OFPOF

Zamanda Yolculuğu Konu Edinmiş En İyi 10 Muhteşem Film

-
2.8b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Zamanda Yolculuğu Konu Edinmiş En İyi 10 Muhteşem Film
1.527 izlenme
Ofpofer
-

Hikayeleriyle sizleri bambaşka yerlere götürecek, zamanda yolculuğu konu edinmiş 10 Muhteşem Bilim-Kurgu Filmi

Canınız sıkkın, keyfiniz yok, herşey sıradan ve aynı renk mi; öyleyse hikayeleriyle sizi sizden alıp bambaşka diyarlara götürecek, "Yuh Artık" dedirtecek, bu filmi yapan nasıl bir insan yahu diye kendinize sorular sorduracak, finalinde "Oha zaman ne kadar çabuk geçti" dedirtecek:  Zamanda Yolculuğu konu edinen En İyi 10 Muhteşem bilim-Kurgu Filmini sizler için bir araya getirdik. 

1. Geleceğe Dönüş-Back to the Future (1985)

Zaman yolculuğu denince akla ilk gelen film; tabii ki Geleceğe Dönüş(Back To The Future-1985).Marty Mcfly (Michael J. Fox) ve Profesör (Christopher Lloyd) baş karakterlerini canlandırdığı. Robert Zemeckis'in yönetmen koltuğunda oturduğu; fantastik hikayesi ve akılalmaz dönüşlere sahip senaryosu ile zaman yolculuğu hakkında doyumluk bilgilerle zihinlerimizi açan ve bizleri sarıp sarmalayan harika bir film. İMDB Puanı 8,5 olan film, listemizin başını çekmektedir. 

2. Terminator 2: Mahser Günü-Terminator 2: Judgment Day (1992)

1997 ağustos'unda gerçekleşen ve 3 milyar insanın ölümüyle son bulan SKYNET Felaketinin üzerinden 32 yıl geçmiş 2029 yılına gelinmiştir. İnsan direnişinin başında John Connor vardır. John Connor'ı bir türlü yok edemeyen SKYNET, onu yoketmesi için geçmişe(John Connor'ın 13 yaşındaki haline) T-1000 Robotonu(Robert Patrick ) yollarlar.  Buna karşılık John da o dönemde kendisini korumak için T-800 Robotunu(Arnold Schwarzenegger) aynı döneme yollar. İki makine arasında bir savaşın ortasında kalan John Connor(Edward Furlong ) bir yandan bu savaştan sağ çıkmaya çalışır bir yandan da henüz yaşanmamış olan ve 1997 yılında yaşanacak olan kıyameti durdurmak için T-800 ile beraber zorlu bir yarışa girişeceklerdir. İMDB Puanı 8,5 olan ve listemizin 2 numarasında bulunan Terminatör: Kıyamet Günü(Terminator 2: Judgment Day) zaman yolculuğu konulu filmlerin arasında eşine  halen daha kolay kolay rastlanamayan kalitesi, senaryosu ve görsel şöleniyle adından uzun yıllar daha söz ettireceğe benziyor.

3. Yildizlararasi-İnterstellar (2014)

Christopher Nolan tarafından yönetilen epik bilim kurgu türündeki 2014 yapımı film. Başrollerinde Matthew McConaughey, anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine yer almaktadır. Filmde bir grup astronotun bir solucandeliğinden geçerek insanların yaşayabileceği yeni bir yer arayışı konu edilmektedir. 

4. 12 maymun-Twelve Monkeys (1995)

Ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996'da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüs, 2035'te dünya nüfusunun yalnızca %1'ini hayatta bırakmıştır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar.

Bu virüsün üstesinden gelebilmek için mahkûmlardan James Cole, zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. Yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen Cole, bilimadamları için virüs hakkında araştırma yaparken akıl hastanesine kapatılır.

Daha sonra zaman yolculuğunu sürdüren Cole, akıl hastanesindeyken tanıştığı Psikiyatristi Dr. Kathryn Railly'yi içinde bulundukları duruma inandırmaya çalışır.İMDB Puanı 8,1 olan film listemizde 4. sırada yer almaktadır. 

5. Bugün Aslinda Dündü - Groundhog Day (1993)

Bir televizyon kanalında hava durumu sunucusu olan Phil Connors, Punxsutawney kasabasındaki geleneksel Groundhog Day şenliklerine gönderilmiştir. Bu pek de isteyerek yaptığı bir görev değildir. Bu karakterin her sabah kalktığında hep aynı günü, 2 Şubat Dağ sıçanı festivalinin yapıldığı günü yaşamasıyla gelişen olaylar anlatılmaktadır. İMDB Puanı 8,1 olan film Listemizde 5 numarada yer almaktadır. 

6. Karanlik yolculuk-Donnie Darko (2001)

80’lerin sonunda geçen öyküde, Donnie Darko adında 16 yaşında bir genç, bazı gerçek olmayan görüntüler görmeye başlıyor. Özellikle de tavşan kostümlü bir adam beliriyor sık sık. Çevresiyle uyum sorunu yaşayan genç, ailesinin ve okulun kendisi için çizdiği yoldan ayrılıp, esrarengiz misafirinin izinden gidecektir. Listemizde 6 numarada bulunan ve İMDB Puanı 8,1 olan film Zaman Yolculuğunu konu alan bağımsız filmlerin başında gelmektedir. 

7. Star Trek (2009)

J.J. Abrams'ın yönettiği 2009 yapımı bilim kurgu filmidir.Star Trek serisinin 11. filmidir. Kaptan Kirk, Mister Spock, Doktor McCoy ve mühendis Scott'un Yıldız Filosu Akademisi'ndeki tanışmaları ve Atılgan uzay gemisiyle ilk yolculuğa çıkmalarını konu alan filmin yönetmenliğini, Jeffrey Jacob Abrams yaptı, senaryosunu Roberto Orci ve Alex Kurtzman yazdı. J.J. Abrams'ın muhteşem görsel şöleniyle taçlandırdığı filmi İMDB Puanı 8,0 ile listemizin 7 numarasında bulunmaktadır.

8. Kelebek etkisi-The Butterfly Effect (2004)

Evan Treborn doğuştan zihinsel sorunları olan bir çocuktur. Kötü olaylar yaşamış fakat gidip gelen hafızası yüzünden bu olayları tam olarak hatırlayamamaktadır. Zaman geçer, Evan artık bir yetişkin olur ve hafıza sorunu olmadan gayet normal bir yaşantı sürer. Bir gün küçüklüğünde sorunu çözmek için tuttuğu günlüklerden birini tesadüfen okur ve zamanda yolculuk yaparak yarım anılarının hatırlayamadığı karanlık kısmına döner. O anda değiştirdiği olaylar bulunduğu zamandaki yaşantısını etkileyecek ve geri döndüğünde kimsenin zarar görmediği normal bir hayat için mücadele verecektir.  2004 yılı ABD yapımı bir dram, bilim kurgu ve gerilim filmi. Başrollerini Ashton Kutcher, Amy Smart, Eric Stoltz paylaşmaktadır. İMDB Puanı 7,7 olan filmimiz bağımsız ve orjinal senaryosuyla zamanda yolculuk fikrine bambaşka bir bakış açısı getirmiş ve bizleri tam bir görsel şölene davet etmiştir.

9. Yasam sifresi-Source Code (2011)

Kaptan Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) hız treninde uyanır ve buraya nasıl geldiğine dair hiçbir fikri yoktur. Karşısında Christina (Michelle Monaghan) adlı kendinin tanımadığı ama belli ki kadının kendini tanıdığı birisi oturmaktadır. Tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yansımasını görmesiyle şok olur ve cüzdanında da bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress'ın kimliği vardır. Aniden trenin içinde büyük bir patlama meydana gelir ve... Devamı filmde... Zamanda yoculuk fikrine bambaşka bir bakış açısıyla yaklaşan film kendine has metasıyla seyirciyi hiç çıkmadığı bir ylculuğa çıkarıyor. İMDB Puanı 7,5 olan filmimiz listemizin 9 numarasında bulunuyor. Daha fazla bilgi almak isterseniz buyrun

10. Kader-Predestination (2014)

film kendisini "Dede Paradoksu"na dayandıran bir senaryoya sahip olmakla birlikte bildiğiniz "Beyin Yakan Filmler" kategorisindedir. Burada ne kadar anlatsamda işe yaramayacak filmimizi, kesinlikle izlemenizi öneririm. İMDB Puanı 7,4 olan filmimiz 2014 Avustralya yapımı zamanda yolculuğu konu edinen bilim-kurgu filmidir. Film Michael ve Peter Spierig kardeşler tarafından yazılıp, yönetilmiş olup Robert A. Heinlein'ın kısa hikâyesi "All You Zombies" ten uyarlanmıştır. Filmin başrollerinde Ethan Hawke,Sarah Snook ve Noah Taylor var. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık