OFPOF

Uyuşturucuyla Alakalı Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Film

-
7.9b
Etkileşim
Ofpofer
Ofpofer
Ofpofer
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Uyuşturucuyla Alakalı Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Film
3.111 izlenme
Ofpofer
-

Sinema tarihinde efsane haline gelmiş olan uyuşturucu konulu filmleri sizin için derledik.

Uyuşturucu konulu filmler, ya çok eğlenceli, matrak ya da kelimenin tam anlamıyla azap veren filmlerdir. Çünkü kafası güzel insanların komik durumlarını ya da uyuşturucu kullanımı nedeniyle dağılan hayatları, yaşanan ölümleri konu edinirler. 

10. Sid and Nancy

Sid and Nancy

Bu trajik bir film. Sid Vicious ve Nancy Spungen'in gerçek hikayesini anlatmaktadır. Bu filmde bir eroin bağımlısı müzisyenin gruptan ayrılmasını, güneş altında her türlü sert eroin çeşitini denemesini ve ilişkisini mahvetmesini açıklıkla görebilirsiniz. Eroin bağımlılığı bir hayatı nasıl bitirir sorusu bu filmde saklı.

9. The Man With The Golden Arm (Altın Tabancalı Adam)

The Man With The Golden Arm (Altın Tabancalı Adam)

Türkiye’de Altın Tabancalı Adam ismiyle vizyona giren film, uyuşturucu (eroin) bağımlısı olan bir adamın hapishaneden çıktıktan sonraki hayatını düzene koyma, uyuşturucudan uzak durma çabasını işliyor. Filmin yönetmeni Otto Preminger. Başrolünde Frank Sinatra yer alırken, Kim Novak ve Eleanor Parker da ona eşlik etmişlerdi.

8. Christiane F (1981)

Christiane F (1981)

Uli Edel tarafından yönetilmişti. Filmin oyuncuları ise Natja Brunckhorst, Eberhard Auriga, Peggy Bussieck olmuştu. Vera Christiane Felscherinow isimli gerçek bir kişinin yaşam öyküsünden uyarlanan film, 14 yaşında uyuşturucu bağımlısı haline gelen bir genç kızın yaşadıklarını anlatıyor. Eroin, LCD gibi uyuşturuculara yer veren filmin ilginç yönlerinden birisi ise, ana karakterler dışındaki bütün karakterlerin gerçek uyuşturucu bağımlıları, hayat kadınları ve evsizler tarafından canlandırılması olarak görünüyor.

7. Fear And Loathing In Las Vegas (1998) (Vegasta Korku ve Nefret)

Fear And Loathing In Las Vegas (1998) (Vegasta Korku ve Nefret)

Vegas’ta korku ve Nefret adıyla sinemalarımızda oynamıştı. Komedi macera filmi, uyuşturucu sorunları ile yüzleşen 1960’lar ABD’sinde arabaları uyuşturucu dolu iken seyahat eden bir avukat ve gazetecinin yaşadıklarını anlatıyor. Terry Gilliam tarafından yönetilen filmde, Johnny Depp, Benicio Del Toro, Cameron Diaz, Tobey Maguire, Christina Ricci gibi ünlü oyuncular rol almıştı.

6. Blow

Blow

Blow listemizdeki filmlerden farklı olarak uyuştrucuyu kullananın değil satanın hayatının mahvoluşunu gösteren bir film. Amerika'nın kokain ticaretinin son dönemlerine denk gelen bir karakter olan George Jung'ı Johnny Depp canlandırıyor. Jung 1970'lerin sonunda kokain ticaretinde oldukça büyük bir başarı elde etse de 2-3 kez hapse giriyor ailesini, kızını ve parasının tamamını kaybediyor.
 

5. Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1970'li yılların Amerika'sında geçen film, bir grup uyuşturucu madde müptelasının bu bağımlılık üzerine inşa ettikleri hayatlarını ele alır. Bob, Dianne, Rick ve Nadine ileri derecede bağımlı olan yakın arkadaşlardır ve zihinlerini meşgul eden tek konu bir dahaki uyuşturucuyu nasıl alacakları sorusudur. Ülkenin kuzey batısına yaptıkları bir yolculuk sırasında hastane ya da eczaneleri soyarak ağır dozlar alan grubun başına gelen bir felaket her şeyi altüst eder. Bu trajik olay Bob'ın gözlerini açmasını ve yaşadıkları bu düzeni sorgulamasını sağlar. 

4. Trainspotting (1996)

Trainspotting (1996)

Mark Renton isimli ana karakterin çevresinde bulunan bir grup eroin bağımlısı gencin hikâyesini işleyen film, train spotting olarak bilinen ve trenlere, demiryollarına ilgi duyan insanların hobisi olarak bilinen bir duruma gönderme yapmak amacıyla bu adı taşıyor. Filmin uyarlandığı kitapta bu konuyla ilgili bir sahne bulunsa da, film aslında uyuşturucu bağımlılığını işliyor. 

3. The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

Gerçek bir hayat hikayesine dayanan filmde Jim Carroll'ı Leonardo DiCaprio canlandırmaktadır. Carroll küçük yaşta eroin bağımlısı olur ve film Carroll'ın hayat hikayesi etrafında döner. Carroll bu dönemi boyunca birçok problemle karşılaşır, tacizci bir koç, ölen bir arkadaş ve hapse girmesine sebebiyet veren eroin bağımlılığı. Film, bir insanın kötü giden hayatının onu nasıl uyuşturucuya eğilimli yaptığını anlatırken, uyuşturucunun bu kötü gidişat için bir çözüm olmadığını da çok güzel bir şekilde anlatıyor.

2. Bir Rüya İçin Ağıt

Bir Rüya İçin Ağıt

Uyuşturucu bağımlısı bir genç ile televizyon bağımlısı annesinin trajik hikâyesini konu alan filmi Darren Aronofsky yönetmişti. Jared Leto, Ellen Burstyn, Jennifer Connelly gibi oyuncuların oynadığı film, Clint Mansell tarafından yapılan müzikleriyle de unutulmazlar arasına girmişti.

 

1. City Of God (2002) (Tanrı Kent)

City Of God (2002) (Tanrı Kent)

Listenin zirvesinde Brezilya-Fransa ortak yapımı olan Tanrı Kent filminin yer alması şaşırtıcı değil. Bütün önemli film ödüllerinde ya da festivallerde toplam 49 ödül aldı, 25 ödüle aday gösterildi. Filmin orijinal adı Cidade de Deus’tur. Bu isim Rio de Janeiro şehrinin dışına taşınan, suç oranı çok yüksek mahallelerden birinin, belki de en ünlüsü olan bir mahallenin adıdır. Tamamen amatör oyuncular ile çekilen film, dramatik bir suç filmidir. Yönetmenliği Fernando Meirelles ve Kátia Lund tarafından yapılan filmde, Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino, Phellipe Haagensen gibi tanınmayan isimler rol almıştı. 3,3 milyon dolar bütçeyle çekilen film, 28,7 milyon dolar hasılat elde etmeyi başarmıştı.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.