OFPOF

Unutulmaz Türk filmi replikleri

-
1.0b
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Unutulmaz Türk filmi replikleri
3.284 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Türk sineması veya eskide kalan adıyla Yeşilçam, hafızalara kazınan o ünlü replikler arasında kısa bir gezintiye ne dersiniz?

sinema, akıldaki görüntüleri ve dildeki replikleri ile yaşar. O film her akla geldiğinde dilden dökülen replikleriyle hatırlanır. dünya sineması "Tekrar çal, Sam" dendiğinde ünlü Casablanca filmini veya "Ona, reddedemeyeceği bir teklif yaptım." diyen "baba" Vito Corleone'yi ve daha birçok ünlü film karakterini, unutulmaz replikleriyle tarihe kazımıştır.

türk sinemasında ise özellikle o şöhretli replikleri yaratan "Yeşilçam" döneminden kalan sayısız örnek var. Çoğu gülümseyerek hatırlanan bu eğlenceli repliklerden seçtiğimiz en ünlü 10 tanesi şöyle

Nayır! Nolamaz! 

Cüneyt Arkın, Ediz Hun gibi Yeşilçam jönlerinin sesi olan Abdurrahman Palay'ın bu komik repliği, en dramatik sahnelerde bile seyirci kahkahaya boğuyordu. Sonraları bu "N" ekli söyleyişin, filmleri seslendirirken karşılaşılan teknik bir sorundan kaynaklandığı dublaj sanatçıları tarafından ifade edilse de, pek inandırıcı olamamışlardı!

Bu da mı gol değil!

O repliği unutmak mümkün mü? Sadri Alışık ustanın efsanevi "Ofsayt Osman" karakterinin, filmin sonundaki mahkeme sahnesinde yankılanan "Bu da mı gol değil hakim bey!" haykırışına hangimiz "Gol be!" diye karşılık vermedik ki... Yeşilçam'ın en isyankar repliği olarak kalbimize kazınması da cabası...

Size baba diyebilir miyim amca?

Gözyaşının sel olup aktığı, ağdalı Yeşilçam melodramlarının en ünlü repliklerinden biri olarak, filmin büyümüş de küçülmüş çocuk oyuncusundan illa ki duymuşuzdur. Filmin jönünün gerçek babası olduğundan habersiz bu yavrucak, "Size, kanım kaynadı." dedikten sonra bu repliği sıralayarak seyirciyi hıçkırıklara boğardı. (Ayrıca "Size anne diyebilir miyim?"  versiyonunu da unutmayalım)

Senin annen bir melekti yavrum.

Aynı çocuk oyuncu, bir başka filmde babasından bu repliği duyduğunda sinema salonunda yeniden mendiller açılır, ortama kasvet ve hüzün dolardı. Bu replikle babası tarafından uyutulmaya, avutulmaya çalışılan yavrucak, eğer fazla ısrar ederse, bu seferde annesinin "kötü kadın" olduğu yalanıyla minik bir nefret küpüne dönüştürülürdü.

Benim adım deli Kadir ülen!

80'lerin Yeşilçam ideolojilerinden "Kadirizm"in hüküm sürdüğü yıllar. Dönemin ünlü jönü Kadir İnanır, avantür filmlerde bu ünlü repliği "racon kestiği" ya da "posta koyduğu" sahnelerde söylerdi. Sahnenin devamında bu replik kadar ünlü tokadı, hasmının suratında patlardı! 

Bedenime sahip olabilirsin ama ruhuma asla!

Kötü adam tarafından kandırılarak "iğfal" edilen masum esas kızın haykırdığı ünlü bir Yeşilçam repliği daha. Hoş, kötü adamın ruhla ilgilendiği de pek söylenemez. Filmin sonunda, taraflar hak ettikleri akıbetle karşılaşırken, seyircilerin dudaklarından kötü adama beddualar dökülmeye devam ederdi.

Unutulmaz Türk filmi replikleri-1

Bir zamanlar fakir ama gururlu bir genç vardı.

Umutsuzca sınıf atlamaya çalışan ülkemiz halkının, beyaz perdedeki temsilcisi gibiydi o genç. Sevdiği kızın babası, fakir diye kızı vermeyince, yıllar sonra zengin ve ünlü bir adam olarak o babanın karşısına çıkıp bu repliği söylediğinde,belki seyirci de yaşadığı hayata karşı bir gün bu repliği söyleyeceğini hayal ederdi.

Evlenince pembe panjurlu bir evimiz olacak.

Başrol oyuncusu yakışıklı jönün aşık olduğu güzel kıza söylediği, vaat içeren ünlü bir replikti. Filmin sonunda, o pembe panjurlu eve sahip olunur muydu bilinmez ama Yeşilçam tadındaki sevdaların zihinlere yer eden klasikleşmiş bir düşüydü, bu toz pembe sözler.

Unutulmaz Türk filmi replikleri-2

Biz ayrı dünyaların insanıyız!

Yeşilçam'ın birbirine kavuşamayan sevdalılara söylettiği ünlü bir replikti. Esas oğlanla kızın aşkındaki "boyutsal engelleri" ifade bu replik, Türk filmlerindeki imkansız aşkların da bir mottosu yani sloganı gibiydi. Zaten imkansız aşklar, Yeşilçam sinemasının en önemli lokomotifiydi.

Evinin kadını, çocuklarının anası olacaksın!

Bu ünlü replikte ise Türk sinemasının o dönem kadına biçtiği rol-modelin izdüşümünü görebilirsiniz. Başroldeki jön, biraz tatlı, biraz buyurgan bir ses tonuyla, filmin masum genç kız rolündeki aktriste, evlenince konumunu, yerini hatırlatırdı adeta.


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık