OFPOF

Usta Oyuncu Şener Şen'in Canlandırdığı Unutulmaz Karakterler

-
1.8b
Etkileşim
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Usta Oyuncu Şener Şen'in Canlandırdığı Unutulmaz Karakterler
826 izlenme
-

Türk sinemasının usta oyuncusu Şener Şen'in canlandırdığı unutulmaz karakterleri...

Badi Ekrem - Hababam Sınıfı

Badi Ekrem - Hababam Sınıfı

Badi Ekrem, Hababam Sınıfı serisinde yer alan, Şener Şen tarafından canlandırılan kurgusal karakter. Karakter seride spor hocalığı yapmaktadır. Serinin 2. filmi Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmiyle seriye dahil oldu. Bundan sonra sırasıyla Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Tatilde ve Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor filmlerinde yer aldı.

Lütfü - Tosun Paşa

Lütfü - Tosun Paşa

Olay 19. yüzyıl Mısır'ında geçer. Tellioğlu ve Seferoğlu Aileleri, İskenderiye'nin en değerli yeri olan Yeşil Vadi için birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girerler. Vadinin kime ait olduğuna devlet görevlileri de karar veremezler. Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri Yeşil Vadi'yi ele geçirmek için İskenderiye'nin en büyük devlet memuru olan Daver Bey'in kızı Leyla'yı (Müjde Ar) almak için kıyasıya bir mücadeleye girerler. Daver Bey, Leyla'yı Seferoğullarına vermeye karar verir. Bu durumda Tellioğulları daha büyük bir torpil için evin uşağı olan Şaban'ı (Kemal Sunal) Kahire sarayının en hatırı sayılır ve heybetli paşası olan Tosun Paşa olarak tanıtırlar. Tosun Paşa kılığındaki Şaban Tellioğlu Ailesinin en büyük oğlu Lütfü'nün (Şener Şen) yakın arkadaşı gibi davranıp, Yeşil Vadi ve Daver Bey'in kızı Leyla'yı Tellioğullarına kazandıracağına Leyla'ya kendisi aşık olur ve her şeyi eline yüzüne bulaştırır. Sonuçta işler Arap saçına döner ve en sonunda gerçek Tosun Paşa, Kahire sarayından çıkar, gelir. Gerçek Tosun Paşa, Yeşil Vadiye el koyar ve Daver Bey'in kızını da alır. Neticede bu olaydan ötürü kellelerini bile zor kurtaran Tellioğulları hayatta kaldıklarına bile şükreder bir hale gelirler. Herkesin gözünde suçlu Şaban olur. Halbuki Lütfü kendi kazdığı kuyuya düşmüş, esas Tosun Paşa'nın varlığını bir an için unutmuştur.

Kumandan Hüsamettin - Süt Kardeşler

Kumandan Hüsamettin - Süt Kardeşler

Yıllardır kimsenin sahip olamadığı konağın sahibi Melek hanım, sütoğlu Şaban sanıp da Şaban’ın arkadaşı Ramazan’ı eve alır. Fakat sinirli abisi Hüsamettin’e Ramazan’ı damadı Bayram olarak tanıtır. Konağa gerçek Şaban ve gerçek Bayram’ın gelmesiyle işler karışır. Bayram'ın kardeşi Bihter'e aşık olan Şaban onun peşinde dolanır. Bayram'ın babasının eve Gulyabani adında bir canavar sokmasıyla işler iyice karışır. Olayı çözen Şaban, damat Bayram, ve emir eri olan Ramazan madalya alır.

Zabıta Şakir - Çöpçüler Kralı

Zabıta Şakir - Çöpçüler Kralı

Zabıta memuru, görevinin verdiği yetkileri zorlayarak esnafın ve çöpçünün üzerinde büyük bir baskı kurar. Aynı mahallede oturan Hacer ise temizlikçilik yapmaktadır. Hacer'e aşık olan zabıta memuru, annesinin tepkisiyle karşılaşır. Mahallenin çöpçüsü Apti de Hacer'e aşıktır. 

Vecihi - Gülen Gözler

Vecihi - Gülen Gözler

Fikret ile evlenebilmek için yapmadığı şey kalmayan , uçakla eve giren , düğünün ortasında kızın babası Yaşar ustaya " İstiyorum veriyor musun? Peki öyle olsun.." Kan ve Gül şarkısını söyleyen müthiş karakter. Fikretin Vecihi geliyor , bu onun sesi demesi filmin gülmekten izleyenleri kopartan karelerinden birisidir. Vecihi gibi bir insan bulmak zordur . Kim bu kadar zahmete katlanır ki sevdiği için ?

