OFPOF

Türkan Şoray: Gönüllerin sultanı

-
223
Etkileşim
OCN
OCN
OFPOF.com
OCN
OFPOF.com
OCN
OCN
OCN
OFPOF.com
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık
Türkan Şoray: Gönüllerin sultanı
663 izlenme
OCN
OCN
OFPOF.com
-

Balıkçı güzeli, Fosforlu Cevriye’miz, sevginin emek olduğunu bizlere öğreten güzel insan Türkan Şoray…

Türkan Şoray Deyince

“Yalan, yalan söylüyorsun!”

“Sevgime inan Adnan…”

“Tanıdığım o saf, o temiz kız çoktan öldü benim!”

Ve zihnimize kazınmış yüzlerce cümle… Yeşilçam’ın bu unutulmaz replikleri hangimizi gözlerimiz çıkana kadar ağlatmadı ki?

Türkan Şoray: Gönüllerin sultanı-1

İşte Gönüllerin Sultanı Türkan Şoray, bizlere bu duygu selini yaşatan filmlerin unutulmaz isimlerinden biri. Üzerinden yarım asır geçmesine rağmen izlediğimizde kalbimize hala ilk günkü gibi dokunan filmleri ile onu böylesine özel, bu kadar samimi, bu kadar bizden biri yapan neydi gerçekten?

Türkan Şoray deyince gözlerimizin önünde o kadar çok sahne birden canlanıyor ki... “Sevemedim kara gözlüm, seni doyunca…” derken yaşlarla dolup taşan, mızrak gibi kirpiklerinin çevrelediği o iri gözleri, derinlerde bir yerde kavuşamadığımız sevgilimizi anımsattı belki. Selvi Boylum Al Yazmalım ile öğrendik, sevginin fedakarlıktan, emekten geçtiğini…

Türkan Şoray: Gönüllerin sultanı-2

Yeri geldi içimizdeki o vahşi duyguları gösterdi bize. Cevriye oldu, kin tuttu, intikam aldı, can yaktı ama sonra yapamadı işte, direnemedi, döndü  dolaştı tekrar sevdi. Aldatıldı, çocuğu ile terk edildi, ölümler yaşadı, yas tuttu ama en sonunda hep sevgiden, sevmekten yana saf tuttu. Bizdendi işte. Bu yüzden "Ben olsam ben de öyle yapardım" dedirtti her filminde bize.

Türkan Şoray: Gönüllerin sultanı-3

Aslında cevabı da tam burada saklı. Onu sevdik; çünkü her filminde içimizdeki tüm çatışmalarla bizi yüzleştirdi. Salt iyiyi, salt kötüyü değil bıçağın iki yüzünü birden gösterdi bize. Siyah ya da beyaz değil, griyi öğrendik sayesinde. Hayatlarımızdan kesitler sunduğu için sevdik bu kadar onu; Yeşilçam’ın sultanını, bir kerecik dudaktan öptürmeyen o Türkan’ı…


ÜYE GİRİŞİ
Whatsapp'ta Paylaş Yukarı Çık