OFPOF

Usta Yönetmen Woody Allen'ın Mutlaka İzlemeniz Gereken 20 Filmi

-
2.8b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Usta Yönetmen Woody Allen'ın Mutlaka İzlemeniz Gereken 20 Filmi
6.072 izlenme
-

50 küsür film yazıp yöneten ve hala üretmeye devam eden usta yönetmen Woody Allen'ın en iyi 20 filmi.

Hollywood'un hem yaramaz hem de en önemli  yönetmenlerinden biridir Woody Allen. Zekasıyla filmlerinde öne çıkan yönetmen kariyerine 50 küsür film sığdırmıştır ve hala üretmeye devam etmektedir. Umarız ömrü bol olur ve filmlerini hala izliyor oluruz. İşte Woody Allen'ın en iyi 20 filmi.

1. Bananas / Muz Cumhuriyeti (1971)

Bananas / Muz Cumhuriyeti (1971)

Politika ile ilgilenmeyen ve yeni tüketim mallarını test eden Fielding Mellish, Nancy adında bir kız arkadaş edinir. Nancy, Fielding'in aksine politikayı yakından takip eden ateşli bir aktivisttir. Nancy ile Fielding'in ilişkisi bu nedenle kısa ömürlü olur ve Nancy apolitik tutumunu değiştirmeyen Fielding'i terk eder. Nancy'i ayağa kaldıran San Marcos diktatörlüğü, sevgilisini yeniden kazanmak isteyen Fielding'e iyi bir fırsat görünür. San Marcos'a giden Fielding bir Dizi yanlışlıklar komedyası sonucunda kendisini devrimci bir lider olarak bulur.

2. Irrational Man / Mantıksız Adam (2015)

Irrational Man / Mantıksız Adam (2015)

Abe Lucas (Joaquin Phoenix), küçük bir şehirde üniversite felsefe hocalığı yapmaktadır. Yaklaştığı orta yaş kriziyle birlikte büyük bir varoluşsal boşluğa düşmüştür, hayatta hiçbir şeyden artık keyif almamaktadır. Öğretmen arkadaşlarından Rita Richards (Parker Posey) ile yaşadığı ilişki de tatmin edici değildir. Öğrencilerinden biri olan Jill (Emma Stone) ile girdiği arkadaşlık ve bir gün restoranda otururken kulak misafiri olduğu bir konuşma, hayata bakışını değiştirip, ona yaşamak için yeniden mantıklı sebepler sunmaya başlayacaktır.

3. Blue Jasmine / Mavi Yasemin (2013)

Blue Jasmine / Mavi Yasemin (2013)

New York'lu çekici ve göz alıcı bir ev kadını, son derece gösterişli bir yaşam sürmektedir. Ancak parasını bu denli cömertçe harcaması nedeniyle büyük bir mali krizin içine sürüklenir ve iflas etmenin eşiğine gelir. Tek çıkış yolu ise San Francisco'da tanıştığı ve kendisine finansal anlamda yardım edeceğini düşündüğü adamı bulmak için San Francisco'ya gitmektir...

4. Hannah And Her Sisters / Hannah ve Kız Kardeşleri (1986)

Hannah And Her Sisters / Hannah ve Kız Kardeşleri (1986)

Filmde, Manhattan'da yaşayan bir grup insanın duygusal maceraları anlatılıyor. Üç kız kardeşin yer aldığı bir öyküyle uzaktan uzağa Çehov göndermelerine ışık yakan yönetmen, Hannah ile evli olduğu halde baldızına ilgi duyan Elliot'un düştüğü komik durumları ele alıyor. Aşkta bir türlü aradığını bulamayan Holly ise, Hannah'ın eski kocası olan bir televizyon yapımcısıyla flört etmektedir. Onun sorunu da ölmek üzere olduğuna inanmasıdır ve film boyunca Hannah'ı da bu fikrine inandırmaya çalışır.

5. Vicky Cristina Barcelona / Barselona, Barselona (2008)

Vicky Cristina Barcelona / Barselona, Barselona (2008)

Amerikalı Vicky ve Cristina İspanya’da bir yaz geçirirler ve gösterişli sanatçı (Javier Bardem) ve onun güzel fakat dengesiz eski eşi (Penélope Cruz) ile tanışırlar. Vicky (Rebecca Hall) evlenmek üzere olan muhafazakar bir kadındır. Cristina (Scarlett Johansson) ise cinsel serüvenlere açık özgür ruhlu bir kadındır. Kaderleri kesişen üç insan arasında doğan aşk ilişkisi kaotik sonuçlar doğuracaktır.

6. To Rome With Love / Roma'ya Sevgilerle (2012)

To Rome With Love / Roma'ya Sevgilerle (2012)

Woody Allen “Roma’ya Sevgilerle” de seyircisini, hayatlarını sonsuza dek değiştirecek maceralar yaşayan insanlar hakkında romantik ve eğlenceli bir yolculuğa çıkartıyor. film İtalya'da bir grup Amerikalı ve İtalyan'ın başlarından geçen romantik anlar ve maceraları konu alıyor. “Roma’ya Sevgilerle”deki hikâyeler, ezelden beri devam eden aşk arayışını bazen şehrin herhangi bir sakini bazen de yazın gelen bir turistin hayatına girerek anlatıyor. 

7. Radio Days / Radyo Günleri (1987)

Radio Days / Radyo Günleri (1987)

Woody Allen'dan, radyonun altin günleri ve kendi çocuklugu üzerine ilginç bir film. New York Rockaway Beach'de, 1940'larin karmasik ortaminda yasamlarini sürdürmeye çalisan bir isçi sinifi ailesinin hayatlarinin, radyo dünyasinin parlak yildizlarininkine geçirildigi 'Radyo Günleri', dönemin caz müzigini de ustaca yansitiyor.

8. Zelig (1983)

Zelig (1983)

Çeşitli ünlü insanlarla tanışan çevrenizde herhangi biri gibi gezinen bir adam hakkında Belgesel: Zelig 1983 Amerikanfilm yazan ve yöneten Woody Allen, ve başrolde Allen and Mia Farrow belgesel film. Allen'ın oynadığı Zelig, kendisine yakın herkes benzemeye dönüştürmek için onun olağanüstü yeteneği keşfedilen bir merakla sıradan bilmece çalışır. Film, 1920 tarzı siyah beyaz film haber tarzında neredeyse tamamen çekildi. Hangi sorunsuz tarihsel olayların akıllıca filme yeniden kanunlara dahil döneminden kalma stok görüntüleri ile iç içedir. Anlatım aktüalite tarzı büyük ölçüde keza çoğunlukla 1920'lerde set edilirken hikayesi bazen renkli vurulmuş gün (1983) görüşmeler, mevcut geçer. Venedik Film Festivali'nde gösterilmeden önce, filmin ABD'de altı ekranlarında açılmış ve açılış haftasonunda 60.119 $ hasılat yaptı. Yurt içi gelir sonunda 11.798.616 $ buldu.

9. The Purple Rose of Cairo / Kahire'nin Mor Gülü (1985)

The Purple Rose of Cairo / Kahire'nin Mor Gülü (1985)

1930'lu yılların ortalarında ABD'deki ''Büyük ekonomik buhran'' tüm ağırlığıyla hüküm sürerken New Jersey'in küçük bir kentinde bir lokantada garson olarak çalışan Cecilia (Mia Farrow) geleceği olmayan işinden ve kaba saba bir insan olan işsiz ve alkolik kocasından (Danny Aiello) bunalmış, çaresizce sığınacağı bir şeyler aramaktadır. Buhran yıllarında birçoklarının yaptığı gibi o da gerçeklerden kaçmak, bir süreliğine de olsa hayal dünyasına dalıp mutlu olmak için fırsat buldukça kendini sinemanın loş salonuna atar. Bir karabasana benzeyen yaşantısına ancak bu şekilde katlanabilmektedir. Bir gün 'Kahirenin Mor Gülü' adlı bir filmi sekizinci kez izlerken garip bir şey olur, filmin baş oyuncusu olan Tom Baxter (Jeff Daniels) seyircilerin arasındaki Cecilia'ya dönerek ''Bunca kez geldiğine göre filmi çok sevmiş olmalısın'' der ve perdeden çıkıp salona atlayıverir ve filmdeki rol arkadaşlarının bütün itirazlarına rağmen filme geri dönmeyi reddeder. Filmde havalı bir arkeoloğu canlandıran Tom Baxter ve gerçek dünyadaki hayranı olan Cecilia birlikte şehri gezerler ve birbirlerine aşık olurlar. Ortadaki tek sorun Tom'un gerçek olmamasıdır. Tom'un yokluğunda perdedeki siyah beyaz film kesintisiz olarak devam etmektedir, ancak filmin diğer oyuncuları Tom olmadan konuyu toparlayamazlar ve sürekli olarak kendi aralarında tartışırlar. Filmi yapan şirket de paniktedir. Zira başka sinemalarda gösterilen filmlerdeki diğer Tom Baxter'lar da perdeden çıkmaya çalışmaktadırlar. Çaresiz kalan film şirketi yetkilileri filmde Tom Baxter'ı canlandıran Gil Shepherd'ı bulurlar (onu da Jeff Daniels canlandırmaktadır) ve durumu kurtarması için Cecilia'nın yaşadığı kente gönderirler.

10. Midnight in Paris / Paris'te Gece Yarısı (2011)

Midnight in Paris / Paris'te Gece Yarısı (2011)

Sonbaharda evlenecek olan Amerikalı nişanlı çift Gil ve Inez, Inez'in babasının iş gereği Paris'e gelmesini fırsat bilip, küçük bir tatil için bu gözde Avrupa şehrinin yolunu tutarlar. Başta her şey eğlence dolu bir Avrupa kentini gezmekten ibaretken, özellikle damat adayın Gil'in Paris caddelerinde gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralar sadece onun değil tüm ailenin hayatını değiştirecektir... Zira bu genç adam, Paris’e büyük bir aşk beslemeye başlar ve edebiyatçı kimliği ve tutkusu pekişir...

11. Scoop (2006)

Scoop  (2006)

Tarot kartlarının gizemine inanır mısınız? Joe Strombel isminde bir gazeteci, kamuoyunda ''Tarot Kartı Cinayetleri'' olarak bilinen bir seri cinayet olayını araştırırken gizemli bir şekilde öldürülür. Bu ölümle birlikte derinleşen araştırma da bir kenara itilir ve olayın esrarı aydınlatılamaz. Joe Strombel’i tanıyan ve başarılı bir gazetecilik öğrencisi olan Sondra, olayın bu haliyle kalmasına müsade etmez ve araştırmaya kaldığı yerden devam eder. Bu araştırma sırasında içine daldığı sihir dünyası, oldukça ilgisini çekmiştir. Gösterisini izlediği Sid Waterman ismindeki bir sihirbaz, farkında olmadan ona bu cinayet davası ile ilgili önemli bir bilgi verir. İpuçlarının gösterdiği tek bir isim vardır: aristokrat Peter Lyman! Sondra, bu son derece yakışıklı adamın peşine düşer ama duygularını olaylara karıştırmamayı başaramayacaktır. 2005 yapımı Maç Sayısı filminden sonra yeni bir Woody Allen-Scarlett Johansson işbirliği olan Scoop, bir başka başarılı oyuncu ile daha zenginleşiyor: Hugh Jackman! Johansson ve Jackman ikilisinin Prestij filminde de birlikte sergiledikleri uyum, Woody Allen faktörü ile de birleşince bu film için de ayrı bir heyecan yaratıyor.

12. Everyone Says I Love You / Herkes Seni Seviyorum Der (1996)

Everyone Says I Love You / Herkes Seni Seviyorum Der (1996)

Woody Allen’in ilk müzikal deneyimini gerçekleştirdiği film, birçok ünlü oyuncuyu bir araya getiriyor. New York’da yaşayan ilginç ve büyük bir ailenin romantik ilişkileri, aşkları ve ayrılıklarını konu eden filmde Allen, oyuncularını profesyonel dansçı ve şarkıcılardan seçmemiş. Çünkü doğal olarak oyuncularının şarkı söyleme yeteneklerini bu filmde kullanacaklarını düşünmüş. Sadece oyunculardan Alan Alda ve Goldie Hawn’ın daha önce müzikal deneyimi varmış. Diğer oyuncular filmin bir müzikal olduğunu bile bilmiyormuş. Allen oyuncularına güvenip, onlardan sadece iyi bir oyunculuk beklemiş. Sonunda ortaya tipik bir Woody Allen filmi çıkmış. Doğal, karmaşık ve eğlenceli?

13. Magic In The Moonlight / Sihirli Ay Işığı (2014)

Magic In The Moonlight / Sihirli Ay Işığı (2014)

Stanley (Colin Firth), ünlü bir sihirbazdır. Bir yandan da öbür dünyayla iletişim kurduğunu iddia eden medyumlarının foyasını ortaya çıkarmak için yanıp tutuşmaktadır. Bunlardan bir tanesi Sophie'dir (Emma Stone). Sophie'yle zaman geçirmeye başlayan Stanley, giderek onun gerçekten ruhlarla iletişim kurabildiğine inanmaya, daha da kötüsü bu güzel kadına aşık olmaya başlar.

