OFPOF

Vikings dizisinde hayat bulan efsane: Ragnar Lothbrok

-
2.1b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Vikings dizisinde hayat bulan efsane: Ragnar Lothbrok
3.265 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

İskandinavya'nın bağrından kopmuş; efsanelere, şiirlere, filmlere, dizilere konu olmuş bir savaşçı, bir Viking o: Ragnar Lothbrok.

Vikings dizisinde Travis Fimmel ile yeniden hayat bulan efsanevi savaşçı Ragnar'ın gerçekte var olup olmadığı tam olarak bilinmese de yaşamış olduğu tahmin ediliyor.

Derler ki zamanında Danimarka ve İsveç'in kralı olmuş; Fransa ve İngiltere'ye fena kök söktürmüş; yağmalar mı dersiniz, savaşlar mı... Söylentiler ne kadar doğrudur bilinmez tabi ama Ragnar Lothbrok öyle hırslı bir savaşçıymış ki oğullarının ününün kendininkini geçeceğinden korkarmış. Damarlarında akan bir çılgın kan var imiş anlayacağınız.

Vikings dizisinde hayat bulan efsane: Ragnar Lothbrok-1

İlk karısı ünlü 'Shieldmaiden' Lagertha, güçlü bir savaşçı, güzel ve akıllı bir kadın. Lagertha'dan bir kızı ve oğlu olmuş ancak kızı hastalanarak hayata veda etmiş. Oğlu Björn Ironside, babası kadar ünlü ve güçlü bir savaşçı. Ragnar'dan sonra İsveç kralı olmuştur.

Vikings dizisinde hayat bulan efsane: Ragnar Lothbrok-2

Lagertha'dan daha fazla çocuk sahibi olamayacağı korkusuyla -kimisi hırs der- yeni bir anne adayı arayışında İsveç kralı Heroth'un kızı Thora Borgarjhört ile evlenmiş. Ondan iki oğlu olmuş ancak savaşta ölmüşler. Karısını da hastalık nedeniyle kaybeden Ragnar, Prenses Aslaug ile karşılaşmış ve üçüncü karısı o olmuş. (Vikings dizisinde Thora'ya yer vermemişlerdir. Ragnar Lothbrook'un iki karısı vardır.) Aslaug Ragnar'ın dileğini gerçekleştirmiş ona erkek varisler doğurmuştur. Ivar the boneless (kemiksiz), Halfdan Ragnarsson, Sigurd Snake-in-the-Eye (gözünde leke olduğu için yılan göz derlermiş keretaya) ve Ubba.

Vikings dizisinde hayat bulan efsane: Ragnar Lothbrok-3

Ragnar Lothbrok İngiltere'ye yaptığı seferlerin birinde Northumbria'da Kral Aella tarafından zehirli yılanların olduğu bir kuyuya atılarak öldürülmüştür.

Vikings dizisinde hayat bulan efsane: Ragnar Lothbrok-4

Derler ki ölmeden önce kuyuda bir ölüm türküsü söylemiştir:

Odin'in benim için şölen masasını hazırladığını bilmek çok güzel.

Yakında kıvrık boynuzlardan şarap içeceğiz.

Odin'in Valhalla'sına gelen bir savaşçı şikayet etmez.

Onun yanına ağzımda korku sözleriyle girmeyeceğim.

Aesir beni karşılayacak. ölüm yas olmadan gelecek.

Ben de gitmek için sabırsızlanıyorum.

Disir artık beni eve götür, Odin'in gönderdiği valkürler.

Aesir ile onur duyarak içkimizi yudumlayalım.

Ömrümün günleri sona eriyor.

Ölürken gülüyorum.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık