OFPOF

Uzun Süre Etkisinde Kalacağınız 8 Psikolojik Gerilim Filmi

-
783
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Uzun Süre Etkisinde Kalacağınız 8 Psikolojik Gerilim Filmi
0 izlenme
Ofpofer
-

Çoğu zaman stabil olmayan duygusal karakterlere sahip oyuncuların yer aldığı ve pek çok gizemli olayların anlatıldığı psikolojik filmler.

1. Ölüm Korkusu (Vertigo)

Ölüm Korkusu (Vertigo)

Alfred Hitchcock’un Pierre Boileau ve Pierre Ayraud’un D’Entre Les Morts adlı kitaptan beyazperdeye uyarlanmış bir film.

Scottie özel dedektiflik yapar ve arkadaşının eşi olan Madeleine’i takip etmeye başlamasıyla film başlar... Scottie Madeleine’i izlemeye devam ettikçe onda olan gariplikleri de fark etmeye başlar ancak bu arada kendi akıl sağlığının da sekteye uğradığını fark eder. Başrollerini ise James Stewart ve Kim Novak paylaşıyor. Film 1989 yılında “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilmiştir.

2. Cinayeti Gördüm (Blow Up)

Cinayeti Gördüm (Blow Up)

Michelangelo Antonioni’nin en bilinen filmlerinden biridir. film ise bir fotoğrafçının çektiği bir fotoğrafın aslında bir cinayeti aydınlatacak bir kanıt olabileceğini anlatıyor. Bu kareden yola çıkarak olayı bir bir irdelemeye başlar.

3. Rosemary'nin Bebeği (Rosemary's Baby)

Rosemary'nin Bebeği (Rosemary's Baby)

Kitaptan beyazperdeye uyarlanan bir film daha. Roman Polanski’nin Ira Levin’in aynı adlı romanından beyazperdeye uyarladığı 1968 yapımı Rosemary’s Baby. En İyi Senaryo dalında Akademi Ödüllerine aday gösterildi.

Film Genç Woodhouse çiftini konu alır. Bu çiftin yeni evlerine taşınmasından sonra, Rosemary bir süre sonra bütün komşularının garip davranışlar sergilediklerini fark eder. Rosemary de mistik bir şekilde hamile kaldıktan sonra da henüz doğmamış çocuğunu korumak için büyük bir mücadele altına girer.

4. Konuşma (The Conversation)

Konuşma (The Conversation)

Francis Ford Coppola’nın The Godfather’dan iki yıl sonra yönetmen koltuğuna tekrar oturur. Aynı zamanda filmin senaryosunu da üstlenmiştir. Aynı yıl içerisinde Cannes film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü de sahiplendi. oyuncu kadrosunda Gene Hackman, John Cazale, Allen Garfield ve Frederic Forrest gibi isimler yer alıyor. 1995 yılında “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilmiştir.

The Conversation, gelişmiş elektronik aletler kullanarak dinleme ve izleme yapma konusunda uzman bir özel dedektif olan Harry Caul’un hikâyesini konu alır.

5. Ekrandaki Dehşet (Videodrome)

Ekrandaki Dehşet (Videodrome)

Body horror denen alt türün öncü yönetmenlerinden David Cronenberg’ten ustalık eseri bir yapıt. Şiddetin dozu ise tahmin edemeyeceğiniz kadar ağır ve yoğun. Bizleri ekrana bağlayan şeyi öyle uzaklarda değil de içimizde barındırdığımız en karanlık arzularımızda aramamız gerektiğinin altını çizen bir beyazperde uyarlaması.

6. Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)

Kuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs)

Seri katil Hannibal denince akla ilk gelen film Kuzuların Sessizliği'dir. Yönetmen koltuğuna Jonathan Demme oturmuştur. Film daha çok Hannibal Lecter karakterine bambaşka bir hava getiren Anthony Hopkins ile inatçı FBI ajanı Clarice Sterling’i canlandıran Jodie Foster’ın performansları ile anılıyor. Gerilim filmlerinin özel klasiklerinden biri.

7. 6. His (The Sixth Sense)

6. His (The Sixth Sense)

M. Night Shyamalan’ın sinemaseverler tarafından en beğenilen filmleri arasında ilk sıralara yerleşen The Sixth Sense, yıllar sonra bile her daim sürprizlere gebe konusunun yanı sıra 11 yaşındaki Haley Joel Osment’in büyüleyici performansı ile hatırlanıyor.

8. Deney (Das Experiment)

Deney (Das Experiment)

Hapishane kelimesi bile ürkütücü iken hapishanede mahkûm ve gardiyan olma üzerine yapılan bir film. Stanford hapishane deneyinden esinlenilerek yapılan Das Experiment hiç beklenmedik sonuçlara yol açacak. Uygun ortamda insan psikolojisinin nasıl da olayları çığırından çıkartabilecek bir potansiyele sahip olduğunu kanıtlar.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.