14. Whatever Works / Kim Kiminle Nerede? (2010)

Whatever Works / Kim Kiminle Nerede? (2010)

Whatever Works zengin bir yaşam süren Boris Yellnikoff'un, bir gece evinin girişinde Melodie isimli genç bir kızla karşılaşmasıyla başlıyor. Evinden kaçan genç kız Boris'e onu içeri alması için yalvarmaktadır. Genç kızdan yardımını esirgemeyen Boris'in hayatı Melodie'yi arayan sorunlu anne babası ortaya çıkınca karışıyor.

15. Crimes And Misdemeanors / Suçlar Ve Kabahatler

Crimes And Misdemeanors / Suçlar Ve Kabahatler

"Suçlar ve Kabahatler", klasik bir Woody Allen filmi... 1989 yılına ait bu WA filminde de, yine başrolde özgüveni düşük profilli bir anti-kahramanı ve çelişkilerini izleyeceğiz... Birbirinden farklı türlerde iki paralel hikaye içeren film; bir yandan karısını aldatan New York'lu doktor Judah'ın dramatik, bir yandan da evliliği mutsuz giden belgeselci Clifford'ın trajikomik hikayesini anlatıyor. Judah metresinden şantaj mektupları alırken, ondan nasıl kurtulabileceğini düşünüyor. Cliff ise yeni tanıştığı Halley'e karşı yoğun duygular beslemeye başlıyor. Woody Allen'ın insan doğasını tüm çıplaklığıyla irdelediği bu filmi, suç ve vicdan kavramlarını da ele alıyor. Yönetmenin Maç Sayısı, Cassandra'nın Rüyası gibi filmlerinin habercisi ve öncüsü olan bu filmin aynı zamanda üç tane Oscar adaylığı mevcut.

16. Sleeper (1973)

Sleeper (1973)

1973 yılında ameliyat masasında ölen bir adam, kardeşinin isteği üzerine dondurulur. 200 yıl sonra mekanik bir dünyada gözlerini açar. Görünmeyen güçlü bir diktatör iktidardadır.

17. Interiors (1978)

Interiors (1978)

Woody Allen'in hayranı olduğu Ingmar Bergman'a öykünerek çektiği film, üç kız kardeşin hayatlarındaki karanlık tabloyu resmediyor.

18. Cassandra's Dream / Cassandra'nın Rüyası (2007)

Cassandra's Dream / Cassandra'nın Rüyası (2007)

Ailesine ait restoranda çalışan Ian (McGregor) ile araba tamircisi Terry (Farrell) orta halli bir aileye mensup iki kardeştir. Sürekli zengin olma hayalleri kuran iki kardeşin durumu Terry (Farrell)’nin kumarda yüklü bir para kaybedip borca girmesi ile daha da çıkmaza girmiştir. İki kardeş, içinde bulundukları zor durumdan kurtulmak ve hep hayal ettikleri gibi zengin bir hayat yaşamak için her şeyi yapmaya hazırdırlar. Buna cinayet işlemek de dahil... Tesadüfen tanıştıkları güzel oyuncu adayı Angela (Hayley Atwell) zaten zor durumda olan iki kardeşin arasına girerek ilişkilerini bozar ve işler iyice içinden çıkılmaz hale gelir...

19. Match Point / Maç Sayısı (2005)

Match Point / Maç Sayısı (2005)

Genç tenis eğitmeni Chris Wilton (Rhys-Meyers), zengin bir ailenin oğlu olan Tom’a verdiği özel dersler sayesinde yüksek sınıftan insanlarla yakınlaşma şansına sahip olur. Tom’un kızkardeşi Chloe ile flört ederken, onun femme-fatale ve esrarengiz sevgilisi Nora’ya (Scarlett Johansson) aşık olur. Chloe ile evlendikten sonra da Nora ile yasak ilişkisi devam eder. Nora’ya sahip olmayı, aynı zamanda da evlilikle kazandığı zenginliğin devam etmesini istemektedir. Chris’in seçim yapması gerekmektedir. aşk mı yoksa servet mi?

20. Hollywood Ending / Hollywoodvari Bir Son (2002)

Hollywood Ending / Hollywoodvari Bir Son (2002)

Bir zamanlar başarılı ve özgün bir yönetmen olan Val Waxman iş hayatına uzun bir aradan sonra dönmek zorunda kalır. Elindede güzel bir senaryo vardır ve eski karısına yakın olacaktır. Bu fırsatı kaçırmamak için işi kabul eder. Ancak bir süre sonra geçiçi körlük yaşamaya başlar ve filmi kimseye belli etmeden bu şekilde yönetmeye karar verirmesi ile olaylar gelişir. Geçmişiyle hesaplaşması olaylar esnasında devam eder.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.