Hüsamettin - Şaban Oğlu Şaban

Hüsamettin - Şaban Oğlu Şaban

Askerde kumandanı Hüsamettin'i sürekli yaralayan ve türlü sakarlıklar yapan Şaban ile askerlikten sonra bir eğlence yerinde birlikte çalgıcılık yaptığı asker arkadaşı Ramazan, çalıştıkları yerde kanto yapan Nigar'a aşık olurlar. Sivil hayatta bir polis olan Hüsamettin ve teşkilatının aylardır yakalayamadığı Kadırgalı Eşref'i tesadüfen yakalayıp Hüsamettin'in kayınpederi olan Nazır Paşa'nın gizli polisi olurlar. Nazır Paşa onlara kızkardeşinin kaybolan elmasını bulma görevi verecektir.

Hüsamettin : Şaban ve Ramazan'ın kumandanı, sivil hayatta bir polis. Şaban'ın yüzünden hep yaralanmıştır. Nazır Paşa'nın damadı.

Maho Ağa - Kibar Feyzo

Maho Ağa - Kibar Feyzo

Filmde Kibar Feyzo'nun (Kemal Sunal) yaşadığı köyün ağasıdır. Şener Şen'in belki de oyunculuk hayatı boyunca en başarılı canlandırdığı karakterdir. Başka birisi olsa bu kadar güzel canlandıramazdı.

Ziya - Neşeli Günler

Ziya - Neşeli Günler

Palavralarla özdeşleşmiş karakter. (Atma Ziya) 

Çocuklar: Eeee amca Almanya'da başka neler yaptın?
Ziya: Aslan avına gittik arkadaşlarla.
Abisi: Ziyaaa!Ulan Almanya'da aslan ne gezer?
Ziya: Var abi ya! Sen de hiç bir dediğime inanmıyorsun!Neyse arkadaşlarla aslan avına gittik!Cipten indik,araziye yayıldık!Tüfek elimde ağır ağır ilerliyorum.Birden karşıma o çıktı!
Çocuklar: Ne çıktı amca?
Ziya: Ne çıkacak aslan!Allah allah boyu 10 metre!!!
Abisi: Ziyaaaaaa!!!
Ziya: 10 metre değilse de 5 metre var.
Abisi: Ziyaaaaaa!!!
Ziya: Offf abi ya!Neyse aslan kadar aslan karşımda duruyordu!Tüfeği doğrulttum tam ateş edicem...tık!Tüfekte mermi yok!!
Çocuklar: Eeee naptın amca?
Ziya: Napcam hemen çektim çakıyı!Atladım aslanın üstüne!Alttan aslanın karnına tak tak tak....
Abisi: Ziyaaa!Ulan çakıyla aslan mı öldürdün?Kes palavrayı!
Ziya: Evet abi öldürdüm işte...

Banker Maho - Banker Bilo

Banker Maho - Banker Bilo

Banker Bilo, 1980 yılında Ertem Eğilmez tarafından çekilen İlyas Salman ve Şener Şen'in başrollerinde olduğu türk filmidir. Maho(Şener Şen), Köylüsü Bilo'yu (İlyas Salman) ve yöreden birçok kişiyi Almanya'ya götürmek vaadiyle paralarını alır. Ancak onları Almanya'ya değil, İstanbul'a götürmektedir. Kamyon kasasında yapılan yolculuktan sonra Bilo ve İbo (Nizam Ergüden) Almanya'ya değilde İstanbul'a geldiklerini öğrenirler ancak iki arkadaş birbirini kaybeder. Bilo çok namusludur, bu yüzdende her zaman kaybeden taraf olmaktadır. Bilo'nun yolları Maho ile Tekrar kesişir, o zaman Maho ile hesaplaşma zamanı gelmiştir. En sonunda Maho'nun tüm malvarlığı fabrikaları ve eski karısı artık Bilo'nun olmuştur. Bilo artık zengindir ve Bankerdir.

Şakir - Çiçek Abbas

Şakir - Çiçek Abbas

Çiçek Abbas (İlyas Salman), Şakir adında (Şener Şen) bir minibüs şoförünün yanında muavindir. Şakir çapkın bencilin tekidir. Abbas ise tam tersine saf biridir. Tek hayali minibüsçü olmak ve aşık olduğu ve patronunun da evlenmek istediği kızla (Pembe Mutlu) evlenmektir. Abbas hurda bir minibüsü tefeciden borçlanarak alır ve çalışarak borcunu ödemeye başlar. Bu sırada patronun ayrıldığı nişanlısı ile birbirlerine aşık olurlar. Şakir bunu hazmedemez ve Abbas'ın minibüsünün tekerleklerini ve motorunu çalar. Zor duruma düşen Abbas borcunu ödeyemez ve minibüse mahallenin tefecisi el koyar. Şakir Abbas'ın aşık olduğu kızla evlenmek için zorla bastırır ve babası (İhsan Yüce), ekonomik durumu daha iyi olduğu için kızını ona verir. Nikah günü Şakir'in kız kardeşi (Ayşen Gruda) Abbas'a yardım eder ve Abbas sevdiği kızı nikah masasından kaçırır.

