OFPOF

Uzaylıları Konu Alan En Muhteşem 14 Film

-
2.5b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Uzaylıları Konu Alan En Muhteşem 14 Film
0 izlenme
Ofpofer
-

Uzaylı filmleri günümüzde klişeleşmiş bir konu olarak yüz göstermektedir. Fakat bazı filmler var ki verilen emeğin gerçekten hakkını vermişlerdir.

Yeni yeni türlerle tanışmamızı sağlayan bu filmlerin bazıları bizi izlediğimize pişman ettirirken bazıları bizi birkaç gün kendimize getiremiyor. Aklınızın sınırlarını zorlayan bu birkaç filmi bu yazımızda derledik. Listede herhangi bir sıralama söz konusu değildir. Liste IMDb puanına göre sıralanmıştır. Buyurun hep beraber okuyalım.

1. Alien (Yaratık) - IMDb: 8.5

Alien (Yaratık) - IMDb: 8.5

Ridley Scott başyapıtlarından Yaratık (Alien), 1979 yılında gösterime giren ilk filmiyle ulaşılması zor bir başarıya imza atmıştı. Daha sonra bu yapım bir film serisi haline gelmiş olsa da, devam filmleri orijinalinin yerini tutamadı. Fakat bu yıl vizyona girmesi beklenen Alien: Covenant, serinin bir diğer başarılı filmi olabilir. Tarihin en ünlü uzay gemisi Nostromo görevini tamamlamış bir şekilde dünya’ya geri dönerken başka bir gezegenden bir yardım çağrısı alır. Çağrıyı karşılıksız bırakmayan gemi mürettebatı bu bilinmedik gezegene iniş yapar. Bu çağrının bir uyarı sinyali olduğunu geç fark eden ekip bilinmeyen bir yaşam formuyla karşılaştıklarında olağandışı bir tecrübeye, ürkütücü bir maceraya atılırlar.

2. Star Wars (Yıldız Savaşları) Serisi - IMDb: 8.1

Star Wars (Yıldız Savaşları) Serisi - IMDb: 8.1

İlk gösterim tarihinin üzerinden 40 yıl geçmiş olsa da hem devam filmleri hem de orijinal serisiyle efsaneleşmeyi başaran Yıldız Savaşları (Star Wars) serisi sekizinci filmi Star Wars 8: The Last Jedi ile de 2017 yılına damga vurmaya hazırlanıyor. Genç Luke Skywalker’ın içindeki gücü keşfedip galaksinin zalim imparatoruna başkaldırmasına henüz on yıllar vardır. Hatta Luke henüz doğmamıştır. Barış içindeki galakside Cumhuriyet hüküm sürmektedir. Barışçıl bir gezegen olan Naboo, iyi yürekli genç Kraliçe Amidala tarafından yönetilmektedir. Gizli Sith Lordu ve onun şampiyonu Darth Maul’un maşası olan Ticaret Federasyonu, barışı sarsacak girişimler ve adil olmayan müzakere taktikleriyle Amidala’yı köşeye sıkıştırmaktadır. Jedi şövalyesi Qui-Gon Jinn ve çömezi Obi-Wan Kenobi durumu incelemek için Naboo’ya gönderilirler. Jedi’lar giderek derinleşen komployu keşfederken 9 yaşındaki Anakin’le tanışırlar. Küçük çocuğun mekaniğe karşı müthiş bir yeteneği ve şeytani bir zekası vardır. Jar Jar Binks isimli geveze ve kurbağamsı mahluğun da dostluğunu edinerek büyüyen uyumsuz grup, bir yandan Federasyonun robot ordularına karşı Amida’lanın yardımına koşarken, öte yandan da Darth Maul’la yüzleşmek zorunda kalacaktır. Galakside bir şeyler, geri dönmemek üzere değişmeye başlamıştır.

3. Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy) - IMDb: 8.1

Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy) - IMDb: 8.1

James Gunn yönetmenliğiyle hayat bulan bu seri, görselleri ve eğlenceli anlatımıyla da beğeni toplamayı başarmıştı. Ayrıca Chris Pratt, Vin Diesel, Zoe Saldana, Bradley Cooper, Dave Bautista ve Karen Gillian gibi ünlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da merak uyandırmıştı. 

Kendisine Star-Lord lakabını takan maceracı Peter Quill, esrarengiz bir küreyi çalınca güçlü, hırslı ve ihtiraslı bir kötü adam olan Ronan'la başı derde girer. Ronan'ın tek amacı küreyi ele geçirmektir ve bu hayali tüm evreni tehdit altına alabilir. Quill, ondan kurtulmak isterken bir anda kendisini birbiriyle hiçbir ilgisi olmayan uyumsuz bir ekibin içerisinde bulur; tehlikeyi yok etmek isteyen Star-Lord, silahlı bir rakun olan Roket, Rakun’un yoldaşı olan ağaç kılıklı Groot, ölümcül yeşil kadın Gamora ve gözünü intikam hırsı bürümüş Yokedici Drax ile işbirliği içerisine girer. Galaksinin Koruyucuları olarak anılan bu beşli, evren için gerçekten tehlike arz eden bu kürenin gücüne ve peşindeki düşmanlarına karşı ne yapacaktır?

4. Avengers (Yenilmezler) - IMDb: 8.1

Avengers (Yenilmezler) - IMDb: 8.1

Marvel Comics’in en sevilen süper kahramanlarının oluşturduğu Yenilmezler (Avengers) ekibinin ilk kez bir araya geldiği bu yapım, beklentilerin fazlasını izleyicilere sunmuştu. Iron Man, Kaptan amerika, Kara Dul, Thor, Hulk, Hawkeye, Jarvis, Loki ve daha birçok ünlü kahramandan oluşan bu ekibin, dünya’yı uzaylılardan korumak için vermiş oldukları etkileyici mücadele gözler önüne serilmişti. Joss Whedon tarafından yönetilen ve daha sonra bir seri haline gelen bu yapım; Robert Downey Jr., Chris Evans, Scarlett Johansson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Jeremy Renner, Samuel L. Jackson, Paul Bettany ve Tom Hiddleston gibi ünlüler karmasından oluşan oyuncu kadrosuyla da beğenilerin odak noktası haline gelmişti.

5. Yasak Bölge 9 (District 9) - IMDb: 8.0

Yasak Bölge 9 (District 9) - IMDb: 8.0

Belki de uzaylı konulu görüp görebileceğiniz en farklı filmlerden biri. Uzaylıların sığınmacı olarak dünyaya yerleştikleri 2009 yapımı Yasak Bölge 9 (District 9), bilim kurgu filmlerini sevenlerin de sevmeyenlerin de beğenisini kazanmıştı. Neil Blomkamp’in yönetmenliğinde, 30 milyon dolarlık bütçeyle vizyona giren bu yapım özellikle de Sharlto Copley’nin başarılı performansıyla bizleri etkilediği bir yapım olmuştu. 

Güney Afrika'nın bir bölgesine yerleşen uzaylılar çok geçmeden bir araştırma ekibi tarafından keşfedilip gözlem altına alınırlar. MNU isimli özel bir şirketin denetimi altında tutulan uzaylılar, District 9 isimli bir bölgeye konuşlandırılırlar. Bu şirketin yetkilileri uzaylıların teknolojisinin sırlarını öğrenip uygulamayı, böylece de muazzam paralar kazanma peşindedir. Bunun için gerekli olan şey ise uzaylı DNA'sıdır. MNU çalışanı Wikus van der Merwe esrarengiz bir virüs tarafından saldırıya uğrar ve uzaylılara benzemeye başlar. Şirket şimdi kendi çalışanının peşine düşecek, Merwe ise tek sığınabileceği yer olan District 9'a doğru yola çıkacaktır.

6. Arrival (Geliş) - IMDb: 8.0

Arrival (Geliş) - IMDb: 8.0

Ted Chiang’in, “Story of Your Life” adlı eserinden uyarlanan 2016 yapımı Geliş (Arrival) filmi, kısıtlı bir alanda ve az sayıda oyuncuyla çekilmesine rağmen, izleyicilerden tam not almayı başarmıştı. Özellikle de konusuyla dikkatleri üzerine çeken bu yapım; Amy Adams, Jeremy Renner ve Forest Whitaker gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da merak uyandırmıştı. 

film, ordu dilbilimcisi Dr. Louise Banks'in hikayesini anlatıyor. Birden çok uzay gemisi dünyaya iniş yapınca dünya adeta sarsılır. Amaçlarının ne olduğu bilinmeyen uzaylılarla iletişim kurmanın yolları aranmaya başlar. Uzaylılarla iletişim kurması için ordu dilbilimcisi Dr. Louise Banks çağrılır. Doktora yardımcı olması için de fizikçi Ian Donnelly seçilir. İkilinin artık en önemli görevi uzaylıların barışçıl mı yoksa istilacı mı olduğunu belirleyebilmektir. Bu süreçte bir diğer zorluk da ordunun ısrarcı bir şekilde saldırı yanlısı olması olacaktır.

7. Av (Predator) - IMDb: 7.9

Av (Predator) - IMDb: 7.9

Terminatör ve Gerçeğe Çağrı filmleri gibi unutulmaz bir Arnold Schwarzenegger filmi olan Av (Predator), ilk olarak 1987 yılında vizyona girmişti. Daha sonra bir seri haline gelen ve hatta 2004 yılında bir diğer efsanevi film Alien ile birleştirilen bu yapım, John McTieman yönetmenliğinde karşımıza gelmişti. Ayrıca Schwarzenegger’in yanısıra Shane Black, Carl Weathers ve Kevin Peter Hall gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu.

Royce adlı bir paralı askerin öncülüğünde kurulan özel bir tim, savaş sanatları konusunda uzmanlaşmıştır. Aralarında yakuzaların, dövüş ustalarının, paralı askerlerin yer aldığı bu  birlik, en az kendileri kadar acımasız uzaylılarla çarpışmak zorundadır. Yokedici uzaylara karşı bu mücadelede, bir süre sonra kendilerinin yem olduğunu anlayacaklardır.

8. Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow) - IMDb: 7.9

Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow) - IMDb: 7.9

Hiroshi Sakurazaka’nın “All You Need Is Kill” adlı eserinden uyarlanmış, etkileyici ve yeni bir yapım olan bu film izleyicilerin ağzını açık bırakmayı başarmıştır. Konusuyla şaşkınlık yaratan Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow), 2014 yılının en beğenilen aksiyon bilim kurgu filmlerinden de bir tanesiydi. Doug Liman tarafından yönetilen bu yapım; Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton ve Brendan Gleeson’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da izleyicileri kendisine hayran bıraktı. 

Yakın gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzaylı birliği, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Dünyada hiçbir ordu, onların hızına, silahlarının gücüne ve de en önemlisi telepati yoluyla emir verme ve uygulama güçlerine ulaşamaz. Artık dünyadaki tüm ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek durumundadır ve bu güç birliği dışında ikinci bir şansları yoktur. Subay Bill Cage daha önce bu savaşlardan hiçbirine katılmamış tecrübesiz bir askerdir ve atıldığı yeni görevi onun için bir nevi intihar anlamına gelmektedir. Beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülür... Fakat bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur. Cage, sıradışı bir şekilde cehennem gibi bir günde uyanır, kendini kırılması zor bir döngünün içerisinde bulur. Buna göre her seferinde ölüp sonrasında yeniden dirilip aynı savaşı bir kez daha tekrarlamak zorundadır. Her geri dönüşünde daha güçlü, daha zeki ve Mimics'lerle daha kolay başa çıkabilir hale gelse de kendine verilen iş dünyanın en zorlu görevidir.

9. E.T - IMDb: 7.9

E.T - IMDb: 7.9

Steven Spielberg’in en bilindik filmlerinden biri olan E.T. (Extra-Terrestrial), vizyona girdiği 1982 yılından itibaren efsaneleşmeyi başardı. Melissa Mathison tarafından yazılan E.T. filmi; Drew Barrymore, Henry Thomas, Dee Wallace, Robert McNaughton gibi isimleri de bünyesinde barındırıyordu. 

Meraklı bir uzaylı grubu, ziyaret etmek ve meraklarını gidermek üzere dünyaya gelirler. Geri dönüşleri esnasında aralarından bir kişiyi memleketlerine döndürmeyi unuturlar. 3 milyon yılı uzaktan gelen bu sevimli yaratık korku içerisinde, hiç tanımadığı bir yerde tek başına kalmıştır. Elliot isimli, 10 yaşlarında bir çocuk, yapayalnız olan bu yaratığı sahiplenip evine götürmeye karar verir. Elliot, sadece E.T'yi tanırken değil; önyargıları yıkmaya çabalarken de büyük bir efor sarf edecektir.

10. Serenity - IMDb: 7.9

Serenity - IMDb: 7.9

Çok güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olmamasına rağmen, izleyiciden tam not almayı başarmış bir uzay filmiyle listemize devam ediyoruz. Firefly adlı televizyon dizisinin devam filmi olarak 2005 yılında vizyona giren Serenity; Joss Whedon tarafından yazılıp yönetilmişti. Nathan Fillon, Alan Tudyk ve Morena Baccarin ise bu filmin dikkat çeken isimleriydi. 

Galaksiler arasında çıkan savaşın kaybeden tarafında yer alan Yüzbaşı Malcolm Reynolds, görevinden ayrıldıktan sonra sahibi olduğu Serenity adlı uzay gemisiyle taşımacılık yapmaya başlamıştır. Kendisine çok sadık bir ekiple çalışır. Ekip üyeleri arasında kavga ve anlaşmazlıklar hiç bitmese de, hepsinin ortak özelliği Malcolm Reynolds’a son derece sadık olmalarıdır. Günün birinde Serenity adlı gemisine iki yeni yolcu alır. Bunlar genç bir doktor ile telepatik güçleri olan kız kardeşidir. Pazarlık yaptıkları fiyattan fazlasını ödemişlerdir. Her ikisi de kainata hükmeden koalisyon güçlerinin elinden kaçmayı başaran kaçaklardır. Koalisyon güçlerinin özellikle genç kızı ele geçirmek için yapmayacağı şey yoktur.

11. Avatar - IMDb: 7.8

Avatar - IMDb: 7.8

James Cameron’ın ustalık işi olan 2009 yapımı Avatar filmi, 2,8 milyar dolarlık hasılatıyla en çok izlenen yapımlardan biri olarak karşımıza geliyor. Ayrıca milyar dolarlık gişe hasılatlı Hollywood filmleri arasında da ilk sırada bulunan Avatar, bütünüyle izleyicileri kendisine hayran bırakıyor. Filmin kadrosunda ise Zoe Saldana, Sam Worthington, Stephen Lang, Sigourney Weaver ve Michelle Rodriguez gibi başarılı oyuncular bulunuyor. 

Bir hırsızlık olayında ağabeyi ölen yarı felçli Jake Sully, Pandora adındaki uzak bir gezegende misyonunun başına geçmeye karar verir. Bu yerde Na’vi adında giderek tükenmekte olan bir halk yaşamaktadır. Jake, kendilerine özgü bir lisanları, dünya görüşleri ve yaşam biçimleri olan halkın arasına karıştığında doğa ile de bütünleşir. Askeri bir şirket, söz konusu yeri ve oradaki kaynakları mercek altına almak üzere Avatar adında bir program meydana getirmiştir. Bu program insanları kısmen insan kısmen de Na’vi haline büründürerek misyon amaçlı Pandora’ya göndermektedir. Bu sisteme gönüllü dahil olan Botanist Dr Grace Augustine ve Jake Sully için başka bir yaşam var olacaktır. Sully, Pandora’ya geçtiği anda felçli bedeni değişime uğrayarak işlevsel hale gelmektedir. Bu sırada Na’vi halkından Prenses Neytiri ile karşı karşıya gelen Jake, ansızın bir farkındalık yaşar ve bir araştırma misyonu ile gönderildiği bu gezegeni, kendi dünyalısından korumaya karar verir.

12. Dünyanın Durduğu Gün (The Day The Earth Stood Still) - IMDb: 7.8

Dünyanın Durduğu Gün (The Day The Earth Stood Still) - IMDb: 7.8

2008 yılında Keanu Reeves ve Jennifer Connelly ikilisiyle yeniden çekilen Dünyanın Durduğu Gün (The Day the Earth Stood Still) filminin 1951 yılında vizyona giren orijinal hali, efsaneler arasında yer alıyor. Harry Bates eserinin Robert Wise tarafından sinemaya uyarlanmış hali olan bu yapımın başrollerinde ise Michael Rennie ve Patricia Neal bulunuyordu.

film, ünlü bilim insanı Dr. Helen Benson (Jennifer Connelly) ile insanlığı dünyanın beklediği krize karşı uyarmak için gelen uzaylı Klaatu'nun (Keanu Reeves) karşılaşması üzerine gelişiyor. Helen'in kontrolü dışındaki bir takım güç odakları Klaatu'ya düşman gözüyle bakarlar ve dünya liderleriyle görüşmelerini istemezler. Helen ve üvey oğlu Jacob (Jaden Smith) da Klaatu'nun dünya dostu bir uzaylı olmasının ölümcül sonuçlar da verebileceğini farkederler. Helen'in yapması gereken, dünyayı yok etmek için gelen bu varlığa dünyanın kurtarılmaya değer bir yer olduğunu göstermektir; fakat bunun için çok geç kalmış olabilir.

13. Uzay Yolu (Star Trek) Serisi - IMDb: 7.7

Uzay Yolu (Star Trek) Serisi - IMDb: 7.7

Filmin bu efsanevi serisinin yeni filmleri ilk olarak 2009 yılında J. J. Abrams yönetmenliğinde vizyona girdi. Gene Roddenberry eserinden uyarlanan bu yeni seri; Chris Pine, Zachary Quinto, Anton Yelchin, Zoe Saldana, Karl Urban ve John Cho’dan oluşan kemik kadrosunun yanı sıra Eric Bana, Benedict Cumberbatch, Idris Elba ve Sofia Boutella gibi isimler de konuk oyuncu olarak merak uyandırdılar. 

Güç ve cesaret, Atılgan ve ekibinin elindedir elbette. Evren tehdit altındadır ve geleceği parlak görünmez. Bu durum ile mücadele vermesi beklenen de elbette Atılgan ve ekibidir. Türlü tehlikelere göğüs germeleri gerekecek olan Kaptan Kirk ve Spock arasında mücadele de en keskin hali ile sürecektir. dünya ile derdi olup da intikamın izini süren kötü ruhlu güçler karşında Atılgan ve ekibi ne kadar başarılı olacaklardır?

14. Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (Close Encounters of the Third Kind) - IMDb: 7.7

Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (Close Encounters of the Third Kind) - IMDb: 7.7

Steven Spielberg imzalı başarılı bir uzay filmi. ABD Ulusal film Arşivi’nde saklanılmasına karar verilen Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (Close Encounters of the Third Kind) tüm zamanların en iyi uzay filmleri arasında yer alıyor. Richard Dreyfuss, François Traffaut, Bob Balaban, Melinda Dillon ve Teri Garr gibi isimler de bu 40 yıllık başarılı filmin başrol kadrosunu oluşturuyorlar. 

1945'de esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmuş bir uçak, aniden Mojave Çölü'nde ortaya çıkar. Bir yolcu uçağının pilotu gökyüzünde tanımlanamaz, parlak bir nesneyle karşılaşır. Basit bir elektrik teknisyeni olan Roy Neary'da bir ufo görür. Hatta gördüğünü iddia ettiği UFO'dan geriye bir de güneş yanığı hatıra kalır. Bütün işi bırakıp evde tuhaf bir projeye gömülen Roy, yaptıklarıyla karısını fazlasıyla endişelendirir. Roy yalnız değildir. dünya'nın birçok yerinde de insanlar belirli bir amaç için harekete geçmiş gibidir. Uzaylılarla müzik yoluyla iletişim kurabileceğine inanan Fransız araştırmacı Claude ve çocuğunu esrarengiz bir şekilde kaybeden anne Jillian, uzaylılarla karşılaşan sayısız insanlardan yalnızca ikisidir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.