OFPOF

Yüzüklerin Efendisi Serisinde Filmde Olmayıp Kitapta Olan Olaylar

-
3.1b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yüzüklerin Efendisi Serisinde Filmde Olmayıp Kitapta Olan Olaylar
2.764 izlenme
Ofpofer
-

Filmde görmediğiniz karakterler ,sahneler ve karakterler hakkında duymadığınız bilgiler...

1. Tom Bombadil

Tom Bombadil

 İlk kez üçlemenin ilk kitabı olan Yüzük Kardeşliği'nde görünen Bombadil, Frodo ve arkadaşlarıyla Yaşlı Orman'da buluşur. Sindarin dilindeki adı Iarwain Ben-Adar yani babasız ve en eskidir.Ağaçsakal da Bombadil'in Orta dünya üzerinde yaşayan en eski canlı olduğunu söyler.Tek yüzükten etklilenmeyen nadir canlılardan biridir 

2. Glorfindel

Glorfindel

J. R. R. Tolkien'in kurgusal evreninde Glorfindel ilk kez ismi birinci çağda'da geçmektedir.Angmar'ın Cadı Kralı ilgili kehaneti söyleyen kişidir.
''Onun sonu çok uzak ve bir erkeğin elinden olmayacak düşüşü.'' Frodoyu nazgullerden kurtarıp ayrıkvadiye getiren kişidir filmde bu sahneyi arwen gerçekleştirmiştir filmde sürdüğü at Asfaloth Glorfindelin atıdır.

3. Saruman'ın Ölümü

Saruman'ın Ölümü

Yüzüklerin Efendisi genişletilmiş versionda (Extended) saruman grima'nın bıçaklaması sonucu isengard  Orthanc kulesinden düşerek ölmüştür ama kitapta Shire'da ölmüştür.

4. Miğferdibi Muharebesi

Miğferdibi Muharebesi

Miğferdibi Muharebesi belkide Yüzüklerin Efendisi filminde bulunan 3 savaşın en etkileyicisi gibi görünüyor. Ancak filmde insanlar 300 kişiyken Elflerden yardım geliyor. Maalesef kitaplarda herhangi bir yardım gelmiyor. Haldir de ölmüyor. Bunun yanı sıra savaş başlarken insanların sayısı yaklaşık 3.000 kadardır. Orkların sayısı da 10.000’dir. Eomer’in savaşa katılmasıyla insanların sayısı 6.000’e yükseliyor.

5. Narsil "Anduril" Batının Alevi

Narsil "Anduril" Batının Alevi

Narsil, J.R.R. Tolkien evreninde hayali bir kılıç. Elf lisanında "Anar (Güneş) ve "Isil" (ay) kelimelerinden türetilmiştir.Yüzük Divanı’ndan sonra dövülmüştür.Filmde  Minas Tirith savaşından hemen önce dövülmüştür ve kılıca ismini elrond vermiştir.

6. Tek yüzüğün İhaneti

Tek yüzüğün İhaneti

Bildiğiniz gibi birinci filmin  başında Isuldur, kralın kırılmış kılıcını alıyor ve Sauron’u parmağını keserek, onu yok ediyor. Ancak yüzüğü yok etmeyen Isuldur’a yüzük ihanet ediyor. Kitapta anlatılan bu hikayede yüzüğün bilinçli olarak İsuldur’un parmağından çıktığı ve yüzüğün orkların oklarına Isuldur’un maruz kalacağını bildiği aktarılmaktadır. Frodoya yüzüğü zincirliyerek taşıması söylenmiştir .

7. Cirdan

Cirdan

Gemiyapımcısı Cirdan'ın gerçek ismi Nowe'ydi. Ama daha sonradan Gemiyapımcısı Cirdan olarak anılır oldu çünkü gemi yapımında çok yetenekliydi.Cirdan Orta-dünya'ya en son ayak basan Gandalf'ı Istarilerin en önemlisi olduğunu düşünmüş ve ona Ateş Yüzüğü Narya'yı vermiştir.Sakalı olan tek elfdir kitapta çok geçmesine rağmen filmde önemverilmemiştir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.