OFPOF

Yaşanmış Hikayelerden Uyarlanan Muhteşem 20 Film

-
7.6b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yaşanmış Hikayelerden Uyarlanan Muhteşem 20 Film
5.154 izlenme
Ofpofer
-

Gerçek hayatlardan uyarlanarak yapılmış filmler arasından 20 tanesini sıraladık.

1. The Stoning of Soraya M. - Soraya'yı Taşlamak (2008)

The Stoning of Soraya M. - Soraya'yı Taşlamak (2008)

Arabası bozulduğu için izbe bir kasabada mahsur kalan gazeteci  burada Zahra adında bir kadına rastlar ve onunla sohbet etmeye başlar. Zahra'nın herkesin duymasını istediği bir hikayesi vardır. Yeğeni Soraya bir gün önce aynı köyde yaşadığı insanlar tarafından vahşice katledilmiştir.Yeğeni Soraya'nın hikayesini anlatmaya başlar.
İzlerken gözyaşlarınızı tutamayacağınız bir film

2. 127 Hours - 127 Saat (2010)

127 Hours - 127 Saat (2010)

Dağcı Aron Ralston'un başından geçenlerin gerçek hikayesi...  Genç bir dağcı olan Aron, Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. 5 gün boyunca kolu kayaya sıkılmış, susuz ve aç kalan Aaron, sadece bir kaç kişiyi hatırlamaktadır. Hayatı için bir çeşit tuzağa dönüşen bu olayda Aron, soğukkanlı olması gereken şoke edici bir çözüm yolu bulur.

3. Battle for Sevastopol - Sivastopol İçin Savaş (2015)

Battle for Sevastopol - Sivastopol İçin Savaş (2015)

Tarihin en iyi keskin nişancılarından sayılan. II. dünya Savaşında Nazilere karşı savaşarak 309 düşman askerini öldüren keskin nişancı bir kadın olan Lyudmila Pavlichenko’nun (1916-1974) hayat hikayesini konu alan bir film. Film, genç kadının 1937-1957 yılları arasındaki hayatını üniversite yıllarından itibaren, atış yeteneğinin keşfedilişini, eğitime alınışını, savaştaki günlerini, başarılarını, aşklarını ve dönemin Amerikan Başkanı Roosevelt’in eşi ile olan sıcak yakınlığını karışık kurgu ile bize aktarıyor.
 

4. Legend - Efsane (2015)

Legend - Efsane (2015)

20. yy'ın 2. yarısında Londra yeraltı camiasını alt üst eden ikiz kardeşler Ronald ve Reginald Kray'in gerçek öyküsü.

5. Catch Me If You Can - Sıkıysa Yakala (2003)

Catch Me If You Can - Sıkıysa Yakala (2003)

FBI’ın ünlü “En Çok Arananlar” listesinde yer alan en genç dolandırıcısı Frank Abagnale Jr 'ın gerçek yaşam öyküsü. Başrollerinde ise Leonardo DiCaprio ,  Tom Hanks oynuyor. 

6. Zodiac (2007)

Zodiac (2007)

Gerçek kimliği asla belirlenemeyen ve hiç bir zaman yakalanamayan, gerçek kurban sayısı bilinmeyen Amerika'nın Karındeşen Jack'i olarak anılan Zodiac isimli seri katilin öyküsüdür. Başrolde ise Robert Downey Jr. ,  Jake Gyllenhaal ,  Mark Ruffalo , Dermot Mulroney ,  Clea DuVall var.

7. Lorenzo's Oil - Lorenzo'nn Yağı (1992)

Lorenzo's Oil - Lorenzo'nn Yağı (1992)

Lorenzo Odone 7 yaşına kadar normal bir çocuktur. Ama birden ender rastlanan ve tedavisi olmayan bir hastalığa sahip olduğu ortaya çıkar. Aile hastalığın tedavisini bulmak için sıkı bir çalışmaya girer.

8. Sleepers - Kardeş Gibiydiler (1996)

Sleepers - Kardeş Gibiydiler (1996)

Brad Pitt ,  Robert De Niro ,  Dustin Hoffman gibi oyuncuların başrollerini paylaştığı filmde. 1960'larda Hell's Kitchen'da büyüyen Shakes, Michael, John ve Tommy adındaki 4 çocuk, eşek şakası yaparken yaşlı bir adamın yaralanmasına neden olurlar. New York'taki Wilkenson Center'da hapis yatan orda dayak yiyen ve yıllar sonra intikam alma fıstaı yakalayan arkadaşları anlatıyor.

9. Changeling - Sahtekar (2008)

Changeling - Sahtekar (2008)

Los Angeles'ta yıl 1928 bir cumartesi sabahı çocuğunu öperek evden çıkan Christine Collins akşam eve döndüğünde çocuğunun evde olmadığını anlar. Polise başvurur ve hikaye başlar.

10. Monster - Cani (2003)

Monster - Cani (2003)

1989-1990 yılları arasında çok sayıda insanı öldürerek, dünyanın ilk kadın seri katili olarak ünlenen Aileen Wuornos'un gerçek hikayesi. Bir lezbiyen olan ve hayat kadınlığı yapan Wuornos, kurbanlarını ilişkiye girdiği insanlar arasından seçiyordu. Eski kadın aşığı mahkemede aleyhine tanıktık etmiş; avukatının sanığın çocukluğunda maruz kaldığı kötü muamele ve tacizi hafifletici neden olarak öne sürmesi jüriyi ikna etmemiş ve 2003'te gerçekleşen idamına karar verilmişti. 
Başrolünde Charlize Theron ,  Christina Ricci oynuyor.

11. Apollo 13 - (1995)

Apollo 13 - (1995)

Başrollerinde Tom Hanks ,  Kevin Bacon ,  Ed Harris ,  Gary Sinise ,  Bill Paxton oynadığı filmde. Jim Lovell, Jack Swigert ve Fred Haise'den oluşan Apollo 13 ekibi, NASA'nın yürüttüğü beşinci uzay görevinin sırasında 'yarı yolda' oksijen tanklarından birinin patlaması yüzünden güç ve oksijen sıkıntısı çekmeye başlarlar ve aracın dünya'ya dönmesi risk altına girer. Artık sadece üç astronot ve onları kurtarmak için elinden geleni yapacak olan NASA vardır. 

12. The Pianist - Piyanist (2002)

The Pianist - Piyanist (2002)

Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşındaydı ve Polonya'nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biriydi. Luftwaffe'de radyo istasyonu bombalandığında Chopin'in C minor Nocturne'nü çalıyordu.Tüm Yahudiler gibi o ve ailesi de evlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüştü. Bu çok yetenekli genç adam yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır.İşte bu işbirlikçilerden biri onu ve ailesini ölüme götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. Savaş fısıltıları, direnişçiler ve sürpriz bir Alman subayı sayesinde Szpilman savaşta hayatta kalmayı başarır.

13. Camino - (2008)

Camino - (2008)

Gerçek bir olaydan esinlenen “Camino”, koyu Katolik annesinin ve Kilise’nin baskısı sonucu ölüme giden genç bir kızın yaşamını konu alıyor.

14. Cidade de Deus - Tanrı Kent (2002)

Cidade de Deus - Tanrı Kent (2002)

film 60’larda iki kenar mahalle çocuğunun seçtiği iki ayrı yolu takip eder. Rocket suç dünyasında geçecek bir hayatın gerektirdiği zihniyetten ve fizikten yoksundur. Fotoğrafçı olma hayalleri kurar ama fotoğraf makinesi alacak parası yoktur. Öte yandan, Küçük Ze çocukluğundan beri tam bir suçlu özellikleri taşır; acımasız, akıllı ve hırslıdır. Küçük yaşta planladığı bir genelev soygunu sırasında öldürmenin tadını alır, gün geçtikçe bu konudaki iştahı giderek artar. Yıllar sonra  fotoğraf makinesine sahip olan Rocket, onu bu bitmek tükenmek bilmez katliam döngüsünü belgelemede kullanır.

15. Hotel Rwanda - (2004)

Hotel Rwanda - (2004)

1994'de dünyanın gözü önünde Rwanda'da halkı Hutular ve Tutsiler olarak ikiye bölünmüş durumdadır ve çıkan savaşda yüzbinler katledilmiştir. Paul Rusesabagine, Kigali’de oldukça pahalı bir otel yönetmektedir.Paul, hem kendi ailesini hem de masum insanları korumak üzere bir şeyler yapmak zorundadır.

16. Schindler's List - Schindler'in Listesi (1994)

Schindler's List - Schindler'in Listesi (1994)

II. dünya Savaşı, Nazi Almanyası. Oskar Schindler Almanya'ya iş kurmak amacı ile gelir. askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler'in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.

17. The Social Network - Sosyal Ağ (2010)

The Social Network - Sosyal Ağ (2010)

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayat hikayesini ve ünlü sosyal paylaşım sitesinin kurulma aşamalarını anlatıyor.

18. Titanik - (1997)

Titanik - (1997)

Başrollerinde Leonardo Di Caprio ve Kate Winslet'ın oynadığı film. İnsan elinden çıkmış en büyük ve en gösterişli yüzen araç olan Titanic isimli geminin yola çıktıktan 4,5 gün sonra buzdağına çarparak batmasını ve Jack ile Rose arasında aşkı konu alıyor.

19. The Pursuit of Happyness - Umudunu Kaybetme (2007)

The Pursuit of Happyness - Umudunu Kaybetme (2007)

Chris Gardner iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bir aile babasıdır. Ailesini ayakta tutmak için cesurca çabalamasına rağmen, eşi maddi zorlukların yarattığı sürekli baskı altında direncini kaybetmek üzeredir. Artık dayanamayacağını anlayınca, istemeye istemeye evi terk eder.Çektiği sıkıntılara rağmen, Chris, babalık görevini sevgi ve özenle yerine getirmeye devam eder ve oğlunun kendisine karşı duyduğu sevgi ve güveni, karşısına çıkan engelleri aşmak için kullanır.

20. A Beautiful Mind - Akıl Oyunları (2001)

A Beautiful Mind - Akıl Oyunları (2001)

Russell Crowe ,  Jennifer Connelly'in başrollerini paylaştığı filmde. John Forbes Nash Jr., genç yaşında geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez duruma düşer. Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgide, delilik tarafına doğru sürüklenir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.