Ziver Bey - Şekerpare

Ziver Bey - Şekerpare

Osmanlı Dönemi’nde bir mahallede karakol amiri olan Ziver Bey, halk tarafından pek de sevilmeyen çıkarcı bir memurdur.

Ali Rıza - Namuslu

Ali Rıza - Namuslu

Ali Rıza Öğün (Şener Şen), kendi halinde dürüst, namuslu bir mutemettir. Bu özellikleriyle çevresinde hor görülür, kendisine saygı gösterilmez. Bir ay başı çalıştığı dairenin maaşlarını almak için Merkez Bankası'na gider. Güvenlik görevlisi daha önce istifa ettiği için yalnızdır. Çıkışta parayı iki soyguncuya kaptırır. Şüpheler Ali Rıza üzerinde yoğunlaşır. O ne kadar reddetse de herkes paranın onda olduğunu sanır ve ortak olmaya çalışır. Böylece Ali Rıza'nın itibarı birden artar. Sonunda Ali Rıza hırsız damgası yiyerek itibar görmeye tahammül edemez hâle gelir ve çevresinden intikam almaya karar verir.

Ağa - Züğürt Ağa

Ağa - Züğürt Ağa

Türkiye'de feodalizmin çöküşünü konu alan filmde Şener Şen Haraptar köyünün ağasıdır. Yağmur yağmaması ve kuraklığın başlaması üzerine köylüler ağanın ürünlerini çalıp satar ve İstanbul'a kaçarlar. Ağa da topraklarını satarak, İstanbul'a göç eder. Fakat şehir yaşamına ayak uyduramayan ağa elinde, avucunda ne varsa yiyip tüketir. Karısı da evi terk eder. Sonunda onu yalnız bırakmayan Kiraz ile yaşamaya başlar ve en iyi bildiği iş olan çiğ köfte yapma işine başlar.

İbrahim - Çıplak Vatandaş

İbrahim - Çıplak Vatandaş

İbrahim ne yaparsa yapsın ne hızlı değişime ne de kendisine teklif edilenlere ayak uydurabilir, aklını kaçırmış bir dünyaya uyabilmek ya da en azından ondan kurtulabilmek için tek çaresi aklını kaçırmak gerçek bir deliliğe sığınmaktır.

Mesudiyeli Mesut - Milyarder

Mesudiyeli Mesut - Milyarder

Tren garının üstündeki küçük evinde mütevazi bir hayat yaşar Mesudiyeli Mesut. Sürekli olur olmadık şeylerden şikayet eden, dırdırı bitmeyen karısı ve artık evlenme çağına gelmiş kızı ile birlikte. Karısı, sürekli bozulan, Mesut beye göre emektar kendisine göre hurda olan çamaşır makinesini evin penceresinden attığında bile sakinliğini koruyacak kadar iyi kalplidir. Karısına küçük şeylerle de mutlu olabileceğini anlattığı zaman aldığı “Mesut’un küçük dünyası ömre bedeldir” cevabına rağmen mutlu olmayı bilen, büyük hayallerin değil küçük umutların insanıdır.

Muhsin Bey - Muhsin Bey

Muhsin Bey - Muhsin Bey

Muhsin Kanadıkırık, pek de başarılı olmayan bir müzik yapımcısıdır. Başarılı değildir zira 80’lerin kolay yoldan meşhur ve zengin olma dünyasına tutunamamaktadır, hatta belki de tutunmak dahi istememektedir. En önemli rakibi maddi başarı açısından onun fersahlarca önünde olsa bile, bu durum Muhsin Bey’i etkilemez. Onun için yegâne gerçeklik sahip olduğu onur, itibar ve ilkelerdir. Arabesk kültürden ve müzikten nefret eder mesela, “İstanbul’un büyük bir kebapçıya dönüşmesi” onu deli etmektedir.

Şener - Arabesk

Şener - Arabesk

Ağa kızı Müjde (Müjde Ar), küçüklüğünden beri tanıdığı Şener'e (Şener Şen) varmak ister fakat babası izin vermez. Sonunda Müjde, Şener'e kaçar fakat gene çocukluğundan beri bu ilişkiyi bozmak isteyen Kaya'nın (Necati Bilgiç) kötülükleriyle karşılaşırlar.

