OFPOF

Ütopya'nla gel

-
22
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Ütopya'nla gel
366 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Ütopya entrika demek değildir, yaşama oyuncu olmuşların hayali hiç değildir. Sanatla dolu bir sosyal yaşam hayalidir ütopya.

"Gel, gel, ne olursan ol yine gel!" ruhuyla yaşayan, sanatla dolu bir yaşamın başlı başına bir ütopya olduğu canım ülkemizde (cry, my beloved country referansıyla), gönlümüzün başkenti İstanbul’da yaşıyoruz. İyi kötü bir eğitim aldığımızı kabul edersek, eh yüzde birdeyiz değil mi? Ütopyaya hoş geldiniz…

Thomas Moore‘ın adını duymamış, kültürsüzlüğün prim yaptığı toplumumuzun küçük bir örneği ekranlarda; canlı yayınlarda, canlı yayınlanan programlarda bugünlerde. Tamam, prime time’da değil ama kimler izliyor diye baktığımızda, konu vahim.

Ne hikmetse, ütopya da olmanın ön koşulu oyuncu olmak gibi görülüyor. Oyunculuk, sanatı icra etmenin bir yoludur evet; ama oyuncu olmak seni günlük yaşamında yüceltmez hayır! oyun oynarken yücelirsin. Bu arada oyun sahnede oynanır, yaşam hiçbir anlamda oyun değildir. Yaş kaç olursa olsun.

Paparazzi programlarında siz özel yaşamını sorarken, oyuncu Londra’da Shakespeare oynuyordur mesela. Ütopya oyundan bahsetmektedir; meşhur 77 milyonun önünde. Hangi ülkede resmi 77 milyon mu, yoksa merdiven altı mı diye sorulur sizce? Aklımızda deli sorular.

Ütopya'nla gel-1

Ütopyada para yoktur mesela, paraya el değmeden takas yöntemi ile yaşamak ne yüce bir ütopyadır belki de. Maslow sizi görseydi “tezim doğruydu” derdi, “2015’te tekrar kanıtladınız”.

Ütopya bir düştür; yaşam enerjisi verir, hayal kurmayanlara sonsuzluğun son noktasını sunar. Düş kurma gücü açtıkça, ıssızlığın ortasında ses olup “yürü” der, “devam et”. Yoksa ütopya entrika demek değildir. 


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık