OFPOF

Yabancı Dizilerde ve Filmlerde Bilime Bu Kadar Önem Verilmesi Şaşırtıcı Mı?

-
560
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Yabancı Dizilerde ve Filmlerde Bilime Bu Kadar Önem Verilmesi Şaşırtıcı Mı?
475 izlenme
Ofpofer
-

Sizleri bilmiyorum ama benim kafamda sorular oluşuyor.Fiziğe bu kadar önem verilmesi ne derece önem olabilir göz atalım.

Tabi ki bunların hepsi bilim kurgu filmlerine giriyor ama göz atmakta fayda olabilir.

Örnek olarak bakabileceğimiz dizilerden Flash, Arrow olarak gösterebilirim.Son zamanlarda düzenli olarak takip ettiğim iki Dizi ama burada daha çok ağırlıklı olarak Flash dizisini ele alacağım.
Flash dizisini 2. sezonun 15. bölümüne kadar izledim yeni bölümünü bekliyorum gözlemlediğim bir konu ise şu bu dizide sürekli fizik dalından konular geçiyor Flash karakterinin meta insanlar ile savaşında yanındakiler bilim adamları mühendisler ve fizikçiler vs.
Fizikçiler sürekli hesaplamalar ile ve bilgileri doğrultusunda yardımcı oluyorlar örnek olarak verebileceğimiz bir kesiti ise Flash ın karşısındaki kötü adamın topraktan oluşmasıdır ve Flash ın onu yenebilmesi için yıldırım ve toprak çarpıştığı zaman cam olduğunu anlaması yeterli oluyordu.
Aynı zamanda ise mühendis olan dostu ise Flash karakterine yardımcı olabilmek için kostüm yapıyor zamanla kostümü geliştiriyor ve ya düşmanlarının güçlerini azaltabilmesi için birşeyler icat ediyor.
Arrow dizisinden göze alır isek te Felicity Smoak bir bilgisayar kurdudur.
Yani buradan da ele alabileceğimiz bir konu bilgisayar mühendisi olmasıdır ve Arrow karakterine bilgisayar üzerinden düşmanlarının sistemine girerek ve düşmanlarının yerlerini tespit edilmesinde  yardımcı oluyordu.

1. Aynı duruma MARVEL ile bakar isek.

Aynı duruma MARVEL ile bakar isek.
Bir çoğumuzun bildiği MARVEL şirketinin filmleri bilim kurgu da ön plandadır ve aynı zamanda bir çoğumuzun sevdiği diyebilirim sanırım.
AVENGERS ekibinden ele almamız gerekir ise;

Kaptan America ve Hulk karakterlerinin biyolojik ve kimyasal deneyler olduğunu ele alabiliriz.Hulk un filmde doktor olması ve yine yaptığı deneyler ve açıklamalarda dikkat çekmesidir.

İron Man ise bir silah tüccarı olup zamanla sattığı silahların kötü amaçla kullanıldığını öğrenmesi ve kötü adamların eline düşmesiyle beraber kendine yaptığı zırh, sonucunda ise sürekli kalbine doğru ilerleyen bir şarapnel parçasını durdurabilmek için göğsüne nükleer reaktör icat etmesidir.Yanlış hatırlamıyor isem 3. filmde bu reaktörü daha güçlü ve gelişmiş hale getirebilmek için atomlar ile uğraşmıştı.

Farklı bir konu ile Spider Man bir bilim merkezine gittiği zaman  orda deney bir örümcek ısırığı ile vücudundaki hücreler değişerek örümcek adam olabiliyor.

Tüm bu anlattıklarımı tabikide hepimiz biliyoruz ama kişisel yorumum devreye girmesi gerekir ise;
Bu filmleri çeken ülkeler bilimde o kadar gelişmişler ki bunu rahatça sergileyebiliyorlar mesela ilk örnekte verdiğim Flash dizisinden kesitlerde olan fizik ile ilgili konuşmalar daha doğrusu bilim geçen bütün konuşmalar benim hayranlık ile izlediğim bölümler 
Aynı zamanda AVENGERS ekibinden Tony Stark ve Hulk un bilim ile ilgili bölümleri de öyle ve asıl dikkat ettiğim konu ise  bu sahneleri izlerken bu tarz filimlerde bilginin aslında çok güzel ve kullanışlı olduğu anlatılırken aynı zamanda bu konuda insanları heveslendirmesidir.
sanat bir milletin tarifidir ve sinema da bir sanattır unutulmaması gerekir.
türk Bilimi olarak ele almamız gerekir ise ülkemiz gençlerinin geleceği olması için bilime önem vermemiz gerektiğidir sırf bilimsel olarak gelişmemiz yetmeyip bunu gerekli sektörlere taşımamız gerekmektedir.Mesela Bilim Kurgu filmleri olarak ülke olarak çok zayıfız yönetmen ve oyuncularımızın bu konuda gelişmelerini önemli bulmaktayım.
Unutulmamalıdır ki eleştri kötü değil kendi göremediklerimizi görmemizi sağlayan bir araçtır.

Saygılarımla..

2. Bilim Kurgu Filmleri

Bilim Kurgu Filmleri
Kaptan Amerika

3. Bilim Kurgu Filmleri

Bilim Kurgu Filmleri
Thor

4. Bilim Kurgu Filmleri

Bilim Kurgu Filmleri
Hulk

5. Bilim Kurgu Filmleri

Bilim Kurgu Filmleri
İron Man

6. Bilim Kurgu Filmleri

Bilim Kurgu Filmleri
Flash

7. Bilim Kurgu Filmleri

Bilim Kurgu Filmleri
Spider Man 
Hala Marvel de olmamasına üzülüyorum.

ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.