Baran - Eşkiya

Baran - Eşkiya

35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkıya jandarma tarafından yakalanır. 35 yıl içinde eşkıyaların hepsi ya hastalıktan ya da bölgedeki hesaplaşmalardan ötürü can vermiştir. Biri dışında; Baran...Baran 35 yıl sonra hapisten çıkınca ilk işi köyüne dönmek olur. Ama doğduğu topraklar şimdi baraj suları altındadır. Geçmişin izlerini sürmeye başlayan Eşkıya, yıllardır bilmediği bir gerçeği öğrenir. Hapse düşmesine en yakın arkadaşının ihaneti neden olmuştur. Bu arkadaş Eşkıya Baran'in çocukluk aşkını, Keje’yi satın alarak İstanbul’a kaçmıştır. Eşkıya ne İstanbul’u ne de arkadaşının adresini bilmemektedir. Tren'de, Tarlabaşı'nın arka sokaklarında büyümüş, pavyon, kumarhane, uyuşturucu muhabbetinin içinde yaşayan Cumali adlı genç bir adamla tanışır. Onla birlikte İstanbul'a gider ve kendisinin derdinin yanında bir de Cumali'nin derdiyle uğraşmaya başlar. İstanbul ve bu karanlık sokaklar adım adım sevdiği kadın Keje ye yaklaştırır Eşkıya'yı...

Nazım - Gönül Yarası

Nazım - Gönül Yarası

Bütün hayatını Anadolu’nun ücra köşelerinde öğrencilerine adamış, bunun uğruna karısı ve çocuklarından bile vazgeçmiş bir öğretmen Nazım (Şener Şen). Psikopat kocasından kaçıp, kızıyla birlikte İstanbul’a yerleşen ve bir pavyonda çalışan türkücü dünya (Meltem Cumbul). Eski karısı Dünya’ya takıntılı bir aşkla bağlı, gözü kara, sevdası için dünyayı yakacak kadar çılgın bir adam: Halil (Timuçin Esen). Nazım Bey, Anadolu’da öğretmenlik yapmaktadır. Emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşir ve emekli maaşının bağlanmasını beklerken arkadaşı Takoz’un (Sümer Tilmaç) taksisinde çalışmaya başlar. Dünya ise pavyonda çalışan ve eski kocası Halil ile başı belada olan zor durumda bir kadındır. Bir gün, Nazım’ın taksisine bindiğinde her ikisinin de hayatı değişir. Nazım, Dünya’yı her gün işe götürüp getirmeye başlar. Bir gün Dünya’nın eski kocası pavyonu basınca, Nazım, Dünya ve küçük kızına sahip çıkar.

Ali Osman - Kabadayı

Ali Osman - Kabadayı

Meşhur Kabadayılardan Ali Osman (Şener Şen) eski günlerine veda etmiştir. Beklenmedik bir anda yıllardır görmediği ve aşık olduğu kadının izini bulur ve bir oğlu olduğu haberiyle sarsılır. Oğlu Murat (İsmail Hacıoğlu) sevgilisi Karaca (Aslı Tandoğan) ile bir barda çalışmaktadırlar. Karaca’ya yıllardır aşık olan mafya üyesi Devran ise (Kenan İmirzalıoğlu) kızı geri alabilmek için her şeyi göze almıştır. Ali Osman’ın artık tek amacı oğlu Murat ve sevgilisi Karaca’yı canı pahasına korumaktır. Devran için hayattaki tek amaç Karaca’dır ve yoluna çıkan herşeyi ve herkesi yok etmeye hazırdır...”

Avcı Ferman - Av Mevsimi

Avcı Ferman - Av Mevsimi

İşinin ehli bir polis olan Ferman (Şener Şen), yıllanmış tecrübesi, dikkate şayan sezgileri ve konularının uzmanı takipçiliğiyle tüm teşkilatta küçük çapta bir efsanedir. Kendi aralarında Ferman'dan “Avcı” diye bahsederler. Teşkilatın bir diğer figürü ise yalnızca bakışlarıyla bile lakabının hakkını veren “Deli” İdris (Cem Yılmaz) olarak dikkat çekmektedir. Bu çılgın ikili, cinayet masasında görevli, baba-oğul kadar yakın iki polistir. Antropoloji mezunu, sessiz sakin Hasan (Okan Yalabık) ise bu ikiliye yeni katılmış bir “Çömez” olarak aralarında dolaşır. Öldürülen genç bir kız, onları uyuşturucu taciri Asit’le, Türkiye’nin en varlıklı adamlarından Battal Çolakzade’yle (Çetin Tekindor), kızın ağabeyleri Abbas, Vakkas ve daha birçok farklı adamlarla karşı karşıya bırakacaktır. Hayatını karısına adayan, onun illet hastalığıyla boğuşan Ferman, boşandığı eşi Asiye’ye (Melisa Sözen) delicesine bağlı İdris, yeni mezun ve bu dünyada turist gibi dolaşan çömez Hasan... Çözmeye çalıştıkları cinayet, bu üç polisin hayatını bir daha asla eski haline dönüştüremeyecektir.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
X
Galerinin bağlantısını kopyala
Bu galerinin bağlantısı aşağıdadır. Kopyalayarak arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz.