OFPOF

Yılmaz Güney'in Türk Sinema Tarihinde Önemli 10 Filmi

-
1.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yılmaz Güney'in Türk Sinema Tarihinde Önemli 10 Filmi
1.136 izlenme
Ofpofer
-

Türk sinema tarihinin önemli isimlerinden nam-ı diğer Çirkin Kral Yılmaz Güney ve seyredene bir filmden fazlasını aktaran 10 filmi.

türk sinema tarihinde önemli bir yere sahip Yılmaz Güney'in gerçek adı Yılmaz Pütün'dür. Kendisi bir ifadesinde Pütün'ün kelime anlamını kırılması zor meyve çekirdeği olarak tanımlamıştır. Filmlerini seyredenler ise onu Çirkin Kral olarak bilirler. Yılmaz Güney 1 Nisan 1937 yılında kan davalı, yoksul bir köylü ailenin iki çocuğundan biri olarak dünyaya gelir.

Yılmaz Güney, 1959 yılında Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı Bu Vatanın Çocukları ve Alageyik isimli filmlerin hem senaryosunu yazar hem de filmlerde rol alır ve oynar. ünlü saz şairi Karacaoğlan'la zalim bir oba beyinin kızı Elif'in destansı aşk öyküsünü anlatan Karacaoğlan'ın Karasevda filminde de yönetmen yardımcılığı yapar. Hatta edebiyat dergilerinde de yazmaya başlar ve sinema hayatı bu yönde gelişmeye başlar.

İşte Yılmaz Güney'in o efsane filmleri;

10. Hudutların Kanunu

Hudutların Kanunu

Sınır boylarında kaçakçılık yapan Hıdır (Yılmaz Güney), ektiği toprak çoraksa, sürdüğü tarla kumsa sonuç ne olacaktır?

Başrollerinde Yılmaz Güney ve Pervin Par'ın oynadığı yönetmenliğini ise Ö. Lütfü Akad'ın yaptığı 1966 yapımı filmdir.

9. Umut

Umut

Filmde, atının araba çarpması sonucu ölmesi ve geçimini bu ata bağlamış olan meçhul bir definenin peşinden koşan faytoncunun öyküsü anlatılmaktadır.

Umut, senaristliğini, yönetmenliğini, yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu Yılmaz Güney'in yaptığı 1970 yapımı filmdir. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Tuncel Kurtiz, Osman Alyanak ve Enver Dönmez yer almaktadır. 

8. Arkadaş

Arkadaş

Filmde öğrencilik yıllarından tanışan iki arkadaşın yıllardan sonra karşılaşmasını anlatıyor. Cemil zengin olmuş bir kıyı kentinde bir kadınla evlenmiştir. Âzem ise arkadaşının çarpık yaşantısını anlamaya çalışır.  

Yönetmenliğini, yapımcılığını, senaristliğini ve başrol oyunculuğunu Yılmaz Güney'in yaptığı 1974 yılı yapımı filmdir.

7. Aç Kurtlar

Aç Kurtlar

Filmde; aslında önceden öğretmenken karısının öldürülmesi üzerine eşkıya olmuş Serçe Memed lakaplı eşkıyanın dramı anlatılmaktadır.

Filmin başrolünde oynayan Yılmaz Güney aynı zamanda yönetmenliği de üstlenmiştir.

6. Düşman

Düşman

İsmail" (Aytaç Arman) belli bir işi olmayan ve ailesinin karnını doyurmak için her işte çalışan yoksul bir kenar mahâllelidir. Gelişen modern emperyalizmle birlikte İsmail gibi istemeye istemeye, korka korka para kazananların yanında İsmail'in karısı gibi bu duruma kananlar da vardır. İşte bu mahallede sömürü kaynaklı yanlışların, ahlaksızlıkların görmezden gelinmesinin bu yanlışları bir virüs gibi nasıl herkese bulaştırdığı Yılmaz Güney'in bakışıyla, Ökten'in yansıtışıyla anlatılmıştır.

Düşman, yönetmenliğini Zeki Ökten'in üstlendiği senarosunu ise Yılmaz Güney'in yazdığı 1979 yapımı türk filmidir.

5. Çirkin Kral

Çirkin Kral

Gece yarısı bir gazinoda açılan filmde, bir grup belalı kabadayı mekanın altını üstüne getirir. Amaçları hazır gazinonun sahibi Cahit hapisteyken ve işletmeyi karısı yürütürken mekanı ele geçirmektir. Ahmet'in adamları, bu esnada hızlarını alamayıp gazino sahibinin kızını kaçırmaya dahi yeltenirler, ancak tam da bu sırada karşılarına daha önce görmedikleri cesur bir delikanlı çıkar. Başlangıçta hafife aldıkları bu delikanlı, hikayeyi tamamıyla değiştirecektir.

Çirkin Kral, başrolünde Yılmaz Güney'in oynadığı 1966 yapımı türk filmidir.
 

4. Ağıt

Ağıt

Çobanoğlu (Yılmaz Güney), dağlarda yaşayan çetenin reisidir. Beyaz donlular olarak bilinen bu çetenin mensupları, zaman zaman sınır ötesine kaçak mal taşıyarak geçimlerini sağlarlar. 

Ağıt, yönetimi ve senaryosu Yılmaz Güney'e ait, 1971 yılında çekilmiş türk filmidir.

3. Yol

Yol

İmralı Açık Cezaevi'nden bayram izni- ne çıkan beş mahkumun öyküsü içiçe gelişir. Seyit Ali (Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz usta aktör; Tarık Akan), şeytana uyup kendisini aldatarak namusuna leke düşüren karısı Zine' (Şerif Sezer) cezasını vermek için köyüne gider. Filmin en ilginç ve sarsıcı bölümünü oluşturan öykü. Özellikle de kar sahneleri, Seyit'in kansını sırtında taşıması ve tövbekar Zine’nin donmaması için kamçıyla dövülmesi ama sonuçta ölmesi, Batının da ilgisini çektiği insan dramlarından biridir. Zine'nin törelere göre öldürülme görevi öncelikle ihanete uğrayan kocaya düşmektedir. Karısını, ailenin ceza olarak zincire vurduğu ahırda bulan Seyit Ali, bir ölüm yürüyüşüne çıkar. Dondurucu soğuğa dayanamayan Zine, kendisini kurtarması için yalvarır. Gerçekte Seyit, baştan beri kansını öldürmeye karşıdır. Onu kurtarmak için çırpınır durur. Ama vahşi doğanın ölümcül soğuğuna karşı gücü yetmeyecektir. Diğer dört mahkümun öyküsü çeşitli olaylar içinde sürüp gider. Sorunları ve özlemleri törelerin mahkum ettiği kadınlardır.

Yol, senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan, Şerif Gören tarafından yönetilen 1968 yapımı türk filmidir.

2. Baba

Baba

İş bulma kurumunun sağlık muayenesinde dişlerinin eksik çıkması nedeniyle Almanya’ya işçi olarak gidemeyip, ailesinin geçimi için başkasının cinayetini üzerine alan kayıkçı Cemal’in dramı. Cemal hapisten çıktıktan sonra kızını randevu evinde, oğlunu da kumarhanede bulur. Hem onları kurtarmaya, hem de intikamını almaya çalışır.

İrfan Ünal'ın yapımcılığını,Yılmaz Güney'in yönetmenlik ve senaryo yazarlığını üstlendiği 1971 yapımı türk filmdir.

1. Duvar

Duvar

1970’li yılların sonunda Ankara Kapalı Cezaevi’nde başlayan bir isyanı konu alır. Hapishanenin tüm ağır ve kirli işlerini yapan, en kötü hücrelerinde kalan çocuklar koğuşundan çıkar isyan… Dördüncü koğuşun çocukları terk edilmiştirler, hırsızdırlar, katildirler… Ama asıl en başta kadersizdirler… Bu bahtsızlar hücresinde, diriliğini yitirmeyen tek şey umut kırıntılarıdır. Bir gün daha iyi bir hapishanenin parmaklıkları ardına kaçabilmektir. 

Duvar, yönetimi ve senaryosu Yılmaz Güney'e ait 1983 yapımı türk filmidir. Yılmaz Güney'in, Cannes'da büyük ödülü alan Yol'dan sonraki ilk, yaşamındaki ise son filmidir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.