OFPOF

Uzakdoğu'dan hayatımıza giren Anime furyası

-
192
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Uzakdoğu'dan hayatımıza giren Anime furyası
2.059 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Animeler ülkemizde aslında çizgi film olarak bilinse de her yaşa hitap ettiğinden çizgi film olarak tanımlamak pek doğru olmaz.

Anime Nedir?

Anime, Fransızca'dan Japonca'ya geçmiş hareket anlamına gelen bir kelimedir. Günümüzde anime aynı zamanda Japon çizgi filmi olarak bilinmektedir.

Çağdaş animenin öncüsü Osamu Tezuka olarak kabul edilir. Genç yaşta 8 mm'lik kamerasıyla animasyonlar çekmeye başlamış ve bu animasyonlarında Walt Disney'in eserlerinden ilham almıştır.

Uzakdoğu'dan hayatımıza giren Anime furyası-1

Anime yüzyıllardır Japonya'da bir hikayeyi tema ve konseptle birleştirerek anlatan farklı bir bakış açısına sahip yerel bir sanat olarak bilinir. Özellikle son kırk yıldır animenin dünyada farklı dillere çevrilmesiyle tüm dünyada hayran sayısı artmış, uluslararası bir fenomen haline gelmiştir.

Peki animeyi bu kadar farklı kılan şey nedir?

Bu soruyu pek çok anime hayranına sorarsanız alacağınız tek bir ortak cevap vardır: "Çünkü farklı". Zengin kategori seçeneğinin yanı sıra animeleri bildiğimiz çizgi filmleriyle kıyasladığınızda farklılıkları pek çok noktada yakalayabilirsiniz.

Uzakdoğu'dan hayatımıza giren Anime furyası-2

En belirgin farklılık olarak çizim tekniğini gösterebiliriz. Bütün anime karakterlerinin büyük gözleri ve uzun bacakları vardır. Bu durum belki de Japon'ların kısa boylu ve çekik gözlü olmalarından kaynaklı bir takıntı veya kompleks olabilir.

Ve son olarak, tüm gerçek hikayelerde olduğu gibi animede de bir son vardır. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi kahramanlar ölebilir, evlenebilir veya ortadan kaybolabilir. Gerçekliğe bu denli yakın olmasının animeyi farklı ve özel kılan en önemli unsur olduğunu söyleyebiliriz.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık