkunç olmasının sebebi ise çene yapısı sayesinde çok büyük nesneleri yutabilmesi ve midesindeki köpekbalıklarına benzer asidik özsuyu sayesinde kemikleri bile çok kısa sürede eritebilmesidir.
 

3. Fangtooth Balığı

Fangtooth Balığı

Neredeyse en derinde yaşayan balık türüdür. Sadece 15 cm büyüklüğünde olan bu balık , deniz seviyesinden 5000 metre aşağıda yaşar. Bu seviye normal bir insanın vurgun yeme seviyesinden 500 kat daha fazla basıncdemektir. Bu derece derinlikte normal bir insanın tüm kemikleri kırılır , adeta bir omlet olur!

Tehlikeli olmasının  nedeni ise , alt ve üst çenesinde bulunan sivri dişleridir. Güçlü çenelerle buluşan bu  dişler , boyuna bakmaksızın tek hamlede insan kemiğini ortadan ikiye ayırabilecek güçtedir!

4. Humpback Angler Balığı

Humpback Angler Balığı


deniz seviyesinden 2000 metre kadar aşağıda yaşayan bu balık türü , kafasında bulunan anteni hem haberleşme aracı hem de avlarına yem olarak kullanmaktadır.
Neden korkunç derseniz , yüzüne bakmanız bile yeterli olur sanırım.
 

5. Pacific Viper Balığı

Pacific Viper Balığı

 4500 metre derinlikte yaşayan bu balığın boyuna bakıp aldanmayın! 

Parmaklarınızın tek hamlede nasıl koptuğunu görmek istemiyorsanız uzak durmanız gerekir!

6. Stargazer Balığı

Stargazer Balığı

Bu balık kumun içine saklanarak keskin dişleriyle avını bekler. Eğer bir dalgıçlık tecrübesi esnasında yanlışlıkla üzerine basarsanız , paletinizle beraber ayağınıza da veda etmeniz gerekebilir!

7. Goblin Köpekbalığı

Goblin Köpekbalığı

deniz seviyesinden 1300 metre aşağıda yaşayan bu köpekbalığı türü , 3.5 metreye kadar büyüyebilir. Devasa burnu ile aynı zamanda deniz altındaki elektriksel akımlar yardımıyla tüm hareketleri takip edebilir. Bu canlının en tehlikelilerden olmasının nedeni ise avlarının direk boynuna saldırarak kafalarını kopartıp etkisiz hale getirmeleridir. Kimse bie balık tarafından kafası koparılarak ölmek istemez sanırım!

8. Dev Isopod

Dev Isopod

Bu eklembacaklı deniz canlısı 1000 ft derinlikte yaşar ve bilinen en eski türlerden biridir. Bir çok dağ zirvesinde bile fosilleri bulunmuştur! Boyları 30 cm kadardır.

Tehlikeli olmalarının nedeni ise , neredeyse herşeyi yiyebilmeleri ve su dışında karada 4 sene daha yaşayabilmeleridir. Böyle bir şeyi evin içinde kaybetmek istemezsiniz.

9. Dev Örümcek Yengeci

Dev Örümcek Yengeci

1000 ft derinlikte yaşayan bu eklembacaklı deniz canlısının boyu 4.5 metreye kadar ulaşabilir! Çoğumuzun evinin yerden tavana kadar yüksekliği 3.20 metre olduğu düşünülürse büyüklüğünü daha iyi hayal edebilirsiniz!

Tehlikeli olmasının nedeni ise kıskaçları ile bileğinizi kesip afiyetle yiyebileceği gerçeğidir.

10. Dev Mürekkepbalığı

Dev Mürekkepbalığı

Bu mürekkepbalığı türü 6 katlı bir bina yüksekliğine kadar , yani 18 metreye kadar ulaşabilmektedir!

Bu boyutu sayesinde kolaylıkla bir insanı yutarak hazmedebilir. Okyanusta karşılakmak isteyeceğiniz son canlıdır! Bir köpekbalığı saldırısından bile canlı çıkabilirsiniz ama bu canlıdan kurtuluşusunuz yoktur!

11. Terrible-Claw Lobster

Terrible-Claw Lobster

Filipinlerin açıklarındaki okyanusun derinliklerinde daha 2007 yılında keşfedilen bu balığın rengarenk olduğuna aldanmayın...

Üzerinde gördüğünüz testere kıvamındaki kıskaçlar hem çok keskin hem de zehirlidir! Bir kaç saniye içerinde bir insanı geri dönülmez şekilde felç edebilir!

12. Dev Ağızlı Köpekbalığı

Dev Ağızlı Köpekbalığı

Ve son üyemiz , devağızlı köpekbalığı...

İsminden de anlaşılacağı üzere dev çene yapısı ve 5.5 metreye ulaşan boyuyla sadece insanlara değil , diğer köpekbalığı türlerinin bile başına bela bir canlıdır!


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.